Mobil İnternet Siteniz İnsanları Strese Sokuyor Mu Sayfa Yükleme Süresini İyileştirmek için Basit Bir Kılavuz

En son ne zaman akıllı telefonunuzdan bir internet sitesini ziyaret ettiniz ve sayfanın yüklenmesi için beklemek zorunda kaldınız?

Akamai’ye göre, mobil kullanıcıların %73’ü yüklenmesi yavaş olan bir internet sitesiyle karşılaştıklarını söylüyor.

Bu çoğu kez kullanıcılar WiFi’de olmadığında ve hücresel bir bağlantıya dayandığında gerçekleşmektedir.

Ancak, bir internet sayfasının yüklenmesi birkaç dakika sürdüğünde, zaman çok fazla yavaşlamış gibi görünür.

İnternet sitesinin yüklenmesi ne kadar uzun sürerse, o kadar sinirli hale geliriz. Ve kim bizi suçlayabilir ki?

Mobil internet sitelerinin, masaüstü benzerleri kadar hızlı yüklenmesi gerekmez mi?

Evet, gerekir. Sizin mobil internet siteniz de dahil.

Peki, günümüzde mobil internet siteleri nasıl bir performans gösteriyor?

Bir karşılaştırma bulmak için, HubSpot Research 26.000’in üzerinde internet sitesinin performansını analiz eden bir çalışma yürüttü.

Çalışma bugünlerde yalnızca kaç işletmenin mobil internet sitelerinin performans gösterdiğine dair çok hoş olmayan bir resmini çizmekle kalmıyor, ayrıca yavaş yükleme sürelerinin sizin sonucunuzu tam olarak nasıl daha çok etkilediğini de ortaya çıkarmıştır – bunlar ziyaretçilerin kalp atış hızını etkilemektedir.

Hadi bu çalışmanın bazı sonuçlarına, yavaş yükleme sürelerinin neden çok kötü olduğuna ve internet sitenizi nasıl daha hızlı yapabileceğinize hızlı bir giriş yapalım.

Mobil İnternet Siteniz Nasıl Bir Performans Gösteriyor

Mobil İnternet Siteniz Nasıl Bir Performans Gösteriyor?

Muhtemelen, zar zor geçiyordur.

HubSpot Research’ün araştırmasına göre, çoğu internet sitesi pek de iyi bir performans göstermiyor.

Doğrusu, bu internet sitelerine bakarken bulduğumuz ortalama yükleme süresi neredeyse dört saniyeydi – ki bu da birçok ziyaretçinin hemen çıkıp başka bir yere bakmasına sebep olmak için tek başına yeterlidir.

web site yükleme süresi

İnternet sitelerinin performans için çalışmada ortalama D-puanı almasının birçok sebebi vardır.

Yavaş yükleme sürelerine en çok katkı sağlayanlardan biri görseller ve videolardır.

Sıklıkla, bunun sebebi görseller ve videoların bir internet sayfası için – ki özellikle bir mobil veri bağlantısı için — optimize edilmemiş olmasıdır.

Muhtemelen internet sitenizin ana sayfasında bulunan, güzel, yüksek çözünürlüklü görsel hakkında düşünmek için bir dakika ayırın.

Bu yalnızca sizin markanızın veya ürününüzün harika bir temsili, değil mi?

Peki, görsel muhtemelen harika görünüyordur, ama büyük dosya boyutu internet sitenizin yavaş bir şekilde yüklenmesine sebep olabilecektir – ki bu dolayısıyla mobil ziyaretçilerinize zayıf bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır.

Hızlı Yükleme Süreleri Neden Önemlidir

Hızlı Yükleme Süreleri Neden Önemlidir?

İnternet sitenizin nasıl daha hızlı yükleneceğini anlamadan önce, hadi hızlı yükleme sürelerinin neden önemli olduğunu biraz daha konuşalım.

Yavaş Yükleme Süreleri Ziyaretçilerinizi Streslendirmektedir

Yavaş yükleme sürelerinin, site ziyaretçilerinizi sinirlendirecek olması ve dönüşüm oranı ile marka algısını etkilemesi mantıklıdır.

Ancak, bunun aslında kalp atış hızının ve stres seviyesinin artışına yol açtığını biliyor muydunuz?

2016 Ericsson Hareketlilik çalışmasına göre, tek bir internet sitesi yükleme gecikmesi kalp atış hızında ortalama %38’lik bir artışa yol açmaktadır.

Kalp atış hızındaki %38’lik bir artışı ölçmek zordur – özellikle eğer aktif bir şekilde izlemezseniz.

Peki, en son ne zaman bir korku filmi izlemek gibi stresli bir şey yaptığınızı bir düşünün.

Mobil yükleme sürelerindeki gecikme, kabaca korku filmi izlerken nasıl hissettiğinize eşdeğerdir.

Pazarlamacılar olarak, ziyaretçilerimiz bizim içeriğimize erişirken veya bizim ürün ve hizmetlerimizi değerlendirirken bu şekilde hissetmelerini istemiyoruz.

Ziyaretçiler Kötü Deneyimleri için Sizi Suçlayabilir

Bazı durumlarda, internet sitesi ziyaretçileriniz yükleme süresinde bir gecikme yaşadığında, kötü hizmet için kendi hücresel sağlayıcılarını suçlarlar.

Ancak daha uzun gecikme olursa, gecikme için daha fazla suçlama size döner: içerik sağlayıcısına.

Aynı Ericsson çalışmasında, araştırmacılar müşteriler için, hangi noktada suçu mobil hizmet sağlayıcılarından içerik sağlayıcısına geçirdikleri sorulan Net Destekleyici Puanı (Net Promoter Score/NPS) anketi yürüttüler.

mobil yükleme süreleri kıyaslaması

Bir mobil internet sitesinde hiçbir gecikme yaşamamış olan çalışmadaki müşterilerin Net Destekçi Puanı (NPS), mobil hizmet sağlayıcıları için sert bir biçimde arttı (4,5 puan).

Ancak, bazı gecikmeler yaşayan müşteriler suçu hizmet sağlayıcısının üzerine atmaya başladı; daha uzun gecikmeler oldukça gerçek sağlayıcıyı daha az suçladılar ve internet sitesinin kendi arkasındaki insanlardan suçlayacak birini aradılar.

Yavaş Videolar En Stres Verici Olarak Görünüyor

Büyük görüntü ve arka plan videosunun kullanımı son zamanlarda internet sitesi tasarımında daha yaygın bir hale geldi.

Videolar harika varlıklardır ve hayatı içeriğinize taşır – ama ayrıca biraz stresli de olabilirler.

Ericsson’daki araştırmacılar, yüklemede iki saniyelik bile gecikmesi olan bir YouTube videosunun, izleyicilerin stres seviyesini %3 kadar artırdığını buldu ve bir video oynatılmaya bir kez başladığında, sadece tek bir duraklama stres seviyesini başka bir %15 kadar daha artırmasına sebep oldu:

Bu eklenti stres bizi korku filmine geri döndürmektedir – ziyaretçilerimizde kesinlikle bırakmak istemediğimiz bir his.

Yükleme süresi gecikmelerinin ziyaretçileri fizyolojik olarak ne kadar etkileyebildiğini bilerek, mobil internet sitelerimizi daha hızlı yapmak ve onlara daha iyi bir deneyim sunmak için ne yapabiliriz?

Mobil İnternet Sitenizi Daha Hızlı Yapmanın 5 Yolu

Mobil İnternet Sitenizi Daha Hızlı Yapmanın 5 Yolu

İnternet sitesi performansına giren birçok şey var, ama hadi mobil internet sitesi yüklemenizde rol oynayan ilk beş unsura hızlıca bir bakalım.

  • Mobil internet sitenizin nasıl kurulduğunu belirleyin.

Ayrı bir mobil internet siteniz var mı (m.exampledomain.com gibi) veya internet siteniz uyumlu tasarım (responsive design) kullanıyor mu?

Google, tercih edilen metodoloji olarak uyumlu tasarım kullanmayı önermektedir ve mobil internet sitenizin nasıl kurulduğuna bağlı olarak ekibinizin araştırabileceği performans optimizasyonları vardır.

Mobil uyumluluk için internet sitenizi nasıl test edeceğinizi öğrenmek adına sitemizdeki diğer yazılarımızı okuyun.

  • Görsellerinizi sıkıştırın.

Yukarıda bahsettiğim güzel ürün ve marka görsellerinin aslında internet sitenizi yavaşlatabildiğini hatırlıyor musunuz?

Eğer bu görseli sıkıştırırsanız, sayfanızın yükleme süresinden saniyeler çıkarabilirsiniz.

İnternet sitelerinin genellikle önemli sayıda görseli olduğundan, bu sıklıkla yavaş yükleme sürelerinin en büyük sebebidir – dolayısıyla ilk olarak bunu ele almanızı öneriyoruz.

Örneğin, ürün görseliniz bir sayfada 500 x 500 piksel olarak görüntüleniyor, ama görsel dosyasının esas boyutu 3500 x 3500 piksel diyelim.

Bu görsel büyük ihtimalle birkaç megabayt (MB) ağırlığındadır ve birçok internet sitesinde, ziyaretçilerin tarayıcısı önce görselin 3500-piksel sürümünü yüklemeye, sonra daha küçük sürümüne uygun bir şekilde yeniden boyutlandırmaya zorlanır – tüm yükleme işlemi boyunca.

Masaüstü bağlantılarında bu sürekli olarak gerçekleşir, ama genellikle, fark etmediğimiz şekilde çok hızlıca meydana gelir.

Ancak mobilde – özellikle hücresel bir bağlantıda – tam boyutlu görselin yüklenmesi uzun bir zaman alabilir, ki bu da kullanıcıları gerçekten sinirlendirebilir.

Bunu düzeltmek için, görsellerinizi yeniden boyutlandırmayı, kırpmayı ve sonra sıkıştırmayı bir göz önünde bulundurun. (TurboPak müşterilerinin kendi görsellerini sıkıştırma konusunda endişe etmesine gerek yoktur – Görseller otomatik olarak sıkıştırılır. TurboPak müşterisi olmayanlar için, TinyPNG gibi araçlar bir görselin dosya boyutunu azaltmanızda size yardımcı olacaktır.)

Ayrıca, görselleri sayfanız için nispeten hafif, iyi olan ve kullanıcının deneyimini şişirmeyecek, JPG gibi bir formatta saklamanızı öneriyoruz.

  • Tüm kodu küçültün, özellikle JavaScript’i.

“Kod küçültme” internet sitesinin işlevselliğini etkilemeden gereksiz karakterleri kaldırma işlemidir.

Bir internet sitesinin kodunun işlenmesi için geçen süre üzerinde önemli derecede etkisi vardır, dolayısıyla internet sitenizin masaüstü veya mobil fark etmeksizin herhangi bir cihaza karşı daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Kodunuzu küçültmek için, muhtemelen internet sitenizin ekibinden veya geliştirici ekipten birini isteyeceksiniz, çünkü bu işlem internet siteniz üzerinde doğrudan kod değişikliğini içermektedir.

Daha fazla hızlandırmak için internet sayfalarının mobil sürümlerinden bazı JavaScript (veya diğer kodları) kaldırabilirseniz daha bile iyi olur.

  • Videoları arka planda yükleyin (veya hiç yüklemeyin).

Videolar muhtemelen sizin sayfalarınızdaki en büyük kaynaklardır ve mobilde yüklenmesi en uzun sürecek olanlardır.

Eğer video kullanıcı deneyimi için kritik değilse, onu arka plana saklamayı bir düşünün – veya hiç yüklemeyin bile.

Videoları arka plana saklayarak, internet sitenizin hızlıca yüklendiği algısına yardım edecektir ancak sonuç olarak yavaş yüklenen mobil internet sitesi sorununu çözemeyebilir.

Bir videonun arka planda yüklenmesini nasıl yaparsınız?

Siz veya sizin geliştirici ekibinizin bir üyesi, bir ziyaretçi internet sitenize geldiğinde video hiç görünmesin diye kodun içine biraz CSS koyabilir.

Eğer sizin internet siteniz ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtan uzun videolar içeriyorsa, internet sitenize doğrudan bir video koymak yerine bir eyleme çağrı kullanmayı deneyebilirsiniz, böylece mobile özel ziyaretçiler, örneğin, videoyu kendilerine e-posta gönderebilir ve sonrasında görüntüleyebilir.

Bu, yakın gelecekte zaman kazandırır ve ayrıca mobil deneyimini ziyaretçiler için büyük ölçüde daha iyi yapar.

(Not: Eğer mobil kullanıcılar için eyleme çağrı oluşturmayı seçiyorsanız, ziyaretçilerinizin sizin sayfanıza erişmek için hangi cihazı kullandığından bağımsız olarak, internet sayfanızın okunabilir ve etkileşimi kolay olduğundan emin olmak için metin kutularınızın ve resimlerinizin etrafındaki aralıkları bir düşünün. Küçük bir ekranda etkileşimi zor olan tuşlar sinir bozucu bir kullanıcı deneyimine sebep olabilir.)

  • Bir İçerik Dağıtım Ağının (CDN) önbellek ve hız faydalarından yararlanın.

İçerik Dağıtım Ağları (CDN) ziyaretçi internetin neresinden geliyor olursa olsun ve hangi cihazı kullanırsa kullansın, daha hızlı – ve daha iyi – kullanıcı deneyimine sahip olsun diye, içeriğin farklı konumlardaki sunucularda önbelleğe alınması ve yüklenmesine yardımcı olmaktadır.

Eğer internet siteniz bir CDN üzerinde değilse, şiddetle önereceğimiz bir dizi performans faydasını kaçırıyor olabilirsiniz.

İnternet sitelerimizin sadece harika görünmesini sağlamak değil, ayrıca harika fonksiyon ve performans göstermesini sağlamak için de pazarlamacılar için tehlikede olan birçok şey mevcut.

Hızlı yüklenen bir mobil site, ziyaretçilerinizin sitenizden hemen çıkmamasını ve bir korku filmi izlemeye benzeyen stres seviyesi yaşamamasını sağlayacaktır.

Hemen dalmak ve masaüstü ve mobil internet sitenizin performansını geliştirmeye başlamak için yukarıda bulunan ipuçlarını kullanabilirsiniz veya TurboPak hizmetimizi satın alarak 7/24 otomatik tüm bu önerilenlere ve fazlasına sahip olursunuz.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın