İnterneti nasıl herkes için daha hızlı hale getiririz

İnternet hızını etkileyen bir dizi faktör vardır. İnterneti hızlandırmak için ağ tıkanıklığı, DNS çözümlemesi ve ağ gecikmesi için çözümler gereklidir.

Kapsam:

  • İnternet performansını yavaşlatan faktörlerden bazıları nelerdir?
  • DNS internet hızını nasıl etkiler?
  • CDN’ler İnterneti nasıl hızlandırır?
  • Web Geliştiriciler sayfa hızını nasıl artırabilir?
  • İnternet yönlendirmesi ile ağ tıkanıklığı nasıl azaltılabilir?
İnternet performansını yavaşlatan faktörlerden bazıları nelerdir

İnternet performansını yavaşlatan faktörlerden bazıları nelerdir?

Ağ gecikmesi (Network Latency)

Mesafe, gecikmenin başlıca nedenlerinden biridir.

İnternetin çalışması için bilgisayarların, sunucuların ve yönlendiricilerin yüzlerce kilometre boyunca uzanan kablolar arasında elektrik darbeleri şeklinde bilgi alışverişi yaparak ileri geri iletişim kurması gerekir.

Evrenin fiziksel yasaları nedeniyle İnternet’te belirli bir miktarda gecikme vardır. Işık hızı, bilginin ne kadar hızlı seyahat edebileceği konusunda katı bir sınırdır. Bu çok hızlıdır, ancak yine de kablolar aracılığıyla istemciden sunucuya ve tekrar geri gitmenin birkaç milisaniyeden yaklaşık bir saniyeye kadar sürede bilgi alacağı anlamına gelir.

Yavaş çalışan web siteleri

Web siteleri birkaç nedenden dolayı yavaş olabilir.

Düzgün çalışması için bir veya daha fazla büyük CSS dosyası, yüksek tanımlı resim veya birden çok JavaScript dosyası yüklemesi gereken sitelerin oluşturulması uzun zaman alabilir.

Ek olarak, sitenin barındırıldığı yer, özellikle bir CDN (içerik dağıtım ağı) kullanmıyorsa, web sitesi hızında fark yaratır; Ankara’da barındırılan bir web sitesi Ankara kullanıcıları için gayet iyi yüklenebilir ancak İstanbul’da yüklenmesi daha uzun zaman alabilir.

Bir web sitesi hız testi, geliştiricilerin web mülklerinin nasıl performans gösterdiğini ve verimsizliklerin nerede olduğunu belirlemelerine yardımcı olabilir.

Siber saldırılar (Cyber Attacks)

Kötü amaçlı etkinlik genellikle İnternet hızını engeller.

Örneğin, web sitelerine yapılan DDoS saldırıları, bir web sitesinin performansını önemli ölçüde yavaşlatabilir veya web sitesini tamamen çökertebilir.

Ağ tıkanıklığı (Network Congestion)

Herhangi bir zamanda bir ağdan geçebilecek veri miktarı sınırlıdır; geçebilecek maksimum miktar bant genişliği olarak bilinir.

Gelen ağ trafiği, ister İnternet Değişim Noktası (IXP) içinde, ister veri merkezinde veya özel bir evdeki bir LAN yönlendiricisinde olsun, ağdaki belirli bir noktada bant genişliğini aştığında, sonuçta ortaya çıkan ağ tıkanıklığı, İnternet hızlarının düşmesine neden olur. Aynı şekilde, otoyolda çok fazla araba daha yavaş trafiğe neden olur.

Ağ tıkanıklığı belirli bir coğrafi alanla sınırlı olabilir, tüm bir ISS’nin (internet hizmet sağlayıcının) ağını etkileyebilir veya bir evin içinde gerçekleşebilir (örneğin, aynı anda birden fazla kişi yüksek tanımlı video akışı yapmaya çalışıyorsa).

İstemci cihazındaki sorunlar

Çeşitli koşullar, web sitelerinin ve web uygulamalarının kullanıcı cihazlarında (istemci-sunucu modelindeki ‘istemci’) düşük performans göstermesine neden olabilir.

Örneğin:

  • Cihazda çalışan çok sayıda açık tarayıcı sekmesi veya işlemi tarayıcı performansını yavaşlatabilir.
  • Donanım sorunları veya kötü amaçlı yazılım bulaşmaları nedeniyle cihazın kendisi yavaş çalışabilir.
  • Tarayıcıda çalışan çok fazla uzantı ve eklenti de web sayfasının hızını yavaşlatabilir.
DNS internet hızını nasıl etkiler

DNS internet hızını nasıl etkiler?

Alan Adı Sistemi (DNS – Domain Name Server), alan adlarını IP adresleriyle eşler veya ‘çözer’ ve bunun bir tarayıcının bir web sitesine gitmeden ve bir web sitesini görüntülemeden önce yapılması gerektiğinden, DNS çözünürlüğü web sitelerinin ne kadar hızlı yüklendiğini etkiler.

Çoğu tüketici için, ISS’leri (İnternet servis sağlayıcısı) varsayılan olarak DNS çözümleyicileri atar ve ISS’nin DNS sunucuları yavaş çalışıyorsa, bu, o ISS’nin kullanıcıları için İnternet hızını yavaşlatır.

Birçok kullanıcı bu seçeneğin farkında olmasa da kullanıcılar ayrıca kendi ISS’leri dışında bir DNS çözümleyici kullanma olanağına sahiptir.

1.1.1.1 şu anda en hızlı DNS çözümleyicisidir ve bu gecikmeleri azaltmak için tasarlanmıştır.

Tipik olarak, 1.1.1.1 yaklaşık 10-20 milisaniye içinde yanıt verir; diğer çözümleyiciler 100 milisaniyeden fazla sürebilir.

CDN'ler İnterneti nasıl hızlandırır

CDN’ler İnterneti nasıl hızlandırır?

CDN’ler (içerik dağıtım ağları) ağ gecikmesini büyük ölçüde azaltır.

Bir CDN, içeriği dünya çapındaki sunucularda önbelleğe alır, böylece son kullanıcılara ulaşmak için çok uzaklara gitmesi gerekmez.

Bu, ağ gecikmesini azaltır ve CDN kullanan web sitelerini hızlandırır. Bazı CDN’ler, ağ tıkanıklığını önlemeye yardımcı olan yük dengeleme de gerçekleştirir.

TurboPak hizmetinin içinde yer alan CDN bileşeni, dünya çapında birçok veri merkezlerine sahiptir.

Bu, web içeriğini kullanıcılara yaklaştırmaya ve web sitesi performansını hızlandırmaya yardımcı olur.

Web Geliştiriciler sayfa hızını nasıl artırabilir

Web Geliştiriciler sayfa hızını nasıl artırabilir?

Web sitesi hızı, İnterneti daha hızlı hale getirmek için gereklidir.

Geliştiriciler, görüntüleri optimize ederek, kodu olabildiğince kısa tutarak ve genel olarak sayfa dosya boyutunu olabildiğince küçük tutarak sayfaları hızlı tutabilirler.

Ayrıca, oluşturmayı engelleyen kaynakları en son yükleyebilirler; bu, aslında web sayfalarının daha hızlı yüklenmesini sağlamaz, ancak tarayıcının, kullanıcının gördüğü içeriği daha hızlı oluşturmasına olanak tanır.

CDN kullanımı ayrıca web sayfalarının daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Not: Oluşturmayı engelleyen kaynaklar, CSS ve JavaScript gibi herhangi bir şeyin yüklenebilmesi için önce yüklenmesi gereken dosyalardır.

Tabii bunu yapmanın, (sayfa hızı nasıl artırılır) en kolay ve profesyonel yollarından biri şudur:

Size sunduğumuz TurboPak hizmetimiz web sitesi hızlandırmayı ve performansını artırmayı sağlayan dijital bir hizmettir.

İnternet yönlendirmesi ile ağ tıkanıklığı nasıl azaltılabilir

İnternet yönlendirmesi ile ağ tıkanıklığı nasıl azaltılabilir?

Araç trafiği sıkışıklığı, büyük şehirlerde çok yaygın bir durumdur. Bazı sürücüler, tıkanıklık ve kötü yol koşullarından kurtulmak için, onları daha az sıkışık caddelere yönlendiren akıllı harita uygulamalarını kullanmayı tercih ediyor.

İnternet yönlendirme (internet routing), tıpkı birçok sürücünün işe gidip gelme rotaları gibi, ağ trafiğini iki nokta arasındaki en kısa mesafeye iletir. Ama gerçekte, bu her zaman en hızlı yol değildir.

Ana İnternet yönlendirme protokolü BGP, internet altyapısını küresel olarak bağlı tutmada etkilidir, ancak trafik seviyeleri söz konusu olduğunda ‘akıllı’ değildir – trafiğe ve/veya ağ tıkanıklığına dayalı olarak farklı bir rota seçemez.

BGP, İnternet’in genel çalışması için hayati önem taşır. Bundan sonra ihtiyaç duyulan şey, BGP’nin üzerinde akıllı bir katmandır.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın