Daha İyi Müşteri Deneyimi için Web Performansını Optimize Etmenin 5 Yolu

Müşteri deneyimini eniyilemek (optimize etmek), herhangi bir online (çevrimiçi) işletmenin en önde gelen stratejilerinden biridir.

Web sitenizin güvenli ve sorunsuz akışı, daha yüksek müşteri kazanımı, sadakat ve bağlılığa doğrudan katkıda bulunur.

Daha iyi bir müşteri deneyimi için web performansını optimize etmenin yollarını arıyorsanız, okumaya devam edin!

Burada beş pratik öneriyi tartışıyoruz.

İçindekiler

  • Sayfa Yükleme Hızı
  • 7/24 Kullanılabilirlik
  • Güvenlik
  • Kullanıcı Arayüzü Tasarımını Optimize Etme
  • 404 Hatalarından Kaçınma
  • Top Sizde
Sayfa Yükleme Hızı

Sayfa Yükleme Hızı

Ziyaretçilerin yarısı 3 saniyeden fazla beklemek zorunda kalırsa sayfadan ayrılır.

Araştırmalar, bir web sayfasının tam olarak yüklenmesi için geçen ortalama sürenin masaüstünde 10,3 saniye ve mobil cihazda 27,3 saniye olduğunu gösteriyor.

Mobil sayfa yüklemesinde her saniyelik gecikme için dönüşümlerde (ziyaretçinin yapmasını istediğiniz eylem oranı) yaklaşık %20’lik bir düşüş olur, dolayısı ile sayfa yüklemenizi hızlandırmak, kullanıcı deneyimini ve satış sonuçlarını iyileştirmek için çok önemlidir.

Ayrıca, arama sonuçlarında sitenizin daha yüksek sıralaması için faydalı olan daha iyi SEO’ya (arama motoru optimizasyonuna) katkıda bulunur.

Sayfayı Önbelleğe Alma

Önbelleğe alma, web sitelerini hızlandırmanın güçlü yöntemlerinden biridir.

Önbelleğe almanın teknik ayrıntıları karmaşık olabilirken, temelde yatan fikir nispeten basittir. Açıklamak için bir örnek kullanmama izin verin.

Size 3 x 2’nin cevabını sorarsam, hesaplama yapmadan altı olduğunu söylersiniz. Bunun nedeni, bu çarpmayı hayatınızda o kadar çok kez yapmış olmanızdır ki, sonucu basitçe hatırlıyorsunuz. Önbelleğe alma bu şekilde çalışır.

Bir web sitesine her eriştiğinizde, tarayıcı bir web sayfası ister ve sunucunun web sayfalarını almak için bir dizi karmaşık ve zaman alıcı hesaplamalar yapması gerekir.

Hesaplama sonuçları genellikle web sitesinde çok fazla değişiklik yapılmadan aynı olduğundan, önbelleğe alma, sunucunun sonucu hatırlamasını ve sayfanın yüklenmesini hızlandırmak için aradaki tüm zaman alıcı adımları atlamasını sağlar.

Yine de size karmaşık geliyorsa endişelenmeyin. Bu kavramı birçok insanın teknik olmayan bir arka plandan öğrenmesi biraz zaman alır.

Basit bir çözüm, bu sorunun çözümünde yardımcı olması için size sunduğumuz ve bir önbellek eklentisi içeren TurboPak gibi bir dijital hizmeti kullanmanızdır.

TurboPak, kolayca kurularak WordPress sitenizin hızlı yüklenmesini sağlayan güçlü bir önbellek eklentisi içermekle birlikte, çok daha fazla özellikleri de vardır. Nihai amaç web sitesi performansınızı artırmaktır ki sitenizde en iyi kullanıcı deneyimini sunabilesiniz.

Özellikle teknik eğitimli olmayan ve web performansını optimize etmek için uygun bir çözümü tercih eden her yaştan ve her meslekten site sahipleri için uygundur.

Aynı zamanda teknoloji dışı bir eğitim / çalışma hayatı geçmişine sahipseniz, bu sizi bir siteyi hızlandırmanın zorlu ve teknik yollarını öğrenme zahmetinden kurtaracaktır.

Bu şekilde, en iyi olduğunuz şeye (işinize / mesleğinize) odaklanmak için daha fazla zaman harcayabilir ve web performansı optimizasyonunu TurboPak ekibine gönül rahatlığı ile bırakabilirsiniz.

Görüntüleri Optimize Etme

Görüntüler, ortalama olarak toplam sayfa yükleme süresinin yaklaşık %30’una katkıda bulunur.

Bu nedenle, siteleri hızlandırmanın güçlü bir yöntemi, kaliteyi düşürmeden resimlerinizin dosya boyutunu olabildiğince küçültmek için görüntü optimizasyonudur.

Bunun için kullanışlı bir WordPress eklentisi Imagify’dır.

Tek bir tıklamayla tüm görüntülerinizi optimize etmenize, görüntülerinizi yeniden boyutlandırmanıza ve ihtiyaç duyduğunuzda medyanızı orijinal sürümlerinde geri yüklemenize olanak tanır.

724 Kullanılabilirlik

7/24 Kullanılabilirlik

Bir keresinde, hisse senedi aracı kuruluş web sitesine erişmeye çalışıyordum ve erişim, sunucu sorunları nedeniyle başarısız oldu.

Ve bu birinci kez değildi, üçüncü kez böyle bir sorunu yaşıyordum.

En ihtiyaç duyduğum zamanlarda vakit kaybettiren kesintiler sonrası bilin bakalım ne yaptım?

Alternatifi bol bu dünyada, ertesi gün oradaki hesabımı iptal ettim ve her şeyi başka bir aracı kuruluşa taşıdım.

Web sitesinin kullanılamaması, özellikle o sırada hizmetlerini kullanmak istediğimde, benim için korkunç bir deneyim yarattı.

Web sitenizin müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu anda kullanılabilir olmasını sağlamak çok önemlidir, bu da günümüzün dünyasında 7 gün 24 saat hizmet vermek demektir.

Bu nedenle, web sitenizin çalışma süresini izlemek ve yüksek kullanılabilirliğe sahip bir web barındırma (hosting) hizmeti seçmek, web performansını optimize etmek ve daha iyi bir müşteri deneyimi sunmak için çok önemlidir.

Kullanılabilirlik hakkında konuşurken, bunu genellikle %99,9 çalışma süresi gibi bir yüzde olarak tanımlarız.

Birçok web barındırma sağlayıcısı, bir çalışma süresi garantisi verir.

Seyrek olarak %100 görürüz. Gerçekte, %100 çalışma süresi elde etmek kolay değildir, ancak gerçek çalışma süresi genellikle%99,9’a ve üzeri bir değere ulaşır.

Genel bir kural olarak, yüzde 99,9’un altında bir çalışma süresi yaşıyorsanız, web barındırıcınızı (hosting firmanız) değiştirmelisiniz.

Güvenlik

Güvenlik

Web sitesi güvenliği, ziyaretçiler için bir web sitesini çevrimiçi ve güvenli tutmak için çok önemlidir.

Bilgisayar korsanları, web sitesi güvenliğine gereken şekilde dikkat etmeden web sitenizi istismar edebilir, çevrimdışı duruma getirebilir ve hassas bilgileri çalabilir.

Bunlar müşteri deneyimine ciddi şekilde zarar verebilir, maddi kayba neden olabilir ve marka itibarınızı zedeleyebilir.

Bazı yaygın güvenlik riskleri, savunmasız kod, zayıf erişim kontrolleri ve güncel olmayan içerik yönetim sistemi (CMS) ve onun eklentilerdir.

Zorlamanız gereken en temel güvenlik eylemi, WordPress’in en son sürümünü, eklentileri ve temaları kullanmaktır.

Kullanıcılarınız için oturum açmak için güçlü parola gereksinimleri belirleyin ve yönetici oturumunuz için güçlü bir parola kullanın.

Web sitesinin kimliğini tarayıcılara kanıtlamak için bir SSL sertifikası kullanılması önerilir. SSL sertifikasına sahip bir web sitesi HTTPS (bağlantı güvenliği) kullanır.

Birçok web barındırıcısı bunu ücretsiz bir eklenti olarak sağlar veya web barındırıcınızdan satın alabilirsiniz.

WordPress çekirdeğinde bazı güvenlik önlemleri olsa da, saygın güvenlik eklentileri aktif güvenlik izleme, dosya tarama, kötü amaçlı yazılım taraması, güvenlik duvarları, kaba kuvvet saldırı koruması ve daha pek çok konuda size yardımcı olabilir.

Sucuri Security, Wordfence Security ve All In One WP Security & Firewall gibi en popüler güvenlik eklentilerinden bazılarını değerlendirebilir ve size uygun olanını kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Arayüzü Tasarımını Optimize Edin

Kullanıcı Arayüzü Tasarımını Optimize Etme

Örnek bir kullanıcı arayüzü (UI- user interface) tasarımına sahip olmak, iyi bir çevrimiçi müşteri deneyimi için vazgeçilmezdir.

Kullanıcı arayüzü, web sitenizin görünümünü, hissini ve etkileşimini ifade eder.

Web tasarımcıları tasarım yaparken genellikle birkaç kullanıcı deneyimi bileşenini hesaba katar: düzen, kullanılabilirlik ve sezgisellik.

Kullanıcının karşılaşabileceği her görsel ve etkileşimli öğeyi dikkatlice değerlendirerek mümkün olduğunca sezgisel hale getirmek çok önemlidir.

Sonuçta, bu bileşenler müşterilerinizin markanızı nasıl algıladıklarını ve sitenizi kullanma deneyimlerini etkiler.

Ancak unutmayın: Kimse görmek için beklemiyorsa web sitesi tasarımınızın ne kadar iyi olduğu önemli değildir.

Daha önce de bu yazıda belirtildiği gibi, sayfanız 3 saniyeden fazla sürede yüklenirse ziyaretçilerin ortalama yarısı ayrılır (özellikle mobilde).

Bu nedenle, web sitenizi kullanımı kolay olacak ve sayfa yükünüzü gereksiz artırmadan ve sezgisel gezinme sağlayacak şekilde tasarlayın.

Web performansını optimize etmek ve daha iyi bir müşteri deneyimi sağlamak için kullanıcı arayüzü (UI) tasarımıyla ilgili bazı ipuçları aşağıda verilmiştir:

Nadir fontlardan kaçının:

Popüler fontlar genellikle önceden önbelleğe alınır ve hızlı açılır. En iyi uygulama, Google yazı tiplerini kullanmak olacaktır.

Çok fazla metin içeren sayfalarda akordeonlar kullanın:

Akordeonlar içeriği bölümlere ayırabilir ve yalnızca kullanıcılar konuyu genişlettiğinde yükleyebilir.

Daha uzun bir yükleme süresi gerektiğinde bir ilerleme çubuğu animasyonu kullanın:

Sayfada çok fazla içeriğiniz varsa ve yükleme süresi daha uzun olabilirse, kullanıcının neden beklemesi gerektiğini açıklayabilir ve zaman tahmini göstermek için bir ilerleme çubuğu animasyonu kullanabilir.

404 Hatalarından Kaçının

404 Hatalarından Kaçınma

Sayfa bulunamadığında bir 404 hatası meydana gelir. 404’ler, dinamik siteler ve zaman zaman web sitesi yeniden tasarımı için doğaldır.

Bir süre önce arkadaşımın doğum günü hediyesi için alışveriş yapıyordum ve istek listeme bir ürün kaydettim.

Birkaç hafta sonra ürünü geri çağırdım ve almaya karar verdim. Ama ne yazık ki- ürün sayfasında bir 404 hatası gördüm.

Ürünün artık mevcut olmadığına inanıyorum. Bu yüzden hayal kırıklığımla ayrıldım ve o çevrimiçi mağazadan hiçbir şey satın almadım.

Mağaza için daha iyi bir eylem, ürün sayfasını saklamak, stoğun tükendiğini göstermek ve orada benzer ürünler önermektir.

Bu şekilde müşterilerin ürüne ne olduğunu tahmin etmeleri gerekmez. Bunun yerine, bilgilendirilirler ve başka değiştirmeler önerilir.

İnsanlar olanlardan haberdar olmaktan hoşlanırlar.

Bu, müşteri beklentilerini ve ilişkilerini yönetmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Burada 404’e sahip olmak, korkunç bir müşteri deneyimi yaşatır.

Site bağlantılarınızı düzenli olarak izlemek için Google Search Console ve Broken Link Checker gibi ücretsiz araçları kullanabilirsiniz.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın

Şimdi Top Sizde!

Bir zamanlar web performansını optimize etmenin roket bilimi gibi ve teknik olmayan “normal” web sitesi sahiplerinin ve yöneticilerinin erişemeyeceği bir şey olduğunu düşünenler çoktu.

Günümüzde piyasada mevcut pek çok yararlı eklentiyle ve onların kombinasyonu ile web sitenizde yapılabilecek temel çalışmalar var.

Tabii en iyi sonuçlar için birden çok eklenti / yazılım kullanmanız ve bazen teknik uzmanlardan destek almanız gerekebiliyor. Bazen de en iyi bilinen eklentilerle bile en iyi hız ve performans değerlerine ulaşamıyorsunuz.

Roket bilimi kadar olmasa da, web sitesi optimizasyonu hala uzmanlık, zaman ve çaba gerektiren teknik bir iştir. Size sunduğumuz TurboPak hizmetimiz ile bütün bunlarla siz kendiniz hiç uğraşmadan çözüme ulaşmanızı sağlıyoruz.

Şimdi top sizde!

Dilerseniz sitenize bir önbelleğe alma ve güvenlik eklentisi ekleyip deneyin, yüksek çalışma süresi olan bir barındırma hizmeti kullanın, kullanıcı arayüzü (UI) tasarımlarını optimize edin ve sitenizdeki bozuk bağlantıları düzenli olarak kontrol edin.

Bunlar, müşterilere daha iyi bir deneyim sunmak için atabileceğiniz küçük temel teknik adımlardır.

Dilerseniz de TurboPak ile iletişime geçin ve sizin için neler yapabileceğimizi görün.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın