Her Web Site Sahibinin ve Dijital Pazarlama Uzmanının Bilmesi Gereken 7 Hız İstatistiği

Etkili bir dijital pazarlama kampanyasını tanımlamanızı istesek, güçlü tasarımın önemini, reklam hedeflemeyi veya dönüşüm optimizasyonunun faydalarını sıralayabilirsiniz.

Ancak web siteniz veya açılış sayfalarınız estetik kuvvetli olsa bile, sayfa hızını dikkate almadıysanız tüm bunlar hiçbir anlam ifade edemez.

Örnek vermek gerekirse, bir sayfanın yüklenmesi üç saniyeden uzun sürdüğü taktirde, ziyaretçilerin yarısından biraz fazlası sayfadan ayrılmakta.

Başka bir deyişle, yavaş yükleme süreleriyle ziyaretçilerde sebep olduğunuz bekleme ıstırabının her saniyesi için , dönüşüm ve kar kaybedersiniz.

Sözün özü, sayfa hızı ayrıca , içeriğinizin Google’daki sıralamasını da etkiler.

2018 yılı Temmuz ayında Google arama motoru, hızın mobil arama sıralamasında daha belirgin bir etkiye sahip olacağını duyurdu.

Dolayısıyla, açılış sayfalarınızın ve web Sitelerinizin arama sonuç sayfalarında (SERP’de) görünmesini istiyorsanız (ücretli veya ücretsiz arama yöntemi ile),sayfalarınızın neredeyse ışık hızında olmaları gereklidir.

Yükleme süresinin neden bu kadar önemli olduğunun betimlemek için sayfa hızıyla ilgili yedi istatistik topladık.

Şu anda bu konuda kendimize ait bazı orijinal araştırmalar yapıyoruz, ancak şimdilik, yavaş ve istikrarlı olanın neden dijital pazarlama yarışını kazanamadığını öğrenmek için okumaya devam edin ve bu hız konusundaki gerçekleri sayfanızın hızlandırma alt yapısını oluşturmak için kullanın.

İstatistik 1

İnsanların %46’sı, mobil cihazlarda web’e göz atmanın en sevmediği yönünün sayfaların yüklenmesini beklemek olduğunu söylüyorlar

Bir açılış sayfası oluştururken çeşitli faktörleri (düzen, içerik hiyerarşisi, görseller, eyleme çağrı tuşu – CTA ve daha fazlası) göz önünde bulundurursunuz.

Ancak Google’ın teşvik ettiği gibi, sayfa hızının da bir öncelik olması gerekiyor.

Ziyaretçileriniz beklemekten hoşlanmıyor ve yıllar içinde, özellikle son 3 sene içinde, hayal kırıklıkları daha da arttı, bu nedenle yükleme süresine (cihazdan bağımsız olarak) her zaman geleneksel tasarım öğeleri kadar dikkate almalısınız.

Sayfanızdaki resim boyutlarını kontrol edin ve boyut olarak çok büyük olanları sıkıştırın. 800kb’nin üzerindeki herhangi bir şey, hız konusundaki şansınızı zorluyor.

İstatistik 2

Bir mobil açılış sayfasının yüklenmesi ortalama olarak 15,3 saniye sürer

Ve bu, 4G bağlantı ve diğer her şeyde simüle edilmiştir! Ancak bu aynı zamanda mobil için de geçerlidir; genel olarak, sayfalar masaüstünde çok daha hızlı yüklenebilir.

En son Pingdom raporuna göre, örnek vermek gerekirse, çoğu web sayfası yalnızca 3.21 saniyede yüklenmekte .

En azından, , özellikle dönüşümleri artırmak istiyorsanız, üç saniye veya daha kısa bir yükleme süresi hedeflemelisiniz (idealde 2 saniye ve altı süre).

Akamai, mobil yükleme sürelerinin bir müşterinin dönüşümlerini nasıl etkilediğini incelediğinde, 2,4 saniyenin en iyi dönüşümü sağladığını keşfetti , 30 günlük bir süre boyunca ortalama %1.9’luk bir mobil dönüşüm oranı elde etti. Öte yandan, müşterilerinin sitesi 4.2 saniyede yüklendiğinde, ortalama dönüşüm oranı %1’in altına düştü.

Sonuç olarak, mobil ve masaüstünde 2,4 ila 3 saniye arasında herhangi bir yeri hedeflemek akıllıca bir harekettir.

İstatistik 3

Beş saniye altında yüklenen siteler (daha yavaş yüklenen sitelere kıyasla) %70 daha uzun oturumlar süresine sahip

Kesinlikle beş saniyeden daha kısa bir süreyi hedefleyebilseniz de, buradaki esas nokta şudur ki, insanlar sayfalarınızda ne kadar uzun süre vakit geçirirlerse, içeriğinizi tüketmek ve gerçekten sayfanızda kalıcı olmaları için o kadar fazla zamanları olur.

İkna edici teklifler oluşturmak için çok çalışıyorsunuz; bu nedenle, , önemli mesajlarınızı gerçekten görmeleri (ve anlamaları!) için yeterince hızlı yüklenmelerini sağlayarak ziyaretçilerin açılış sayfalarınızda kalmasını sağlayın.

İstatistik 4

Yükleme süresindeki 100 milisaniyelik bir gecikme, dönüşüm oranlarının %7 düşmesine neden olabilir

Google’ın yükleme süresinin her saniyesi için dönüşümlerin %12 oranında düşmesiyle ilgili istatistiklerine benzer şekilde, Akamai de başka bir vakit nakittir denklemi göstermektedir. 2017’deki araştırmalarına göre, bir tam saniye, dönüşüm oranlarını %70 oranında azaltabilmekte!

Bu nedenle, ziyaretçi kaybetmeye ek olarak, sayfa hızı doğrudan çok fazla potansiyel gelir kaybına sebep olabilir – Mobify’ın ana sayfa yükleme süresinin etkilerini incelemeye karar verdiğinde keşfettiği bir konuydu bu.

Çevrimiçi alışveriş platformu, 2016 2. Çeyrek Mobil Analiz Raporu ‘na göre, yükleme süresindeki her 100 milisaniyelik düşüşün oturum tabanlı dönüşümde %1,11’lik bir artışa yol açtığını ortaya koydu.

Ancak unutmayın ki, sayfa hızı, Pinterest’in performans için sayfalarını yeniden oluşturma kararının kanıtladığı gibi, yalnızca ürün ve/veya hizmet satan kuruluşları etkilememekte.

Bekleme sürelerini %40 oranında azaltarak paylaşım platformu hem arama motoru trafiğini hem de kayıt sayısını %15 oranında artırdı.

İstatistik 5

Mobil kullanıcıların %73’ü yüklenmesi çok uzun süren web siteleriyle karşılaştı

Hangimizin başına gelmemiştir ki?

Ziyaretçilere sürekli olarak daha yüksek hızlar sunulsa da (telekom reklamları, internet sağlayıcıları vb. aracılığıyla), birçok web sitesi hala yeterince hızlı yüklenmiyor.

Bu, ziyaretçiler için kötü bir haber, ancak sayfanızı hızlandırırsanız, öne çıkma fırsatının olması sizin için harika bir haber.

SEMrush’in raporuna göre, “ sayfanız 1,7 saniyede yüklenirse, web’in yaklaşık %75’inden daha hızlıdır. ”

Bunu, markanızın internetteki birçok sayfadan daha hızlı yüklenen web sitesi ve açılış sayfalarıyla rekabetçi bir oluşuma girmesi için bir fırsat olarak kullanın.

Hızı bir öncelik haline getirmenin zamanı geldi.

İstatistik 6

Web sitesi performansında sorun yaşayan web müşterilerinin %79’u tekrar satın almak için siteye geri dönmeyeceklerini söylüyor

Online alışveriş deneyimi sadece web sitesi estetiği veya müşteri hizmetleri ile ilgili değildir; bu, sayfa hızı ve duyarlılığı içeren genel performansla ilgilidir.

Bu istatistik, yavaş yüklenen bir sitenin ziyaretçileri kolayca geri çevirebileceğini, bazen de kalıcı olarak kaçırabileceğini gösteriyor.

İstatistik 7

İki saniye içinde yüklenen sayfaların ortalama hemen çıkma oranı %9 iken, yüklenmesi beş saniye süren sayfaların hemen çıkma oranı %38

Hemen çıkma oranının yüksek olması, ziyaretçilerin web sitenizde çok uzun süre kalmadığını gösterir.

Yani, orada olduklarından eminim sayfanıza iniş yapıyorlar, ancak o anda bulundukları sayfadan daha fazla içerik tüketmiyorlar .

Ve kim bilir ne kadarı?! Bu, eyleme çağrı düğmesi tıklama (CTA) oranınızı bir sonraki adıma taşımadıkları anlamına gelmektedir, artık değer önerinizi boşverin.

Birisinin açılış sayfanızdan tam olarak neden ayrıldığını belirlemek zor olabilir—zayıf kitle hedefleme?

İlgi çekici olmayan içerik? Yeterli multimedya içerik olmaması?

Ve sayfa hızı hemen çıkma oranını etkiliyorsa, içeriğinizden de şüphe etmeye başlayabilirsiniz.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) gibi çözümlerle sayfa hızına öncelik vererek zamandan (ve kafa karışıklığından) tasarruf etmeyi düşünebilirsiniz, ama başka bir yazıda belirttiğimiz gibi AMP sayfaları başka sorunlarla birlikte gelmektedir, en iyi çözüm değildir. (Okuyun: WordPress için Google AMP İşe Yaramaz)

Şimdi, dijital pazarlama kampanyası tasarlarken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey hakkındaki sorumuza dönersek?

Umarım, tüm bu istatistikleri göz önünde bulundurarak, yeni bir bakış açısına sahip olursunuz.

Sayfa hızı, ziyaretçilerin sitenize veya açılış sayfanıza geldiklerinde deneyimledikleri ilk şeylerden biridir ve yükleme süresi (hem mobil hem de masaüstü platformlar için) bir öncelik olmaya devam ettikçe, çevrimiçi stratejinizin başarısının ayrılmaz bir parçası olacaktır. -yani acele etmelisiniz!

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın

TurboPak web sitenizi 7/24 otomatik ve sürekli hızlandırma hizmetimizdir.

Sitemizdeki diğer yazılarımızı da okumayı unutmayın: