Mobil sayfa hızı için sektördeki karşılaştırmalara göre kıyaslamalı ne durumda olduğunuzu öğrenin

Mobil dünya her geçen gün gelişiyor. İnternet trafiğinin yarısından fazlası mobil trafik, yani mobil cihazlarından giren insanlardan oluşuyor.

Bunu bilmek, iş veya işletme web sitesini mobil dünya için eniyilemek (özellikle mobil hızını artırmak) her iş ve serbest meslek sahibi için çok önemli hale geldi.

Bu yazımız Şubat 2018 tarihli Google resmi yazısıdır, içerik onlara aittir ve Think With Google (Google ile Düşünün) sayfalarında yayınlanmıştır.

İngilizce orijinal yazıyı bu sayfada görebilirsiniz. (Araştırma Kaynağı: Think with Google -Google/SOASTA Research, 2017)

Günümüzde, pazarlamacıların tüm endüstri sektörlerinde hızlı web deneyimleri tasarlamaları kritiktir.

İnsanlar finans sitelerinde faturalarını hızlı bir şekilde ödemek, tatil incelemelerine göz atarken hızlı sonuçlar almak ve tıkladıklarında hemen bir yazıyı görüntülemek isterler.

Ve çok fazla direnç veya zorlama olursa, siteyi terk edecek ve yollarına devam edeceklerdir.

İşte iyi haber.

Geçen yıl mobil sayfa hızlarına baktığımızdan beri, bir mobil açılış sayfasının tam olarak yüklenmesi için geçen ortalama süre yedi saniye düştü.

Kötü haber, yeni analizimize göre hala 15 saniye sürmesidir.

Daha hızlı mobil site hızını düşündüğünüzde, bu çok yavaştır, insanların sitede daha fazla sayfa görüntülemesine, daha fazla dönüşmesine (istediğiniz eylemi yapmasına) ve çoğu işletme / marka sitesinde daha fazla satın almasına neden olur.

Verilerimiz, genel web trafiğinin yarısından fazlasının mobilden gelmesine rağmen, mobil dönüşüm oranlarının masaüstünden daha düşük olduğunu gösteriyor.

Kısacası hız, gelir demektir.

Geçtiğimiz ay, Google’ın reklam ortaklarının ne durumda olduğunu daha iyi anlamak amacıyla 213 ülkeyi kapsayan 11 milyon mobil reklam açılış sayfasının bir analizini yaptık.

Bu analiz tezimizi doğruladı:

Çoğu trafik artık 3G yerine 4G’de gerçekleşiyor olsa da mobil sitelerin çoğu hala yavaş ve çok fazla öğeyle şişirilmiş durumda.

Finanstan seyahate kadar çok çeşitli sektörlerin derinliklerine indik.

Otomotiv, perakende ve teknoloji sektörlerinden sayfaların yüklenmesi ortalama olarak en uzun sürer. Ayrıca web’deki en şişirilmiş sayfalardan bazılarına sahipler.

Araştırmamız göz açıcı oldu.

Analiz ettiğimiz mobil açılış sayfalarının %70’i için, ekranın üst kısmındaki görsel içeriğin ekranda görüntülenmesi beş saniyeden uzun sürdü ve tüm görsel içeriğin ekranın üst ve alt kısmına tam olarak yüklenmesi yedi saniyeden fazla sürdü.

Ayrıca, büyük bir hemen çıkma oranı ve dönüşüm verileri kümesiyle insan beyni ve sinir sistemi üzerinde modellenen bir bilgisayar sistemi olan derin bir sinir ağını da eğittik.

%90 tahmin doğruluğuna sahip olan sinir ağı, sayfa yükleme süresi bir saniyeden 10 saniyeye çıktıkça, bir mobil site ziyaretçisinin hemen çıkma olasılığının %123 arttığını buldu.

Benzer şekilde, bir sayfadaki öğelerin (metin, başlıklar, resimler) sayısı 400’den 6.000’e çıktıkça, dönüşüm olasılığı %95 düşer.

Mobil sayfa hızı için sektördeki karşılaştırmalara göre kıyaslamalı

Ne olursa olsun, daha hızlı daha iyidir ve daha azı daha fazladır.

Ve bazen daha yalın da daha iyidir.

Sayfaların %79’unun 1MB’nin, %53’ünün 2MB’nin ve %23’ünün 4MB’nin üzerinde olduğunu bulduk.

Özellikle bir resim dikkatimizi çekti: 16MB büyüklüğündeydi.

Ancak kötü habere rağmen, bol bol kolay elde edilecek fırsat var.

Görüntüleri ve metni basitçe sıkıştırmak ezber bozabilir — Sayfaların %25’i 250 KB’tan fazla tasarruf sağlayabilir ve %10’u bu şekilde 1MB’den fazla tasarruf sağlayabilir.

Analizimiz, perakende, seyahat ve sağlık hizmetleri sektörlerinin iyileştirme için en fazla alana sahip olduğunu gösteriyor.

Mobil sayfalar söz konusu olduğunda, hız ve boyut önemlidir.

Pazarlamacılar, insanları mobil cihazlarla meşgul tutmalı ve mobil cihazlara öncelik veren deneyimler oluşturmaya odaklanmalıdır.

Hız, web sayfası boyutu ve sayfa başına içerik parçası sayısı dahil olmak üzere, sektör genelinde mobil cihazlara genel bir bakış açısı için aşağıdaki tablolara göz atın.

ortalama hız endeksi

Ortalama Hız Endeksi: 3 saniye altında olması gerekir.

ilk bayta kadar ortalama süre

İlk Bayta Kadar Ortalama Süre: 1.3 saniye altında olması gerekir.

ortalama istek sayısı

Ortalama İstek Sayısı: 50 altında olması gerekir.

ortalama sayfa boyutu

Ortalama Sayfa Büyüklüğü: 500 KB altında olması gerekir.