Algılanan Performans Nedir ve Neden Optimize Etmeniz Gerekir

Performans önemlidir.

Bir ziyaretçinin e-posta adresini yakalamakla veya – hatta daha iyisi – bir satışı puanlamak arasındaki fark anlamına gelebilir. Sitelerimizi daha hızlı yapmak adına onları optimize etmek için bu kadar çok zaman harcamamızın sebebi de budur.

Ancak yalnızca sayfa hızından bahsetmiyorum.

Performans optimizasyonunun çok fazla dikkat çekmeyen başka bir alanı vardır.

Ben algılanan performanstan bahsediyorum.

Bu, bir kullanıcının internet sitenizin ne kadar hızlı olduğunu düşündüğünün bir ölçütüdür, teknik istatistiklerinizin söylediği kadar hızlı olmak zorunda değildir.

Bu gönderide, algılanan performansın ne olduğunu, insanların zamanı nasıl algıladığının arkasındaki psikolojinin bir kısmını keşfedecek ve internet sitenizin daha hızlı olduğunu hissettirmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemlere göz atacağız.

Geleneksel sayfa hızı optimizasyonu yöntemlerine ilaveten bu gönderideki yöntemleri kullanmak, sitenizin genel kullanıcı deneyimini geliştirmeye yardımcı olmalıdır.

İçindekiler

  • Zamanın Psikolojisi: Algılanan ve Gerçek Yükleme Süresi Karşılaştırması
  • İnternet Siteniz Ne Kadar Hızlı Yüklenmeli?
  • Algılanan Yükleme Süresi Nasıl Optimize Edilir
  • Algılanan Performansı Ölçmek
  • Gerçek Hız Hala Önemli
Zamanın Psikolojisi Algılanan ve Gerçek Yükleme Süresi Karşılaştırması

Zamanın Psikolojisi: Algılanan ve Gerçek Yükleme Süresi Karşılaştırması

Bir kronometre ile ölçtüğünüz zaman, tarafsız zamandır.

Mutlaktır – geliştiriciler bir internet sitesinin sayfa hızını ölçebilir ve teknik olarak daha hızlı olması için gerekli ayarlamaları yapabilirler.

Diğer yandan, psikolojik zaman özneldir ve potansiyel olarak şekillendirilebilir.

Görecelidir, ancak öznel olarak gerçekte olduğundan daha hızlı algılansın diye manipüle edilebilir.

Örneğin asansörleri ele alalım.

Daha önce hiç asansörlerin neden aynaları olduğunu merak ettiniz mi?

Asansörler, insanların hiç zorlanmadan 40 kat merdiven çıkarak yolculuk etmesine olanak veren, modern zamanların en büyük buluşlarından biridir.

Ancak, asansörler ilk tanıtıldığında, insanlar içlerinde duruyor ve zamanın abartılı hissi ile kapıya gözlerini dikip duruyorlardı, çünkü yapacak başka hiçbir şeyleri yoktu (bu akıllı telefonlar icat edilmeden önceydi!).

Düşünebildikleri tek şey, onları havada askıda tutan kablolardan başka hiçbir şey olmadan 40 kattan ölüme düşme korkusuydu ki bu anlaşılabilir bir durumdur. Bununla kalmayıp, insanlar asansörlerin ne kadar yavaş olduğundan şikayet ettiler.

Dolayısıyla, asansör şirketleri, asansörleri daha hızlı ve daha güvenli hale getirme problemini çözmeye çalışmıştır.

O dönemlerde bunu yapmak pahalı bir şeydi.

Ta ki bir mühendis soruna başka bir açıdan bakmayı önerene kadar: insanlar asansörlerin yavaş olduğunu düşündüler, dolayısıyla daha büyük motor ve kaygan çark tasarımlarına odaklanmak yerine neden asansörün içindeki insana odaklanılmasın?

Bu, asansörlerde aynalar fikrine sebep oldu, böylece insanlar zamana odaklanmak veya zihinlerini düşmekle meşgul etmek yerine başka şeyler düşünebilecekti.

Aynalar tarafından aklı başından alınan insanlar, saç ve makyajlarının üzerine düşmeye başladılar.

Bir takip anketinde, hız tamamen aynı olmasına rağmen insanlar “yeni” asansörlerin ne kadar hızlı olduğu üzerine yorum yaptı.

Büyük problemlerin her zaman büyük çözümlerinin olmasına gerek olmadığını daha da vurgulayan daha güncel bir örnekte, Eurostar, trenlerindeki London ve Paris arasındaki yolculuk süresini 25 dakika kısaltmak için milyarlarca sterlin yatırım yapmıştı.

Düşünce, bunun müşterileri memnun edeceğiydi.

Ancak, reklam yöneticisi Rory Sutherland, bunun yerine yolcular için yolculuğu daha keyifli hale getirmenin daha akıllıca olacağına işaret ediyor.

Eurostar, maliyetin küçük bir kısmı ile trenlerini wifi ile donatabilirdi, bu da kullanıcı deneyimini iyileştirir ve algılanan yolculuk süresini azaltırdı.

Çünkü Facebook’a, haberlere veya film izlemeye yapışıp kalan yolcular yolculuk süresindeki azalmayı zar zor fark edecektir.

Birçok internet sitesi sıklıkla, internet geliştirmenin inanılmaz önemli bakış açısını – kullanıcı deneyimi – ihmal edip tüm çabalarını sayfa hızını artırmaya odaklayarak Eurostar’ın hatasını tekrarlamaktadır.

İnternet Siteniz Ne Kadar Hızlı Yüklenmeli

İnternet Siteniz Ne Kadar Hızlı Yüklenmeli?

Zamana tarafsız olarak baktığınızda, sitenizin performansını optimize ederken aklınızda bulundurmanız gereken bazı hız kuralları vardır.

Kullanılabilirlik uzmanı Jakob Nielsen, kendi kitabı Kullanılabilirlik Mühendisliği’nde bir internet sitesinin tepki süresinin algılanması için üç önemli yanıt süresi kısıtlamasını tanımlamaktadır:

  • 0,1 saniyeye kadar: Kullanıcı herhangi bir somut gecikmenin farkına varamaz. Yükleme bir şekilde anlık hissedilir. Bu, internet sitenizi optimize ederken hedeflemeniz gereken optimum standarttır.
  • 1 saniyeye kadar: Gecikme hafifçe hissedilebilir. Kullanıcı bir duraksama hisseder. Eğer tüm işlemlerin tamamlanması için 1 saniye geçerse, site ağırlaşabilir.
  • 10 saniyeye kadar: Eğer bir işlemin tamamlanması için 10 saniye veya daha fazla süre geçerse, kullanıcının dikkatini kaybedeceksiniz. Yeni bir sekmeye veya uygulamaya geçebilir ya da kolayca internet sayfanızı kapatabilirler. Ancak, bir kullanıcının ödeme sayfasında kredi kartı detaylarını göndermesi gibi bekleyeceği örnekler de mevcut.

Nielsen’in bu zaman kısıtlamalarını ilk olarak 1993’te yayınladığını göz önünde bulundurursak, 10 saniye üst limitinin artık 5 saniye veya daha az olduğunu söylemek muhtemelen güvenlidir.

1990’ların başından bu yana, internet hızları katlanarak artmış ve kullanıcılar internet sitelerinin hızlı yüklenmesine alışmıştır, dolayısıyla yüklenmesi 10 saniyeden uzun süren herhangi bir site çevirmeli ağ (dial-up) üzerinden yükleniyor gibi hissettirir.

Sitenizin performansını tarafsız (objektif) olarak daha hızlı yüklenecek şekilde optimize etmek için sayısız yol vardır.

Ve sitenizi psikolojik olarak daha hızlı yüklenecek şekilde optimize etmeye gelecek olursak, internet sitenizin algılanan yükleme süresini azaltmada yardımcı olabilecek kullanabileceğiniz yöntemler vardır, bunlar tarafsız yükleme süresinden daha hızlı hissettirir.

Algılanan Yükleme Süresi Nasıl Optimize Edilir

Algılanan Yükleme Süresi Nasıl Optimize Edilir?

İşte size kullanıcılar için sitenizi daha hızlı hissettirmek adına kendi ayna sürümlerinizi eklemenize yardım edecek bazı ipuçları.

1. Etkinlik ve İlerleme Göstergelerini Kullanın

Eğer sitenizde yavaş yüklenen belirli sayfa unsurlarınız veya kullanıcı deneyimini etkileyen yavaş işlemleriniz varsa, değer değiştirici (spinner) gibi bir etkinlik göstergesi kullanmayı düşünebilirsiniz. Etkinlik göstergeleri ziyaretçilere sayfanın aslında çalıştığı ve yüklendiğine dair güven vermektedir.

Daha da iyisi, sitenizin yüzde kaçının şimdiden yüklenmiş olduğunu gösteren bir ilerleme çubuğu kullanın.

Bu sadece tedirgin kullanıcılarınıza güven vermez, ayrıca daha ne kadar süre beklemeleri gerektiği bilincini kazandırır.

Mümkün olduğunca, işlemin bitmesinin ne kadar süreceği üzerine gerçek zamanlı geri bildirim sağlayan bir ilerleme çubuğu her zaman en iyisidir, çünkü ziyaretçiler internet sitenizi kullanmaya devam edebilirler.

Unsplash, kullanıcılarına fotoğrafların hala yükleniyor olduğunu söylemek için bir değer değiştirici kullanmaktadır – aşağıdaki eylemi kontrol etmek için kaydırın.

İlerleme çubuğu animasyonunun nasıl göründüğü de ayrıca algılanan performansı etkileyebilir.

Facebook, yükleme animasyonunun görünüşünü basitçe değiştirmenin, kullanıcıların yavaş yükleme sürelerinden kimi sorumlu tuttuğunu etkilediğini buldu.

2. Ekranın en üst görünür kısmındaki içeriği ilk yükleyin

İçeriği ilk olarak daima internet sitenizde ekranın en üst görünür kısmına yükleyin.

Bu şekilde, kullanıcılar yalnızca internet sitenizin yüklenmeye başladığını görmeyecek, üstelik içerik hala sayfanın daha aşağısına yükleniyorken etkileşim kurmaya başlayabileceklerdir.

Nielsen Norman Grubu tarafından yürütülen bir göz takip çalışması, internet sitenizdeki en önemli içerik ilk olarak yüklendiğinde, kullanıcıların zamanlarının %20’sini içeriğe göz atmak için harcadığını bulmuştur.

Ancak, eğer bu alanın yüklenmesi 8 saniye sürerse, kullanıcılar bu alana göz gezdirmek için zamanlarının yalnızca %1’lik bir kısmını harcayacaktır.

Google, ekranın görünür kısmındaki içeriği yüklemek ve öncelik vermek için iki temel strateji önermektedir:

  • HTML’nizi kritik, ekranın görünür kısmındaki içeriği ilk olarak yükleyecek şekilde yapılandırın
  • Kaynaklarınız tarafından kullanılan veri miktarını azaltın

3. Aşamalı ve tembel yükleme kullanın

İnsanların yüklemeyi hızlı gibi algılamasını sağlayan bir başka yöntem ise içeriği aşamalı olarak yüklemektir. Bu yaklaşım genellikle görselleri yüklerken kullanılmaktadır.

Tembel yüklemenin arkasındaki temel fikir, yer tutucu görsellerin sayfada görüntülenmesi ve buğuludan pikselliye veya keskin olana kadar farklı aşamalarda kademeli olarak yüklenmesidir.

Benzer bir yöntem sayfadaki gerçek içeriğe de uygulanabilir.

Facebook siz içerik akışınızı kaydırdıkça içeriği aşamalı olarak yüklemektedir, bu da etkinlik göstergesini bir içerik yer tutucu ile birleştirir:

Görsel ağırlıklı internet sitesi Unsplash, bir etkinlik göstergesi ile eşleştirilmiş tembel yüklemeyi de kullanmaktadır:

4. İçeriği önceden yüklemek

İçeriği önceden yüklemek, sayfanızda belirli içeriğin yüklenmesine öncelik verme olanağı sunmaktadır. elementinin rel niteliğinin önyükleme değerini kullanarak, yüklendikten hemen sonra sayfalarınızın ihtiyaç duyduğu ve tarayıcınızın ana oluşturma makinesi başlamadan daha önce ön yüklemeye başlamak istediğiniz kaynakları belirten bildirimsel getirme istekleri yazabilirsiniz.

Bu, bu kaynakların daha önceden mevcut olmasını ve sayfanın ilk oluşturmasını engelleme ihtimalinin daha düşük olmasını garantiler, bu da dolayısıyla performans gelişimleri sağlamaktadır.

Ön yükleme internet geliştiricilerine daha detaylı yükleme kontrolü sağlamayı hedefleyen, nispeten daha yeni bir internet standardıdır.

Geliştiricilerin, komut tabanlı kaynak yükleyicilerinin maruz kaldığı performans cezasını çekmeden özel yükleme mantığı tanımlamasına olanak vermektedir.

5. Kullanıcının sıradaki eylemini tahmin edin

Artık aslında olasılıklar bölgesinde olan kristal küre maddesine giriyoruz.

Kullanıcının sayfada bundan sonra ne yapacağını tahmin etmek biraz zorlu görünebilirken, eğer kullanıcıların aynı iş akışını tekrar tekrar yerine getirmeye meyilli olduğu bir siteniz varsa (yani, gezinti bağlantılarına tıklayın, belirli tuşlara tıklayın), sonrasında ne yapacaklarını tahmin etmek çok da zor olmaz.

Bu yüzden, bu bilgiden en iyi şekilde yararlanın ve arka planda en popüler içeriği ön yükleme yapın, böylece eğer kullanıcı gerçekte tahmin ettiğiniz eylemi seçerse, içerik görüntülenecek ve etkileşime hazır olacaktır.

Algılanan Performansı Ölçmek

Algılanan Performansı Ölçmek

Ne yazık ki, algılanan performansı ölçmek için kullanabileceğiniz kolay bir hız testi aracı yoktur, yine de ilk zengin içerikli/anlamlı boyama gibi ölçütler ipucu verebilirler.

Bununla birlikte, bunu etkili bir şekilde ölçmenin bir yolu ziyaretçilerinize anket yapmak ve sayfanızın yüklenmesinin ne kadar sürüyormuş gibi hissettirdiğini sormaktır.

Eğer bunu yaparsanız, anket örneğinizin sitenizin algılanan yükleme süresinin daha kesin bir ortalamasını toplayacak kadar büyük olduğundan emin olun.

Elinizdeki bu bilgiyle, sonrasında sitenizin kullanıcı deneyimi ve algılanan hızına daha fazla iyileştirme yapabilirsiniz.

Gerçek Hız Hala Önemli

Gerçek Hız Hala Önemli

Sitenizi yıldırım hızında yapmak için, sayfa yükleme hızına ve kaynakları optimize etmeye kendinizi kaptırmak kolaydır.

Ancak günün sonunda, sitenizin algılanan performansını geliştirmenin, sitenizin kullanıcı deneyimi üzerinde çok büyük bir etkisi olabilir.

Kullanıcılar beklemeyi sevmezler.

Sitenizin nasıl yüklendiği konusunda değişiklik yaparak ve belirli içeriklerin yüklenmesine öncelik vererek, kullanıcıların sitenizin performansını nasıl algıladığını etkileyebilirsiniz, böylece kullanıcılar yükleme sürelerinin gerçekte olduğundan daha kısa olduğuna inanırlar.

Son olarak, sitenizin gerçek sayfa yükleme hızını iyileştirmenin hala önemli bir faktör olduğunu ve WordPress performansınızı daima test etmeniz gerektiğini netleştirmek istiyorum.

Sitenizin algılanan performansını iyileştirmek sitenizin tarafsız hızını artırmanın yerini almamalıdır.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın