5, 10, 15 saniye Bir İnternet Sayfasının Yüklenmesi için Ne Kadar Uzun Süre Bekleyeceksiniz

Tüketiciler, çevrimiçi bankacılıktan çevrimiçi alışverişe kadar her şey için internete güvenirler.

Daha çok rutin görev çevrimiçi olarak kullanılabilir hale geldikçe, bu internet sayfalarının ve uygulamalarının hemen cevap verebilme konusundaki tüketici beklentileri şiddetli bir şekilde artmaktadır.

Her şey 8 saniye kuralıyla başladı.

2001’e geri dönersek, Zona Research, kullanıcıların bir sayfanın indirilmesini beklerken sekiz saniyeye kadar kalacaklarını ifade eden bir çalışma yayınladı.

Sonrasında, Aberdeen tarafından hazırlanan Kasım 2008 raporu, işletme performansının 5,1 saniyelik bir yanıt süresi gecikmesinin ardından azalmaya başladığını öne sürdü.

NetForecast’in APDEX’i, kullanıcıların nerede hayal kırıklığına uğradıkları konusunda ayrım olarak 4 saniyeyi kullanmaktadır.

Ve Forrester Consulting tarafından yürütülen en güncel çalışma, iki saniye bir internet sayfasının yüklenmesi için çevrimiçi müşterilerin ortalama beklentisi açısından yeni bir eşikken, müşterilerin %40’ının perakende veya seyahat sitesini terk etmeden önce üç saniyeden daha fazla beklemeyeceklerini öne sürmektedir.

Kullanıcı deneyiminin her şeyden önemli olduğunu VE iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamanın çevrimiçi başarı için olağanüstü olduğunu VE bu sayının büyük ölçüde azaldığını, veya daha doğrusu, geçerli bir sayfa yanıt süresini yansıtan kullanıcı beklentilerinin arttığını kabul ediyorum.

Bu, özellikle günümüzün geniş bant bağlantılı kullanıcıları için geçerlidir.

Kullanıcı deneyiminin olumsuz etkilenmeye başladığı yeri yansıtan bu yanıt süresi sayısının o kadar da siyah beyaz olmadığına son derece inanıyorum.

Bu, sürecin neresinde olduğunuza bağlı olarak farklıdır.

Örneğin, PPC açılış sayfaları, ana sayfa, arama sonuçları ve ürün kataloğunun gerçekten hızlı olması gerekmektedir.

Oradaki gecikmenin, alışveriş deneyiminde önemli bir etkisi olabilir.

Ama gerçekten bundan çok daha fazlası var.

Bir kullanıcı zihinsel olarak satın almaya karar verdikten ve ödeme işlemine başladıktan sonra, kullanıcıların bir şekilde daha yavaş yanıt süresini kabul ediyor olduğunu düşünüyorum.

Eğer ödeme işleminin oturum açma bölümünün tamamlanması beş veya altı saniye sürüyorsa veya ödemenin işlenmesi ve satın almanın sonuçlanması 10 veya 15 saniye sürüyorsa, sorun değildir.

Bu, özellikle eğer internet mağazası veya uygulama, site ziyaretçilerini sadece tahmin ederken bırakmak yerine işlemin ilerlemesini belirten iyi bir görsel geri bildirim sağlıyorsa geçerlidir.

Başka bir yazımızda belirttiğimiz gibi, internet web sitenizin ziyaretçinin dikkatini çekmesi için 7 saniyesi var. Tabii ki kullanıcı ilgisi çekmek, web sitesi sayfasının yüklenme süresi ile ilgilidir, ama birebir aynı değildir.

Tüm internet siteleri için geçerli olan sihirli bir sayı olmayabilir, ancak emin olabileceğimiz bir şey, daha hızlı internet deneyiminin daha iyi internet deneyimi olmasıdır.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın