Neden Önemli Web Verilerini Düzeltmek Google Sıralamalarını Artırıyor

Google’dan Martin Splitt, Önemli Web Verilerini iyileştiren bazı kişilerin Sayfa Deneyimi (Page Experience) Güncellemesinden önce neden Google arama sonuçlarında sıralama artışları yaşadığını açıklıyor

Site yayıncıları veya site sahipleri, Önemli Web Verileri puanlarını iyileştirdikten sonra sıralamaların arttığını bildiriyor.

Google’dan Martin Splitt, bu sıralama artışlarının Sayfa Deneyimi güncelleme testi nedeniyle olup olmadığı sorusunu yanıtlıyor ve bu yayıncılar için Google sıralamalarının neden iyileştiğini açıklıyor.

Loren Baker, yayıncılardan temel web hayati puanlarını iyileştiren ve sıralamalarda iyileşme yaşayan birçok yorum olduğunu kaydetti. Bu, Google’ın yeni temel web hayati verileri (core web vitals) puanlamasını test ediyor olabileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı.

Loren, Martin Splitt’e sordu:

“Bu, Sayfa Deneyimi Güncellemesinin şu anda, belki de hafta sonları test ediliyor olabileceğinin ve/veya resmi olarak yapılmadan önce yavaş yavaş kullanıma sunulacağının bir göstergesi mi? Yoksa tesadüf mü?”

Loren soruyu okurken, Martin Splitt ekranda başını sallayarak cevabının hayır olacağını belirtti.

Martin Splitt - Google

Fotoda gördüğünüz gibi Martin Splitt soruyu dinlerken hayır anlamında başını sallıyor.

Başını sallamasına rağmen cevabıyla izleyicileri şaşırtmış olabilir.

Martin Splitt yanıtladı:

“Her ikisi de değil. Bu bir tesadüf bile değil.

Sayfa hızı daha önce bir sıralama faktörüydü.

Bu durumda Sayfa Deneyimi ile ilgisi yoktur.

Ancak tesadüfen, siteyi yanlışlıkla daha iyi hale getirerek Sayfa Deneyimi olmayan bir şeyden sıralama artışı elde ettiniz.”

Bu noktada Martin Splitt, temel web hayati verileri puanlarını iyileştirdikten sonra sıralamada artış yaşayan tüm yayıncıları kutlamak için coşkulu bir başparmak işareti yapıyor ve elleriyle işaretler yapıyor.

İkisi de kıkırdadı ve Loren yanıtladı:

“Aslında bu çok mantıklı.

Sayfa Deneyimi güncellemesi çıkmadan önce sayfanızı hızlandırdığınız için tebrikler.

Yaptığınız değişiklikler nedeniyle sıralamada bir iyileşme görüyor olabilirsiniz, ancak Sayfa Deneyimi güncellemesi olması gerekmez.

Tamam, bu çok mantıklı!”

Sayfa Hızından Dolayı Google Sıralaması Artışı

Sayfa Hızından Dolayı Google Sıralaması Artışı?

Geçmişte, sayfa hızı sıralama faktörü artışı biraz küçük bir faktör olarak kabul edildi.

Ancak görünüşe göre Martin Splitt için bu, sıralamaları daha dramatik bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olabilecek bir Google sonuçları sıralama faktörü olabilir.

Sayfa Hızı Sıralama Faktörü

Sayfa Hızı, 2010’dan beri masaüstü kullanıcıları için bir sıralama faktörü olmuştur.

Google, Temmuz 2018’de artık mobil aramalar için bir sıralama faktörü olduğunu duyurdu.

Resmi duyuruya göre:

“…bu aydan itibaren (Temmuz 2018), sayfa hızı mobil aramalar için de bir sıralama faktörü olacak.

Bir sitede çalışan bir geliştiriciyseniz veya site sahibi iseniz, hız araçlarımızı kullanarak performansınızı değerlendirmenin şimdi tam zamanı.”

O zamanki duyuru, sayfa hızını artırma girişiminin bir parçası olarak çok fazla JavaScript ve aşırı resim boyutunun azaltılmasını tavsiye ediyordu.

“Çok fazla JavaScript mi yayınlıyorsunuz? Çok fazla görüntü mü?

Görüntüler ve JavaScript, HTTP Arşivi ve Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu’ndan alınan verilere dayalı olarak sayfa yükleme süresini etkileyen sayfa ağırlığına en önemli katkıda bulunanlardır.”

Sayfa Deneyimi Güncellemesi Haziran 2021’e Kadar Etkin Değil

Sayfa hızı sorunlarını düzelttikten sonra sıralamada artış yaşayan tüm yayıncılar, olası bir neden olarak sayfa hızı sıralama faktörüne bakabilir.

Sayfa Deneyimi güncellemesi şu anda herhangi bir biçimde sunulmamaktadır (Mayıs 2021) ve bu nedenle şu anda herhangi bir sıralama artışının nedeni olamaz.

Martin Splitt’in temel web hayati verilerini düzelttikten sonra sıralamaların neden zaten bir artış elde ettiğini açıkladığı videoyu izleyebilirsiniz. (1364 saniye ve sonrasında bu konudan bahsediyor.)

NOT:

Bu yazının orijinali bu adreste okuyabilirsiniz.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın