NDTV Önemli Web Verileri İçin Optimize Ederek LCP İyileşme Elde Etti

NDTV, Önemli Web Verileri (Web Vitals) için optimize ederek kullanıcı deneyimini ve dolayısıyla elde tutma oranını geliştirdi.

NDTV, Hindistan’ın önde gelen haber istasyonlarından ve web sitelerinden biridir.

Önemli Web Verileri (Web Vitals) programını takip ederek, en önemli kullanıcı ölçümlerinden biri olan En Büyük Zengin İçerikli Boyama’yı (LCP – Largest Contentful Paint) yalnızca bir ayda %55 oranında iyileştirdiler. Bu, hemen çıkma oranlarında %50’lik bir azalma ile ilişkilendirildi.

NDTV, Önemli Web Verileri (Web Vitals) için optimize ederken başka ürün değişiklikleri de yaptı, bu nedenle hemen çıkma oranındaki düşüşün tek nedeninin Önemli Web Verileri (Web Vitals) için optimizasyon olduğunu kesin olarak söylemek mümkün değil.

lcp metriğinin azalması hemen çıkma oranını azaltıyor

Fırsatı vurgulamak

Her ay 200 milyona yakın benzersiz kullanıcıyla, NDTV’nin kullanıcı deneyimi kalitesini optimize etmesi çok önemliydi.

Katılım oranları sektör ortalamasının çok üzerinde ve meslektaşları arasında en yüksek olmasına rağmen, NDTV ekibi hala iyileştirme alanı gördü ve katılım oranlarını daha da iyileştirmek için diğer ürün değişiklikleriyle birlikte Önemli Web Verileri’ne (Web Vitals) yatırım yapmaya karar verdi.

Kullandıkları yaklaşım

Google Sayfa Hızı İçgörüleri (PageSpeed Insights), web.dev/measure ve WebPageTest gibi online test araçlarının yardımıyla NDTV ekibi sitedeki potansiyel iyileştirme alanlarını analiz etti.

Bu açıkça tanımlanmış optimizasyon fikirleri, yüksek etkili görevleri yeniden önceliklendirmelerine ve Temel Web Hayati Değerleri’nin (Core Web Vitals) iyileştirilmesinde anında sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldu.

Dahil edilen optimizasyonlar şunlardı:

  • Ekranın alt kısmındaki reklam alanları için reklam çağrıları ve yine ekranın alt kısmındaki sosyal ağ yerleştirmeleri dahil olmak üzere üçüncü taraf isteklerini geciktirerek en büyük içerik bloğuna öncelik verme.
  • Statik içeriğin önbelleğe alınmasını birkaç dakikadan 30 güne çıkarma.
  • Yazı tipleri indirilirken metni daha erken görüntülemek için yazı tipi ekranını kullanma.
  • Simgeler için TrueType Yazı Tipleri (TTF) yerine vektör grafikleri kullanma.
  • JavaScript ve CSS’yi tembel yükleme: sayfayı mümkün olan minimum JS ve CSS ile yükleme ve kalan JS ve CSS’yi sayfa kaydırmada geç yükleme.
  • Kritik varlıkları sağlayan kaynaklara önceden bağlanma.
önemli web verileri geliştirme çalışması

Etki

Önemli Web Verileri (Web Vitals), kullanıcı deneyimini iyileştirme sürecini hızlandırmak için ekibi metrik temelli sinyallerle donattı.

Optimizasyon projesine başlamadan önce, NDTV ekibi LCP puanlarını 3,0 saniyede karşılaştırma noktası olarak aldı (Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu alan verilerine dayalı olarak kullanıcılarının yüzde 75’i için).

Optimizasyon projesinden sonra 1,6 saniyeye düştü.

Ayrıca Kümülatif Düzen Kayması (CLS – Cumulative Layout Shift) puanını 0,05’e düşürdüler.

WebPageTest’teki “İlk Bayt Süresi (First Byte Time)” ve “CDN’nin Etkili kullanımı” gibi diğer ölçümler en üst A puanlamasına yükseltildi.

temel web verileri etki analizi

Sitenizi optimize ederken, metrik puanlarınızı tek değerler olarak değil, gerçek kullanıcıların saha verileri değerlerinin bir dağılımı olarak düşünmenin önemli olduğunu unutmayın.

Genel olarak dağıtımın geliştiğinden emin olmak isteyeceksiniz.

Daha fazla bilgi için:

Web Performansı: Kullanıcı Deneyimini En Çok Etkileyen Metriklerden Yararlanma videosunu izleyiniz. (aşağıda veya bağlantıya tıklayarak)

Bağlantısı: https://www.youtube.com/watch?v=6Ljq-Jn-EgU

Yatırım getirisi

ndtv.com’ web sitesinin karmaşıklığına ve derinliğine rağmen, ekibin performans ve en iyi kullanıcı deneyimi uygulamalarına uzun süredir odaklanması sayesinde site zaten iyi FID (First Input Delay – İlk Giriş Gecikmesi) ve CLS (Cumulative Layout Shift – Kümülatif Düzen Kayması) puanları elde ediyordu.

Ekip, kullanıcı deneyimini daha da iyileştirmek için LCP’ye odaklandı ve optimizasyon çalışmalarını başlattıktan sonraki birkaç hafta içinde eşiği karşılamayı başardı.

Genel iş / işletme sonuçları

Temel Web Hayati Verileri (Core Web Vitals) için optimizasyonun bir sonucu olarak LCP’de %55 iyileşme (yani azalma).

Diğer ürün değişiklikleriyle birlikte Temel Web Hayati Verileri (Core Web Vitals) için optimize edildikten sonra web sitesinde hemen çıkma oranında %50 azalma.

Doğrudan içeriğin etkileşiminin ve tüketiminin artması ve web siteleri için buna orantılı olarak toplam gelirin artması.

temel web verileri gelişmesi sonrasında artan etkileşim ve tüketim

NDTV Group Baş Teknoloji ve Ürün Sorumlusu Kawaljit Singh Bedi şunları söyledi:

“NDTV, en kaliteli kullanıcı deneyimi sunmak için uzun süredir en iyi uygulamaları takip ediyor.

Önemli Web Verileri’ni (Web Vitals) ölçmeyi şu anda ürün geliştirmemizin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz ve gördüğümüz etkileşim artışı bunu iyi bir yatırım getirisi (YG) çalışması yapıyor. ”

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın

Bu vaka çalışmasını İngilizce metnini Google web.dev sayfalarında görebilirsiniz.

Eğer siz de işinizin / işletmenizin web site hızını ve performansını artırmak isterseniz TurboPak ekibi (Butik İnternet Limited Şirketi) size hizmet etmeye hazır. Bizimle iletişim geçin, önce etki analizi yapalım, sonra TurboPak hizmeti sonrası ulaşacağınız hız değerlerini gösterelim, beklentinizi karşılıyorsa yola devam edelim.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın