Google Görüşü - Daha İyi Bir Web İçin Sayfa Deneyimini Değerlendirme

Bu yazı 28 Mayıs 2020 tarihlidir ve Google Arama Merkezi’nde yayınlanmıştır.

Yani özgün Google görüşlerini ve bilgilerini yansıtmaktadır.

Konunun çıkış noktası ve önemini kavramak açısından katkı sağlayacağını düşündüğümüz için burada size sunuyoruz.

Eğer bilmiyorsanız, eski adıyla Google Web Yöneticileri olan Google Arama Merkezi, web sitenizi Google Arama tarafından keşfedilebilir hale getirmek için kaynaklarla içeriğinizi doğru kişilerin görüntülemesine yardımcı olmak için vardır.

Orijinal yazının bağlantısı (İngilizce): https://developers.google.com/search/blog/2020/05/evaluating-page-experience#about-page-experience

Google Arama Merkezi bağlantısı: https://developers.google.com/search

Şimdi Google’un kendisine ait olan yazıyı kendi yayınladığı şekilde ve kendi ifadeleri ile okumaya devam edebilirsiniz:

Hem Google’da şirket içi çalışmalarımız hem de sektör araştırması yoluyla şunu görüyoruz:

Kullanıcılar, harika bir sayfa deneyimi olan siteleri tercih ediyor.

Son yıllarda Google, arama sonuçları sıralama faktörleri olarak sayfaların ne kadar hızlı yüklendiği ve mobil uyumluluk gibi çeşitli kullanıcı deneyimi kriterleri (ölçütleri) ekledi. Bu ayın başlarında Chrome ekibi, site sahiplerinin web’deki kullanıcı deneyimini ölçmelerine yardımcı olmak için hız, yanıt verme ve görsel kararlılıkla ilgili bir dizi ölçüm içeren Temel Web Hayati Ölçütleri’ni (Core Web Vitals: CWV) duyurdu.

Bugün, bu çalışmayı geliştiriyor ve bu sayfa deneyimi ölçümlerini içeren, yaklaşan bir Google Arama sıralaması değişikliğine erken bir bakış sağlıyoruz.

Bir web sayfasındaki bir kullanıcının deneyiminin kalitesinin bütünsel bir resmini sağlamak için, sayfa deneyimi için Temel Web Hayati Değerleri’ni mevcut sinyallerimizle birleştiren yeni bir sinyal sunacağız.

Bu güncellemenin bir parçası olarak, sayfa deneyimi metriklerini mobil cihazlarda Arama’daki En Çok Okunan Haberler (Top Stories) özelliği için sıralama kriterlerimize de dahil edeceğiz ve AMP gereksinimini En Çok Okunan Haberler uygunluğundan kaldıracağız.

Google, AMP’yi desteklemeye devam ediyor ve mevcut olduğunda AMP sayfalarına bağlanmaya devam edecek. Site sahiplerinin sayfa deneyimlerini optimize etmelerine yardımcı olmak için geliştirici araçlarımızı da güncelledik.

Zamanlama ile ilgili bir not: Birçok site sahibinin haklı olarak COVID-19’un etkilerine yanıt vermeye odaklandıklarını biliyoruz. Bu gönderide açıklanan Google’da sıralama değişiklikleri önümüzdeki yıldan önce (2021 Mayıs) gerçekleşmeyecek ve yayınlanmadan önce en az altı ay önceden haber vereceğiz. Başlamanıza yardımcı olacak araçları şimdi sağlıyoruz (çünkü site sahipleri, sıralama değişikliklerini olabildiğince erken öğrenmek için sürekli olarak talepte bulundular), ancak hemen harekete geçmeniz gerekmiyor.

Sayfa Deneyimi Hakkında

Sayfa deneyimi sinyali, kullanıcıların bir web sayfasıyla etkileşim deneyimini nasıl algıladıklarının yönlerini ölçer.

Bu faktörler için optimizasyon, web’i tüm web tarayıcılarında ve yüzeylerde (cihazlarda) kullanıcılar için daha keyifli hale getirir ve sitelerin mobil cihazlarda kullanıcı beklentilerine göre gelişmesine yardımcı olur.

Kullanıcılar daha fazla katılım gösterdikçe ve daha az sürtünmeyle (dirençle) işlem yapabildikçe bunun web’de iş başarısına katkıda bulunacağına inanıyoruz.

Temel Web Hayati Ölçütleri, kullanıcı deneyiminin temel yönlerini ölçen gerçek dünya, kullanıcı merkezli ölçümler kümesidir. Yükleme süresi, etkileşim ve yüklenirken içeriğin kararlılığı gibi web kullanılabilirliğinin boyutlarını ölçer (böylece parmağınızın altında kayarken yanlışlıkla bu düğmeye dokunmazsınız- ne kadar can sıkıcı!).

Sayfa deneyiminin bütünsel bir resmini sağlamak için mobil uyumluluk, güvenli göz atma, HTTPS güvenliği ve müdahaleci geçiş yönergeleri dahil olmak üzere sayfa deneyimi için Temel Web Hayati Ölçütleri’nden türetilen sinyalleri mevcut Google Arama sinyallerimizle birleştiriyoruz.

Sayfa deneyiminin özelliklerini belirlemeye ve ölçmeye devam ettiğimizden, hem değişen kullanıcı beklentileriyle daha fazla uyum sağlamak hem de kullanıcı deneyiminin ölçebileceğimiz yönlerini artırmak için her yıl daha fazla sayfa deneyimi sinyali eklemeyi planlıyoruz.

Google Arama Sayfası Deneyimi Grafiği

Sayfa Deneyimi Sıralaması

Harika sayfa deneyimleri, insanların daha fazlasını yapmasını ve daha derinlemesine etkileşim kurmasını sağlar; tersine, kötü bir sayfa deneyimi, bir kişinin bir sayfadaki değerli bilgileri bulmasına engel olabilir.

Google’ın arama sonuçlarını sıralarken dikkate aldığı yüzlerce sinyale sayfa deneyimi ekleyerek, insanların aradıkları bilgilere ve web sayfalarına daha kolay erişmelerine yardımcı olmayı ve site sahiplerine kullanıcıların keyif aldıkları bir deneyim sunmalarını desteklemeyi amaçlıyoruz.

Bazı yazılım geliştiriciler için, sitelerinin Temel Web Hayati Ölçütleri’ni nasıl ölçtüğünü anlamak ve belirtilen sorunları ele almak biraz çalışma gerektirecektir.

Yardımcı olmak için, Temel Web Hayati Ölçütleri bilgilerini ve önerilerini ortaya çıkarmak için Lighthouse ve PageSpeed Insights gibi popüler geliştirici araçlarını güncelledik ve Google Arama Konsolu, site sahiplerinin iyileştirme fırsatlarını hızla belirlemelerine yardımcı olmak için özel bir rapor sağlamaktadır.

Ayrıca, Temel Web Hayati Ölçütleri’ni hizmet tekliflerine dahil etmeleri için harici (3. taraf) araç geliştiricileriyle birlikte çalışıyoruz.

Sayfa deneyiminin tüm bileşenleri önemli olsa da sayfa deneyiminin bazı yönleri yetersiz olsa bile, genel olarak en iyi bilgileri içeren sayfalara öncelik vereceğiz.

İyi bir sayfa deneyimi, harika ve alakalı içeriğe sahip olmayı geçersiz kılmaz. Bununla birlikte, benzer içeriğe sahip birden çok sayfanın olduğu durumlarda, Google Arama’da görünürlük için sayfa deneyimi çok daha önemli hale gelir.

Google Sayfa Deneyimi - Temel Web Hayati Ölçütleri

Sayfa Deneyimi ve Mobil En Çok Okunan Haberler Özelliği

Mobil En Çok Okunan Haberler özelliği, iyi bir sayfa deneyimi sergilemek için optimize edilmiş olan AMP sonuçlarını şu anda vurgulayan, Google Arama’da birinci sınıf bir taze içerik deneyimidir.

Son birkaç yıldır, En Çok Okunan Hikayeler, web’de daha iyi sayfa deneyimlerini teşvik edebileceğimiz yollar hakkında yeni düşüncelere ilham verdi.

Sayfa deneyimi sıralaması güncellemesini kullanıma sunduğumuzda, En Çok Okunan Haberler deneyimi için uygunluk kriterlerini de güncelleyeceğiz.

Hikayelerin mobil cihazlarda En Çok Okunan Hikayelerde yer alması için artık AMP gerekli olmayacak; herhangi bir sayfaya açılacaktır. Bu değişikliğin yanı sıra, sayfa deneyimi, değerlendirilen birçok faktöre ek olarak En Çok Okunan Haberler’de bir sıralama faktörü haline gelecektir.

Daha önce olduğu gibi, sayfaların uygun olabilmesi için Google Haberler içerik politikalarına uygun olması gerekir. Sayfaları şu anda AMP olarak veya bir AMP sürümüyle yayınlayan site sahipleri, davranışta herhangi bir değişiklik görmeyecekler; AMP sürümü, En Çok Okunan Haberler’den bağlanan sürüm olacaktır.

Özet

Web’deki deneyimler daha iyi hale geldikçe kullanıcı etkileşiminin de gelişeceğine ve bu yeni sinyalleri Google Arama’ya dahil ederek İnternet’i herkes için daha iyi hale getirmeye yardımcı olacağımıza inanıyoruz.

Sayfa deneyimi güncellemeleri için yol haritamızı paylaşmanın ve destekleyici araçları önceden kullanıma sunmanın, web oluşturucuların, geliştiricilerin ve işletmelerin çeşitlilik içeren ekosisteminin daha keyifli kullanıcı deneyimleri geliştirmesine ve sunmasına yardımcı olacağını umuyoruz.

Lütfen bu değişikliklerin yürürlüğe girmesi için zamanlama konusunda daha spesifik rehberlik sağlayacak olan gelecekteki güncellemelerimiz için bizi izlemeye devam edin. Her zaman olduğu gibi, herhangi bir sorunuz veya geri bildiriminiz varsa web yöneticisi forumlarımızı ziyaret edin.

SİTEMİZİN NOTU:  Bu yazıda kesin tarihi verilmeyen Temel Web Hayati Ölçütleri’nin Mayıs 2021’de hayata geçeceğini Google daha sonraki aylarda 2020 yılında duyurdu.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın