Kaç WordPress Eklentisi Çok Fazla Olur

İçindekiler

 • Belki Eklentilerin Çalışma Şekline Şaşırmışımdır
 • Eklentiler, Beni Hayal Kırıklığına Uğratmayın
 • Bunu Halledebiliriz
 • Kaç Eklenti Çok Fazla Olur?

WordPress veri havuzundaki 50.000’i aşkın eklentiyle, bir şeker dükkanındaki çocuk gibi hissetmek kolaydır.

Sorun şu ki, hissetmemelisiniz, çünkü ne kadar çok eklenti o kadar çok sorundur.

WordPress sitenizde çok fazla yüklü eklenti olması, sitenizi çok yavaşlatmak dahil olmak üzere birçok potansiyel soruna sebep olabilir.

Yüklenme üç saniyeden daha fazla sürerse ziyaretçilerin %40’ı siteden ayrılacağı için kullandığınız eklenti sayısını azaltmak önemlidir.

Ama kaç WordPress eklentisi gerçekten çok fazla olur?

Bugün, çok fazla eklenti yüklemenin WordPress siteniz için nasıl bir sorun haline gelebileceğini paylaşacağım.

Ayrıca, kaç eklenti yüklemenin çok fazla olduğuna dair tüm önemli soruları da yanıtlayacağım.

Belki Eklentilerin Çalışma Şekline Şaşırmışımdır

Belki Eklentilerin Çalışma Şekline Şaşırmışımdır

Neden eklentileri yükleme zahmetinde bulunursunuz ki?

WordPress özelliklerle tamamen dolu olduğu halde, çoğu durumda ihtiyacınız olan her şey bu değildir.

WordPress çekirdeği siteniz için harika bir dayanak sunar, ancak eğer gerçekten işleri daha iyi bir seviyeye çıkarmak istiyorsanız, cevap eklentilerdir.

SEO’nuzu hızlandırmak, sitenizi tarayıcı ve veri tabanı önbelleğe alma ile hızlandırmak ve sağlam güvenlik sunmak gibi pratik çözümler sunarlar, ancak bu sadece yüzeyde kalır.

Sitenize dahil etmek isteyebileceğiniz neredeyse her şey için uygun olan eklentiler de mevcut.

E-ticaret, blog veya internet sitesi barındırma ve üyelik özellikleri eklemekten sayfanıza düşen kar taneleri animasyonunu dahil edecek tüm yollara kadar, bunun için bir eklenti mevcut.

Gerçek şu ki, özelliklerle dolu güçlü bir internet sitesi oluşturmak istiyorsanız, bazı WordPress eklentileri yüklemeye ihtiyacınız olacak.

wordpress eklentiler

WordPress Eklenti Veri Havuzu 50.000’in üzerinde eklentiye sahiptir.

Eklentiler Beni Hayal Kırıklığına Uğratmayın

Eklentiler, Beni Hayal Kırıklığına Uğratmayın

Eklentiler harikadır ancak, sitenize ne kadar çok eklenti eklerseniz, problem yaşama riski de o kadar fazla olur.

Problem #1: HTTP İsteklerinde Artış

Birçok eklenti, sitenizin ön ucu için birçok işlevsellik sunmaktadır.

Örneğin, bir ziyaretçinin bir randevu almasına veya fiziksel ya da dijital ürünlere göz atmasına ve satın almasına izin vermek.

Bu tür eklentilerin, uygun şekilde çalışmak için fazladan CSS tasarımına, görsellere ve JavaScript’e ihtiyacı vardır.

Bunlar, bir ziyaretçi tarayıcısının ziyaret edilen sayfanın yüklenmesi için veri istemek amacıyla sitenizin sunucusuna gönderdiği istek-yanıt protokolleri olan fazladan HTTP isteklerine neden olmaktadır. Sunucu, istenen verileri geri alır ve tarayıcıya sunar.

HTTP istekleri her gönderildiğinde, sizin sunucu kaynaklarınızı kullanmaktadır.

Ne kadar çok gönderilirse, o kadar çok kaynak kullanılır. Eğer sizin sunucu kaynaklarınızın tamamı kullanılırsa, sunucunuz (ve siteniz!) çöker.

Siz işleri geri alıp çalıştırmadan ziyaretçileriniz hiçbir şeyi göremeyeceğinden, bu kesinlikle istediğiniz şey değildir.

Buradaki diğer sorun, her isteğin işlenmesinin zaman almasıdır.

Sahip olduğunuz daha çok HTTP isteği, tamamlamak için daha fazla zaman geçmesi anlamına gelmektedir ki bu siteniz için daha yavaş yükleme süresi olarak çevrilir.

HTTP istekleri sizin beyin işleme gücünüze benzer.

Küçük bir problemi çözmeniz gerektiğinde, bu yeterince kolaydır, ancak eğer yüzlerce küçük problemi çözmeniz gerekiyorsa bu tamamen can sıkıcıdır. Çok yoruluyor ve sorunu çözmek için halsizleşiyorsunuz.

En kötü senaryoda, beyniniz “Yeter!” diye bağırır ve ne kadar ufak olduğu fark etmeksizin daha fazla problem kabul etmez.

Problem #2: Çok Fazla Veri Tabanı Sorgusu

HTTP isteklerinden bahsetmişken, çok fazla veri tabanı sorgusu eklentilerin getirebileceği başka potansiyel bir problemdir.

WordPress sitenizin çoğu, sizin veri tabanınızda saklanır.

Sayfanızın her yüklenmesi gerektiğinde ve veri tabanından bilgi istediğinde, bu zaman ve kaynak alır.

HTTP isteklerine benzer olarak, veri tabanınıza ne kadar çok sorgu gönderilirse, veri tabanınızdaki zorluk daha büyük olur ve sitenizin genel performansı kötüye gider.

Problem #3: Şişkin Veri Tabanı

Yüklediğiniz daha fazla eklenti, WordPress sitenizin veri tabanında saklanması gereken daha fazla veri demektir.

Sizin veri tabanınızın ve sunucunuzun ne kadar depolama alanına sahip olduğu konusunda katı bir sınırı olduğu için, veri tabanınıza ne kadar çok bilgi toplarsanız o da tamamen dolup şişene kadar büyür.

Bu özellikle bir sorundur çünkü veri tabanınızın çok yavaş bir şekilde çalışmasına yol açar, ki bu da verimsiz bir şekilde çalışmasına sebep olur.

Etkinleştirilmiş eklentiler özellikle bir problemdir, ancak etkinleştirilmemiş eklentiler de hala sizin veri tabanınızda veri depolar ve şişkinliğe sebep olur.

Sildiğiniz eklentiler bile hala başıboş verileri depolamaktadır.

Problem #4: Uyumluluk Sorunları

Ne kadar çok eklenti yüklerseniz, uyumluluk sorunu ile karşılaşma ihtimaliniz o kadar yüksek olur.

O sırada iki veya daha fazla eklentideki kod birlikte iyi çalışmaz ve birbirlerinin bozulmalarına neden olurlar.

Bu bir makinedeki dişliler gibidir.

Uyumlu olduklarında, iki dişlinin dişleri hizalanır ve bir uyum içinde dönebilirler.

Ancak, eğer bu dişler uygun bir şekilde hizalanmazsa, dişliler gıcırdar ve hem dişli hem de tüm makine için bu bir yıkım anlamına gelene kadar mücadele ederler.

Eklentilerin tümü aynı geliştirici tarafından yazılmadığından, orada her bir eklentinin birbiriyle iyi bir şekilde çalıştığından emin olmak zordur.

Unutmayın: Sadece WordPress veri havuzunda bile 50.000’den fazla eklenti mevcut.

Herhangi bir uyumluluk sorununu düzeltmek için bir eklentiyi oradaki diğer hepsine karşı test etmek pratik olarak imkansızdır.

Problem #5: Güvenlik Açıkları

Rastlantısal bir güvenlik zafiyetini kodlamak kolaydır.

En iyi ve en parlak geliştiriciler bile kodu yazarken veya gözden geçirirken bir güvenlik açığını gözden kaçırabilir çünkü her zaman hemen belli olmaz.

Ne kadar çok eklenti yüklerseniz, bu eklentilerden birinin bir bilgisayar korsanının sitenize sızmak ve bulaşmak için kötüye kullanabileceği bir güvenlik açığına sahip olma riski de o kadar yüksek olur.

Problem #6: Yetersiz Kodlanmış Eklentiler

Ne kadar çok olmak istesek de kimse mükemmel değildir – ve hatalar yapılır. Eklentiler istisna değildir.

Ne kadar yetenekli bir geliştirici olursanız olun, istatiksel olarak konuşursak, hatasız mükemmel bir kod yazabilme ihtimaliniz sıfırdır.

Her eklentinin payına düşen hataları olacaktır, ancak orada inanılmaz derecede yetersiz kodlanmış birçok eklenti mevcut.

Bu eklentiler yukarıda bahsedildiği gibi çoğu kez sizin sitenizi birçok yoldan mahveder.

Bu, alçı ve tahta çerçeveli bir baraj inşa etmek gibidir. Tam bu noktada, barajınızın çökmesini ve komşu şehirleri su basmasını istiyorsunuz.

Yetersiz kodlanmış bir eklenti kullandığınızda, bir sorunla karşılaşılması pratik olarak garantilenmiş olur.

Bunu Halledebiliriz

Problemler hakkında bu kadarı yeterli. Peki çözümler neler?

Şanslısınız ki, yukarıda bahsedilen sorunları engellemek için birçok yol mevcut:

 • Kullandığınız eklenti sayısını azaltın – Daha az eklenti kullanmak sorunlarla karşılaşma ihtimalinizi azaltır.
 • Çok işlevli eklentiler yükleyin – İhtiyacınız olan birden fazla özelliği içeren eklentiler yükleyerek kullandığınız eklenti sayısını azaltın.
 • Gerçekten ihtiyacınız olana karar verin ve gerisini silin – Yüklediğiniz ve devre dışı bıraktığınız eklentileri gözden geçirin. Eğer onları uzun süredir kullanmamışsanız veya kullanmayı hiç planlamıyorsanız, onları silin.
 • Eklentinin kodunu gözden geçirin – Kullandığınız her eklentinin kodunu, mümkün olduğunca net ve hafif olduğundan emin olmak için kontrol edin. Eğer bunu yapamıyorsanız, istediğiniz eklentileri araştırmak için zaman ayırın. İncelemelere göz atın ve sadece saygın geliştiriciler ve şirketlerin eklentilerini indirin.
 • Veri tabanınızı temizleyin – Mümkün olduğunca çok şişkinlikten kurtulmak için veri tabanınızda düzenli olarak bahar temizliği yapın. Detaylar için WordPress (ve Çoklu Site (Multisite)!) Veri Tabanını Tertemiz Tutmak İçin 10 İpucu yazısını kontrol edin.
 • Sağlam internet sitesi barındırma kullanın – Tüm internet sitesi barındırıcıları eşit yaratılmamıştır. Araştırmanızı yapın ve WordPress siteniz için güvenilir ve mümkün olan en hızlı şekilde sitenizin çalışmasına yardım edebilecek bir barındırıcı seçin.
 • Uygun bir barındırma planı seçin – Bir internet sitesi barındırıcısı seçmek gibi, gerekli özeni gösterin ve sitenizin ihtiyaçları için harika olan barındırma planı seçin.
 • Yüklemeden önce eklentileri test edin – Eklentileri canlı bir siteye yüklemeden önce, bir hazırlama sitesinde (staging site) veya yerel bir çevrede onları tüm yönleriyle test edin. Bu, problemler sizin canlı sitenize erişmeden önce yakalama ihtimali verir.
 • Sitenizi sıklıkla yedekleyin – Sitenizi düzenli olarak yedeklemek, daha önce bahsedilen sorunlardan biriyle karşılaştığınız durumda her şeyi kaybetmemenizi sağlar. Eğer yedeklerseniz, sitenizi daha önceki bir aşamaya geri yükleyebilirsiniz.
 • Bir güvenlik eklentisi yükleyin – Bir güvenlik eklentisi kullanmak, sorunlar sitenizi bozmadan önce onları yakalayıp izole etmeye yardımcı olabilir. Bu şekilde, sorunu düzeltebilir veya eklentiyi silebilirsiniz, böylece (daha fazla) hasara sebep olmaz.
 • Düzenli olarak güncellenen ve bakımı yapılan eklentileri kullanın – Bu sizin, hata düzeltme ve performans iyileştirmeleri görmeyecek sorunlu eklentilerle karşılaşma ihtimalinizi düşürür.

TurboPak hizmeti gibi güvenilir bir önbelleğe alma (caching) eklentisi kullanmak, sitenizi önemli ölçüde hızlandırmak ve yüklediğiniz diğer eklentilerin performans maliyetlerini dengelemek için hayati öneme sahiptir.

TurboPak temiz bir şekilde kodlanır ve düzenli olarak güncellenir, böylece sitenizi yavaşlatmaz.

Turbonun sitenizin hızını artırması için, küçültme (minification), önbellek ön yüklemesi (cache preloading), GZIP sıkıştırması, tembel yükleme (lazy loading) ve çok daha fazlası dahil olmak üzere diğer bir kamyon dolusu değerli özelliği vardır.

Detaylar için, web sitemizdeki yazılarımızı gözden geçirin lütfen.

Kaç Eklenti Çok Fazla Olur

Kaç Eklenti Çok Fazla Olur?

Şimdi tüm önemli soruları yanıtlamak adına, kaç eklenti çok fazla olur? Maalesef bir rakam yok.

Bu gerçekten yukarıda bahsedilen tüm faktörlere bağlıdır, ancak temel kural olarak:

 • Paylaşılan veya hesaplı bulut barındırma – Yaklaşık 0-5 eklenti
 • Bulut barındırma, VPS veya özgül sunucular – Yaklaşık 5-20, ancak 10 veya daha az genellikle idealdir

Bu genel tavsiyelerle ilgili sorun, genel olmalarıdır. Şimşek gibi hızlı çalışan 1.000’den fazla eklenti yüklenmiş siteler gördüm.

Bu yüzden gerçekten bir sayı yok, ama eğer yukarıdaki önerileri takip ederseniz, WordPress siteniz için mükemmel miktarda eklenti bulma yolunda iyi adımlar atıyorsunuz demektir.

Sitenize kaç WordPress eklentisi yüklediniz? Siteniz ne kadar hızlı yükleniyor?

Kaçırdığım herhangi bir tüyonuz var mı? Aşağıdaki yorumlarda deneyiminizi paylaşın.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın