Mobil hız neden işletmenizi yavaşlatabilir veya büyütebilir

Bu yazının orijinali Google İle Birlikte Düşün (Think With Google) sayfalarında 2019 Şubat ayında yayınlanmıştır. Mobil webin önemini ve hız konusunun her tür iş ve işletme sahibi için ne derece yaşamsal olduğunu vurgulayan bu yazıyı sizinle paylaşıyoruz. Orijinal yazıyı bu bağlantıda görebilirsiniz. Think With Google Türkçe sayfalarına da bu adresten erişebilirsiniz.

Milisaniyeler milyonlar kazandırır!

Mary Ellen Coe, Google Müşteri Çözümleri’nin başkanıdır.

Burada, neden daha fazla işletmenin, e-ticaret işlerinin ve sitelerinin ötesinde, yani ürün ve hizmet sunan her iş sahibi için, büyüme faktörü olarak mobil site hızına bakması gerektiğini açıklıyor.

Yani ister hizmet sunan doktor ister ürün sunan restoran sahibi olun, işinizle ilgili web siteniz varsa konu sizi ilgilendiriyor.

Chicago’daki yerel bir eczane olan Merz Apothecary’den büyük uluslararası markalara kadar her yıl yüzlerce işletme sahibi ve yöneticisiyle görüşüyorum. Ve hepsinin ortak noktası, büyümek istemeleridir.

İşletme türleri kadar çok sayıda büyüme stratejisi varken, neredeyse her işletmenin iyileştirilmesi gereken bir alan vardır:

mobil web (mobil internet varlığı)

Mobil web, insanların aramak, göz atmak ve alışveriş yapmak için her zamankinden daha fazla yönteme sahip olduğu bir dünyada en yaygın kullanılan platform olmaya devam ediyor.

Ancak artık yalnızca mobil bir varlığa sahip olmak yeterli değil.

İş büyümesi, insanların bugün beklediği ve talep ettiği hızlı mobil deneyimi gerektirir.

Her sektörde mobil hızdaki 1 saniyelik gecikme dönüşüm oranlarını 10% ile 80% arasında etkiliyor.

mobil hızda gecikme dönüşüm oranını azaltıyor

İnsanların yüzde elli dördü, bir markanın mobil sitesinin yükleme süresi arttıkça hayal kırıklıklarının da arttığını söylüyor.

Ve bu da işinizle ilgili müşteri deneyimini ve gelirlerinizi etkiliyor.

Perakendede, mobil yükleme sürelerindeki bir saniyelik bir gecikmenin dönüşüm oranlarını %20’ye kadar olumsuz etkileyebileceğini gördük. Yukardaki resim bunun görsel ifadesi tabii.

Bu, mobil varlığı (örneğin mobil web sitesi) olan her işletmeye basit bir seçenek sunar:

  • Ya müşterilere bekledikleri türde bir mobil deneyim sağlayın!
  • Ya da bu müşterilerin başka bir yere gitmesini izlemeye hazır olun. Ve hızlı şekilde bunun gerçekleştiğine şahit olun.

Yavaş bir mobil deneyim müşterileri uzaklaştırırsa, hızlı bir mobil deneyim müşterilerin ilgisini çekmeye ve elde tutmaya yardımcı olabilir.

İşte iyi haber.

Yavaş bir mobil deneyim müşterileri uzaklaştırırsa, hızlı bir mobil deneyim onları çekmeye ve tutmaya yardımcı olabilir ve bu milisaniyeler yıllar içinde size milyonlar kazandırabilir.

Ancak çoğu zaman, işletmelerin gelir ve marka bağlılığını ortaya çıkarabilecek hızlı mobil deneyime yeterince yatırım yapmadığını görüyorum.

İşletmeler hızlı bir mobil deneyimin önemli olduğunu anlamadıkları için değildir, ancak bunu başarmak için tek seferlik yap-kurtul bir hedef olarak görmek kolay olduğundandır.

Gerçek şu ki, siteniz bugün ne kadar hızlı olursa olsun, bu iş sizin için devam eden bir öncelik değilse, zamanla bu hız düşecektir.

Pazar Liderleri Mobil Hızda Liderlik Ediyor

Başarılı markalar arasında hızlı mobil deneyimi bir öncelik haline getirmekten faydalanan çok çeşitli şirketler yer alıyor.

Outdoor giyim şirketi Dakine, müşterilerinin sevdiği aktif, açık hava yaşam tarzını göstermek için Alman mobil sitesinde büyük resimler ve slayt gösterileri kullanıyordu. Ancak bir mobil site hızı denetimi, yavaş yüklenen sayfaların müşteri deneyiminin kalitesini etkilediğini gösterdiğinde, Dakine hızla harekete geçti.

Tarayıcı önbelleğe alma, görüntü optimizasyonu ve mobil sayfalarının görünür kısmındaki içeriğe öncelik verme kombinasyonuyla Dakine, başlangıç sayfasının yükleme süresini %55, kategori sayfalarının %48 ve ürün sayfalarının %65 oranında kısalttı. Performans üzerindeki etkisi? Önümüzdeki yıl Dakine, mobil trafikte %31, mobil gelirde %45 ve tablet satışlarında %4 artış gördü.

Mobil site hızı, dünyanın en büyük özel telekom şirketlerinden biri olan Telefónica’nın büyümesine de yardımcı oldu. Web trafiğinin %70’inden fazlası mobil cihazlardan geliyor, bu nedenle Telefónica satışları artırmak, dönüşüm maliyetlerini düşürmek ve kendi kendini yönetmeyi artırmak istediğinde ekip, mobil web sayfalarında neredeyse anında yükleme sürelerini etkinleştirilebilen açık kaynak standardı olan Accelerated Mobile Pages (AMP) denemesi yapmaya karar verdi.

AMP ile Telefónica, mobil sitesi için yükleme sürelerini %70 oranında iyileştirdi- 3G bağlantılarda altı saniyeden yalnızca iki saniyeye. Bu iyileştirmeler, şirketin tıklama oranını %31 artırmasına yardımcı oldu.

E-ticaret işinde olmasanız bile, mobil hız yine de kar hanenizi etkileyebilir.

BMW, otomobilleriyle aynı hız, performans ve güvenilirlik duygularını uyandırmak için mobil sitesini yenilediğinde bunu kanıtladı. BMW, zayıf ağ koşullarında bile kullanıcı etkileşimlerine hızla yanıt veren güvenilir, sorunsuz ve güvenli web deneyimleri için en son teknoloji olan AMP ve Progressive Web Apps (PWA) kullanarak web sitesini güçlendirdi. Sonra ne oldu? BMW.com’dan bir BMW satış sitesine tıklayan kişilerin oranı, öncekine göre yaklaşık 4 kat daha yüksek, %8’den %30’a çıktı.

İşletmenizin / Markanızın mobil site hızı ile ilgilenerek başlayın

Nereye ve nasıl yatırım yapılacağını seçmek, bir işletmenin verebileceği en önemli kararlardan biridir ve Google olarak, işletmelerin mobil hız iyileştirmelerine akıllıca yatırım yapmalarını kolaylaştırmak istiyoruz.

Bu nedenle, işletmelerin mobil site hızlarını anlamasına, ölçmesine ve karşılaştırmasına yardımcı olmak için yeni bir Sitemi Test Et aracını kullanıma sunuyoruz. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu araçlarla, her boyut ve türden işletme, günümüz tüketicilerinin talep ettiği hızlı mobil deneyimlerin nasıl sunulacağını daha iyi anlayarak büyüme için zemin hazırlayabilir.

Mobil web sitesi hızının ne kadar önemli olduğunu gösteren bir örnek bu videoda var, Danimarka’da Google tarafından çekilmiş.

Olumsuz mobil deneyimin insanlar tarafından ne derece itici bulunduğunun örneklerinden sadece biri tabii!

İşletmenizin devamlılığı ve büyümesi için mobil sitenizi hızlandırın!

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın