Google'ın Yüksek Sayfa Hızı Puanını Sevmesinin 5 Nedeni

Google, arama sıralamaları için en iyi performans gösteren siteleri nasıl seçer?

Google Sayfa Hızı İçgörüleri (PageSpeed Insights), Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu tarafından toplanan gerçek dünya verilerine dayanarak web sitenizin gerçek performansı için raporlar verir.

Puanınız, Chrome kullanıcılarının sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğuna bağlıdır.

Ayrıca nelerin iyileştirileceğine dair optimizasyon önerileri de alırsınız.

Google Sayfa Hızı (PageSpeed) puanınız düşük olduğunda şunlar olur:

 • İnsanlar sizi terk edecek: Yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürerse kullanıcıların %53’ü sitenizden ayrılacak.
 • Geri gelmeyecekler: Web sitenizin hızından ve performansından memnun olmayan kullanıcıların %79’unun geri dönme olasılığı çok daha düşük.
 • Arkadaşlarına sizden bahsedecekler: İnsanların %44’ü kötü deneyimlerini web sitenizle bir arkadaşıyla paylaşacak.
 • Google’daki sıralamanız düşecek: Yavaş siteleri insanları terk eder, bu durum kullanıcı deneyiminiz olumsuzlaşır ve Google’ın sayfalarınızı taramasını zorlaştırır.

Markalar / İşletmeler (çok bilinen örnekleriyle) sayfa hızlarını artırdığında şunlar olur:

 • Instagram, kullanıcı profillerinin gösterim sayısını ve kaydırma oranını artırdı.
 • Pinterest organik trafiğini ve kayıt oranlarını %15 artırdı.
 • AliExpress, dönüşüm oranlarını %27 ve yeni siparişleri %10,5 artırdı.

Birçok web sitesi, yükleme süresinin işletme hedefleri üzerindeki önemini hala görmezden geliyor ve hafife alıyor.

Yüksek bir Google Sayfa Hızı (PageSpeed) puanının optimize edilmiş web siteniz üzerindeki etkisine kısa bir genel bakış sunalım.

Optimize Edilmiş Web Siteleri Ziyaretçileri Sitede Tutuyor

Web sitenizin sayfaları yüklemesi çok uzun sürerse, bu, kullanıcılar için gezinmeyi çok daha zor hale getirir.

Yukarıdaki istatistiklerin gösterdiği gibi, saniyeler içinde konuşuyoruz ve konu web performansı ise her saniye önemlidir.

Özellikle ziyaretçilerin web sitenizin karşılayamayacağı beklentileri olduğunda.

Son zamanlarda sosyal medya platformlarının ne kadar hızlı hale geldiğini biliyorsunuz ve bu, özellikle mobil siteler için kullanıcı beklentilerini daha da artıran bir gelişmedir.

google sayfa hızı optimizasyonu - mobil sayfa hızı

Hızlı Web Siteleri Daha İyi Kullanıcı Deneyimine Sahiptir

Sorunsuz performans ve yüksek yükleme hızları, içeriğinizi kullanıcılara çok fazla gecikme olmadan sunar.

Web sitesi performansı, kullanıcı deneyimi ile ilgilidir ve sayfa hızı, web sitenizi oluştururken göz önünde bulunduracağınız faktörlerden biridir.

Yükleme süresi, tıpkı düzeniniz, resimleriniz, hiyerarşiniz, içeriğiniz, kullanım kolaylığınız ve sezgiselliğiniz gibi diğer faktörler gibi bir önceliktir, hatta daha üsttedir.

1993 yılında, Nielsen tarafından yapılan her zaman geçerli bir Kullanıcı Deneyimi araştırması, içerik tüketmenin bilişsel sürecine dayanan üç yanıt süresi sınırı bildirdi:

 • 0,1 saniyenin altında: Kullanıcı, sonucun bilgisayardan değil, kullanıcıdan kaynaklandığı hissini yaratan anlık bir yanıt hisseder.
 • 1 saniyenin altında: Minimum gecikmeyi algıladığında, kullanıcının düşünce akışını kesintisiz olarak sürdürür, ama sonucun bilgisayar tarafından oluşturulmakta olduğunun farkındadır.
 • 10 saniyenin altında: Kullanıcı, sonucun bilgisayar tarafından daha hızlı teslim edilmesini dileyerek düşünce süreçlerini kaybetmeye başlar.

10 saniyenin üzerinde herhangi bir şey, tüm dikkatinizi kaybettiğiniz anlamına gelir.

Ve bu 1993’ten veriler, insanların daha sabırlı olduğu zamanlardan bahsediyoruz.

Günümüzde bir sitenin telefonlarına yüklenmesi için 10 saniye bekleyen bir Y kuşağını hayal edin.

Web sitenizin genel kullanıcı deneyimi, hedef kitlenizin markanızı / işletmenizi nasıl algılayacağını belirler.

Dünyaca ünlü Akamai anketleri, yavaş sayfalar, donma, çökme gibi sorunlarla karşılaşan ziyaretçilerin %75’inin o siteden alışveriş yapmayacağını bildiriyor.

Gomez, “trafiğin yoğun olduğu saatlerde, kullanıcıların %75’inden fazlasının gecikmeler yaşamak yerine bir rakibin sitesine gittiğini” tespit etti.

Web siteniz daha yavaş olduğu için rakiplerinizin trafiğinizi, ziyaretçilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi çalmasına izin vermeyin.

Sayfa Hızı Satışlarınızı ve Dönüşüm Oranlarınızı Etkiler

Basit, yavaş siteler kullanıcıları adeta kovalar, bu da sitenizde daha az zaman harcanması anlamına gelirken, hızlı web siteleri kullanıcılara istedikleri içeriği verir ve istedikleri işlemleri kolayca tamamlamalarına izin verir, bu da dönüşüm oranlarını artırır.

mobil site faktörleri dönüşüm oranı

Sorunsuz bir mobil deneyim, müşteri memnuniyeti ve bağlılığı oluşturma yolunda önemli bileşenlerden biridir.

Google, birçok web sitesinin aynı anda birçok öğeyi paketleyen karmaşık sayfalara sahip olduğunu keşfetti.

Ve bu, kullanıcılar için çok fazla olduğu için dönüşüm oranlarına zarar vermektedir:

 • Çok fazla sayfa öğesi kullanıcı deneyimine zarar veriyor
 • Sayfanın aşırı yüklenmesi yüklemeyi yavaşlatır

Web sayfaları genellikle optimize edilmeyen, ölçülmeyen ve izlenmeyen yüzlerce varlık içeren yaklaşık 2.486 KB veya 2.5 MB büyüklüğündedir (ağırlığındadır).

Google’a göre, web sitenizi hız için optimize ettiğinizde satışlarınız ve dönüşüm oranlarınız hemen artacaktır ve kullanıcıların daha hızlı sitelere tekrar döndükleri kanıtlanmıştır.

bütün web sitesi yükleme hızı ve hemen çıkış oranı

Bir mobil sayfanın tam yükleme süresi (resimler, yazı tipleri, CSS stilleri, JavaScript ve benzerleri dahil), kullanıcılarınız için “Kalmalı mıyım, yoksa gitmeli miyim” karar anıdır.

Google, kullanıcıları elinde tutan sayfalar ile onları bezdiren / kaçıran sayfalar arasında yaklaşık 2,5 saniyelik fark buldu.

Sonuç olarak, web sitenizin sayfa yükleme hızı, çevrimiçi (online) başarınızı artırabilecek veya bozabilecek temel ve çok önemli bir faktördür.

Daha Hızlı Siteler Daha Fazla Trafik ve Sayfa Görüntüleme Alır

Telegraph, görüntülenen sayfalarda 20 saniyelik bir gecikmenin neden olduğu %44’lük bir kayıp tespit etti ve bu, gecikme 4 saniyeye düştüğünde %11’e düştü. Bu, web sitesine eklenen yapay bir gecikmeden kaynaklanıyordu.

Hızlı yüklenen bir web sitesi, kullanıcıların herhangi bir gecikme olmadan içeriğe göz atmasına ve kullanmasına olanak tanır, bu da onları markanızla / işletmenizle daha fazla zaman geçirmeye açar.

Daha fazla sayfayı daha hızlı görüntüleyebilir ve sizin ve sunduklarınız hakkında daha fazla şey öğrenebilirler.

Bu, Google’ın web siteleri hakkında sevdiği bir şeydir, çünkü bu, kullanıcıların deneyim ve içerikten keyif aldığının bir işaretidir. Bu, tek bir sayfadan daha fazlasını görüntülemeye götürür.

Bu da bizi ana noktalardan bir diğerine götürüyor.

Yüksek Sayfa Hızı, Daha İyi Arama Motoru Sıralaması Demektir

Öncelikle siteniz hızlıysa Google, sayfalarınızı ve URL’lerinizi daha hızlı tarayabilecek ve size iyi bir Sayfa Hızı puanı verecektir.

Bu, arama motorunun sizi daha üst sıralara yerleştirmesi için sağlıklı bir sinyaldir.

Ayrıca, şimdiye kadar bahsettiğimiz tüm faktörler, Google tarafından Sayfa Hızı İçgörüleri (PageSpeed Insights) puanınızı tespit etmek için kullanılan Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporuna ekleniyor.

Dolayısıyla, web siteniz ziyaretçileri sitenizde tutacak ve iyi bir deneyim sağlayacak kadar hızlıysa, Google yukarıdakilerin hepsini dikkate alacak ve arama motoru sıralamanızı daha da artıracaktır.

Artan trafik, kullanıcı deneyimi, dönüşüm oranları ve sayfa görüntülemeleri, Google’ın web sitenizi sıralarken aradığı olumlu sinyallerdir.

Olası En Yüksek Puana Ulaştınız Mı?

Puanınız iyiyse, sıralamanız artmaya devam edecek, dolayısıyla daha fazla trafik, dönüşüm oranları ve daha iyi sıralama ile gelen diğer tüm faydaları elde edeceksiniz.

Eğer ulaşamadı iseniz, TurboPak olarak size bu hedefinizi gerçekleştirmenizi yardım etmek için hizmet vermeye hazırız, bizimle iletişime geçin.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın