Google, Saha Verilerinin Neden Laboratuvar Verilerinden Daha Güvenilir Olduğunu Açıklıyor

Bildiğiniz gibi web site performansınızı Lighthouse aracı ile ölçebilirsiniz ve Lighthouse size laboratuar ve saha verilerini sunar. Bu konuyu web site performansınızı test edin yazımızda ele almıştık.

Google’dan Martin Splitt, saha verilerinin gerçek kullanıcıların bir web sitesini nasıl deneyimlediğinin daha iyi bir göstergesi olduğunu söylüyor. (Martin Splitt: https://www.linkedin.com/in/martinsplitt/)

Google’dan Martin, test araçlarıyla ilgili olarak kısa süre önce laboratuvar (lab) verileri ile saha (alan) verileri arasındaki farkın ayrıntılı bir açıklamasını yaptı.

Martin, gerçek kullanıcıların bir web sitesiyle nasıl deneyim ve etkileşim kurduğunun bir göstergesi olduğu için saha verilerinin daha güvenilir olduğunu söylüyor.

Bu konu, 10 Haziran 2020’de düzenlenen Google Web Yöneticileri JavaScript SEO buluşması sırasında gündeme geldi.

Bir site sahibi, sayfa hızını ölçerken saha verileri ile laboratuvar verileri arasında neden bir fark olduğunu soran bir soru gönderdi.

İşte Martin’in yanıt olarak söylediği şey:

Saha verileri gerçek kullanıcılardan geliyor, oysa laboratuvar verileri dünyanın her yerinden muhtemelen iyi internete sahip oldukça güçlü bir makineden geliyor. Yani aynı sonuçları göremeyebilirsiniz.”

Saha Verileri ve Laboratuvar Verileri

Saha Verileri ve Laboratuvar Verileri

Martin, site sunucusunun da yer aldığı bir ülkeden laboratuvar verilerini kullanan bir araçla bir siteyi test etmenin varsayımsal bir örneğini sundu.

Bu örnekte, laboratuvar verileri büyük olasılıkla sitenin oldukça hızlı yüklenmesini belirleyecektir.

Bunun nedeni, sitenin testin yürütüldüğü ülkede barındırılması, dolayısıyla verilerin gönderilmesi için gereken fiziksel sürenin minimum olmasıdır.

Diyelim ki ülke yüksek hızlı internet erişimiyle nispeten iyi bir şekilde kapsanmaktadır. Bu, laboratuvar verileriyle ölçülen site hızını daha da artıracaktır.

Ancak, sitenin ziyaretçileri başka bir ülkede bulunduğunda bu hız önemli ölçüde düşer.

Ziyaretçilerin yaşadıkları yerde yüksek hızlı internet bağlantısı yoksa hız daha da düşer.

Laboratuvar verileri ile saha verileri arasındaki temel fark budur.

Saha Verileri Neden Daha Güvenilir

Saha Verileri Neden Daha Güvenilir?

Laboratuvar verileri ideal koşullar altında kontrollü bir test ile ölçülürken, saha verileri gerçek hayattaki kullanıcıların çeşitli koşullar altında bir siteyle nasıl etkileşime girdiğine göre ölçülür.

Martin Splitt’in dediği gibi:

“Bu durumda, laboratuvar verilerim harika görünüyor. Ve sonra saha verilerim korkunç görünüyor, çünkü kullanıcılarım dünyanın diğer ucunda oturuyorlar.

Olan budur, çünkü laboratuvar verileri yalnızca sentetiktir. Bu, gerçek dünyada olanların yalnızca bir tahminidir.

Ve sonra şaşırtıcı bir şekilde insanların deneyimledikleri gerçek şeyi size veren saha verilerine sahipsiniz.

Yani, kullanıcılara yavaş, eski telefonlarda hizmet verdiğinizi biliyorsanız veya onların sorunlu / düşük hızlı internet bağlantıları olduğunun farkında iseniz olan budur. Bu, saha verilerinin laboratuvar verilerinde gördüğünüzden çok daha kötü göründüğü zamandır.

Bu genel bir sorundur. Web geliştiriciler genellikle modern dizüstü bilgisayarlarda harika internet bağlantılarıyla çalışırlar, yani hem cihazları hem internet bağlantıları hem de sunucu / ağ bağlantıları iyi / çok iyi seviyededir.

Ve sonra bambaşka bir gerçeklikte yaşayan gerçek dünya kullanıcısını anlamayabilirler. Eğer şanslıysanız gerçek dünyadaki kullanıcı örneğin WiFi veya 2G internet bağlantısının olduğu Türkiye’de merkezi olmayan bir yerlerdedir ve eski bir mobil cihaz (yavaş ve sorunlu) kullanmaktadır. Ve sonra sizin için olduğunun tam aksine her şey onlar için berbat görünür.

Saha verileri, muhtemelen web sitenizi gerçek kullanıcıların nasıl deneyimlediklerini laboratuvar verilerinden daha iyi bir göstergedir.

Çünkü laboratuvar verileri, kelimenin tam anlamıyla, sizin web sitenize istekte bulunan birinin sunucusudur.

Ve sonra bu sunucu oldukça güçlü olursa, oldukça iyi görünen rakamlar elde edebilirsiniz, ancak gerçek dünya o kadar hoş ve sorunsuz değildir. ”

Dilerseniz aşağıdaki videoda Martin’in tam yanıtını dinleyin:

Bu yazımızla ilgili olan diğer bir yazımızı da okumanızı öneririz:

Google sayfa hızı içgörüleri verileri neden yanlış anlaşılıyor?

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın