Metrikler Bazen Aldatıcı Olabilir - Ne Yapmalı

Web sitesi hızını ve performansını ölçtüğünüz metrikler çoğu zaman doğrudur, ancak bazı durumlarda yüzeysel baktığınızda aldatıcı (yanlış sonuçlara ulaşmanıza neden olma) olabilir.

Ne yazık ki bu durum bazen karşınıza çıkabilir, böyle olduğunda sebep sonuç ilişkisini doğru kurmanız gerekir, detayları incelemeniz şarttır.

Maalesef genelde performans, iş / şirket sahipleri açısından genellikle tek seferlik bir optimizasyon görevi olarak görülür ve ardından paydaşlar (örneğin iş sahibi, meslek erbabı, web site sahibi ve benzeri) yeni özellik isteklerinde bulundukça veya yeni takip / izleme araçları / yazılımlar ve bileşenler eklemekte ısrar ettikçe zamanla geriler.

Performans, ürün / hizmet satın alma, keşif ve dönüşüm oranlarını iyileştirmenin yanı sıra işletmenizin / markanızın itibarını korumak için sürekli bir hedef olmalıdır.

Detayları kavramak için okumaya devam edin.

Artan Hemen Çıkma Oranı

Sorun

Genellikle sayfa yükleme hızı arttığında hemen çıkma oranının düşeceği varsayılır.

Bu normalde doğru olsa da ölçümler bazen tam tersini gösterir.

Bunun nedeni, analitiklerin (örneğin Google analitik) yalnızca analitik kitaplığı yüklendikten sonra bir geri dönüşü ölçebilmesidir.

Daha hızlı sayfa yükleme, analitik kodunun da daha hızlı yüklendiği anlamına gelir; bu nedenle, daha fazlası olmasa bile, analitikler daha fazla geri dönme görebilir.

Çözüm

Bu sorunun zorluğu, bu tür ölçüm yerine gerçek sayfa terkini ölçerek kolaylaştırılabilir.

Göreceli Dönüşümleri Azaltma

Sorun

Göreceli dönüşümler bazen daha hızlı siteler için düşüyor gibi görünebilir.

Bunun nedeni, daha hızlı sayfaların daha az ilgili veya kararlı olabilecek daha büyük bir kitleye ulaşmasıdır.

Artan trafik ve dönüşümler daha hızlı sayfalarla artarken, göreceli dönüşümler (dönüşümlerin sayfa görüntülemelerine veya ziyaretçilere oranı) düşebilir.

Çözüm

Bu etki, bunun yerine mutlak dönüşümlere bakılarak hafifletilebilir ve hatta Satış Başına Maliyet (SBM – dönüşümlerin yatırım düzeyine bölünmesi) veya Yatırım Getirisi (YG veya ROI – Return On Investment) hesaplayabilir.

Etkileşimi Düşürme

Sorun

Daha hızlı bir sayfa için sayfa etkileşimi düşebilir.

Çözüm

Bu aslında olumlu bir sinyal olabilir!

Sayfa daha hızlıysa, kullanıcılar hedeflerine daha hızlı ulaşabilir ve yalnızca daha kısa oturumlara ve sayfada daha az zamana sahip olabilir.

Ortalamayı / Medyanı Kullanma

Sorun

Genel olarak, performans metriklerinin ortalamalarına ve medyanlarına bakmak yanıltıcı olabilir.

Bir zincirin en zayıf halkası kadar güçlü olmasına benzer şekilde, bir ilişki tünelinin (ziyaretçinin değişik sayfaları ziyaret etmesi ve etkileşimi süreci) performansı ancak en yavaş yükü (sayfası) kadar iyidir.

Kullanıcıyı kaybetmek için tek bir yavaş yükleme yeterli olabilir (Örneğin 9 sayfa çok hızlı, biri çok yavaş ise en yavaş olan toplam performansı belirlemede daha etkindir).

Bu nedenle, ortalamalar ve medyanlar, gerçek performans sorunlarını ortaya çıkarmaktan çok gizleme eğilimindedir.

Çözüm

Tam dağılımları analiz etmek en iyisidir, ancak bu her zaman kolay olmadığı için 90. yüzdelik dilimleri kullanmanızı Google öneriyor.

Bu, yüklerin %90’ının daha hızlı olduğu değerdir.

O zaman bile, on sayfaya ulaşan bir kullanıcı, bundan daha yavaş bir yüklemeye sahip sayfayı ziyaret edip oradan düşebilir (siteyi terk edebilir).

Performans ölçümü son derece önemli olsa da açık fikirli olduğunuzdan ve beklenmedik sonuçları sorguladığınızdan ve paydaşlara ve yönetime yanıltıcı rakamlar bildirmediğinizden emin olun.

Ne seçip bildireceğinizden emin değilseniz, genel araçlarımızda da kullandığımız şey olan, en az yüzde 90’lık dağılımı içeren İlk Zengin İçerikli Boyama (FCP) metriğini Google tavsiye ediyor.

Özet

Metrikler bazen yanıltıcı olabileceği için, gerektiğinde, detaylı olarak inceleme yapmalısınız.

Ortalamalar üzerinde yüzdelik dilimleri veya dağılımları tercih ettiğinizden, etki ölçütü olarak yalnızca hemen çıkma oranını veya göreceli dönüşüm oranını kullanırken dikkatli olun ve metriklerin işletme / şirket genelindeki paydaşlar için anlaşılması kolay ve somut olduğundan emin olun.

Bu konuda Google’a ait referans yazılardan birini burada okuyabilirsiniz.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın