Her İnternet Sitesi Sahibinin İzlemesi Gereken 5 Ölçüt

Günümüzde ve çağımızda, neredeyse her işletmenin bir internet sitesi vardır.

Aslında, bu internet sitelerinden bazıları oldukça harika sanat eserleri, süslü, parlak, bilgilendirici ve hatta bazı durumlarda potansiyel müşterilere yardımcıdır.

Ancak… İnternet siteniz çalışıyor mu?

Ne demek istediğimi daha iyi anlamak için ”İnternet siteniz potansiyel müşteriler yaratıyor mu yoksa işletmeniz yüksek teknolojik bir kartvizit mi” yazısını kontrol edin.

Eğer yakından incelemiyorsanız internet sitenizin çalışıp çalışmadığını bilmek zordur, veriler ve analizler ne söylüyor?

Web Siteniz İçin Temel 5 Ölçüt

Aşağıdakiler, her internet sitesi sahibinin internet sitelerinin nasıl çalıştığını bilmek ve başarı, iyileştirme alanlarını ve ziyaretçilerin sitenizi nasıl kullandığını ölçmek için izlemesi gereken 5 ölçüttür.

Sayılarla Ziyaretçiler

Sayılarla Ziyaretçiler

Kontrol etmeniz gereken birinci anahtar ölçüt sitenize her gün, her hafta ve her ay gelen ziyaretçilerin sayısıdır.

Bir internet sitesine sahip olmanın ve işletmenizi tanıtmanın birinci zorluğu ziyaretçileri internet sitenize çekmek olduğundan, bu başlangıç için iyi bir yerdir.

Çoğu zaman, ay süresince her gün ölçülen sabit bir ziyaretçi sayınız olacaktır, ama her zaman gözlerinizi trafikteki yükseliş ve ani düşüşlerde tutmalısınız.

Eğer bunlardan birini görürseniz, gördüğünüzde bunların neden meydana geldiğini, bu artışların nereden geldiğini, ziyaretçilerin büyük düşüşünün sebebini bilmek isteyeceksiniz.

Ziyaretçileriniz Nereden Geldi

Ziyaretçileriniz Nereden Geldi?

Çoğu pazarlamacı bunu “kaynak” olarak adlandırır.

İnternet sitenizdeki kaynak ölçütler, size site trafiğinizin tamamının nereden geldiğini, ilk olarak nereden çıktığını yani ilk olarak hangi sayfaya geldiklerini söyleyecektir.

Bu, en iyi huni pazarlama çabalarınızın nasıl çalıştığını kontrol etmeniz ve görmeniz ve insanların sizin sitenizi nereden duyduğunu görmeniz için harika bir yerdir.

Eğer SEO ve organik arama hacmine odaklanıyorsanız veya belki sosyal medya tanıtımı yapıyorsanız, bu, sosyal medyadan ve bloglardan çok sayıda yönlendirme trafiği görmeniz gerektiği anlamına gelecektir.

Her işletme farklı bir organik, yönlendirme, doğrudan trafik karmasına sahip olacaktır, dolayısıyla zamanla izlemek önemlidir, böylece farklı pazarlama çabalarınızın trafiği internet sitenize getiren kanaldan kanala nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

Ziyaretçiler Web Sitenizde Kalıyor Mu?

Aksi durumlarda, bu durumun ölçütü “Hemen Çıkma Oranı” olarak bilinmektedir.

Hemen çıkma oranı, sayfayı ziyaret ettikten sonra ayrılan kişilerin yüzdesi olarak tanımlanır.

Diğer bir deyişle, yüksek hemen çıkma oranı olan bir sayfa iyi bir şekilde performans göstermiyordur.

Hemen çıkma oranı şunlardan etkilenebilir:

İnternet sayfasındaki harici bir bağlantıya tıklayarak sitenizden ayrılan kişiler, tarayıcı geri tuşuna basmak, internet tarayıcısına başka bir URL yazmak, tarayıcı penceresini veya sekmesini kapatmak, internet sitesiyle uzun bir süre etkileşim kurmamak.

Ziyaretçilerin sitenizde kalıp kalmadığı veya hemen şimdi ayrılıp ayrılmadığını anlamak için, her zaman hangi sayfaların yüksek hemen çıkmaya sahip olduğuna bakmalı ve düşük hemen çıkma oranı olan sayfalarınızla karşılaştırmalısınız.

Yüksek hemen çıkma oranları olan sayfalar etkisizdir ve tam olarak insanları internet sitenizin uzağına götürür.

Ziyaretçiler Sizi Nasıl Buluyor

Ziyaretçiler Sizi Nasıl Buluyor?

Site anahtar kelimeleriniz, ziyaretçilerinizin sitenize geldiklerinde aslında ne aradığını bulmanız için harika bir yoldur.

Bu ölçütler, insanların sitenizi bir arama motorunda bulduklarında hangi terimleri aradığını gösterecektir.

Çoğu kez, siteniz için en iyi birkaç anahtar kelime, şirket isminizin kombinasyonu olacaktır, ama aşağıdaki sonuçlar insanların sitenize geldiğinde ne bulmaya çalıştığını size söyleyebilir.

Eğer sitenize hiç düşünmediğiniz veya optimize etmediğiniz belirli bir anahtar kelimeden trafik geldiğini fark ederseniz, çok rekabetçi olmayan bir anahtar kelimeye rastlamış olabilirsiniz ama yine de işletmenizle ilgili olabilir.

Eğer durum buysa, rakiplerinizi geride bırakmak için bu anahtar kelime etrafında biraz içerik oluşturmaya çalışmalısınız.

Ziyaretçiler Dönüşüyor Mu

Ziyaretçiler Dönüşüyor Mu?

Dönüşüm oranı, herhangi bir sayfa üzerinde istenen bir eylemi tamamlayan kişilerin yüzdesidir.

Bu terime muhtemelen aşinasınızdır ama bunu sitenizde ölçüyor musunuz?

Bu, bir ürünü alışveriş sepetine koymak ve ödeme yapmak, bir sayfaya girmek ve en güncel e-kitabı indirmek için bir form doldurmak, bir e-postadan sitenize düşmek ve bunlara benzer bir eylem olabilir.

Eğer ziyaretçiler sitenizde dönüşmüyorsa, iki sorundan birine sahipsinizdir:

Aldığınız trafik pazarlama çabalarınız için değerli değildir veya siteniz ziyaretçilerin ne yapması gerektiği konusunda net değildir.

Özetle, eğer ziyaretçilerinizi aday müşterilere ve aday müşterileri müşterilere dönüştürmüyorsanız, yeni müşteriler toplayamazsınız ve dolayısıyla potansiyel yeni müşterilerden bir gelir oluşturamazsınız.

Sonuç

Sonuç

İnternet sitenizin başarılı olması; hoş bir site tasarlamak, onu piyasaya sürmek ve işe yaramasını umut etmekten çok daha fazlasıdır.

Veri ve analizlerin derinine inmeniz ve işletme hedeflerinizin başarılı olup olmadığını ölçmeniz gerekir.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın