Önemli Web Verileri – Genel Bakış, Nelerdir, Neden Önemlidir

Genel Bakış

Google, 2020’de sayfa deneyiminizi değerlendirmek için küçük bir temel metrikler kümesine odaklanan “Önemli Web Verileri (Web Vitals)” adlı yeni bir konsept tanıttı.

Sayfa performansını değerlendirecek çok fazla zamanlama ve denetimle bu küçük set, web performansı dünyasını basitleştirmek adına odaklanılması gereken en etkili metrikleri temsil ediyor.

Her metrik, sayfa deneyiminin önemli bir yönünü, yani yükleme, etkileşim ve görsel kararlılığı temsil eder.

önemli web verileri

Önemli Web Verileri, esasen hızlı performans gösteren bir sayfayı tanımlayan 3 temel ölçüt için sayfanızı ölçer.

  • Yükleme Süresi: Sayfanız ne kadar hızlı yükleniyor (yükleniyor görünüyor)
  • Etkileşim: Yüklenirken sayfanızın ne kadar kullanılabilir olduğu
  • Görsel Kararlılık: Sayfanız yüklenirken ne kadar kararlı davranır

Önemli Web Verileri’nin önemi, Performans Puanı hesaplamasındaki metriklerin yarısını oluşturmasıyla daha da vurgulanmaktadır.

Farklı Önemli Web Verileri Nelerdir

Farklı Önemli Web Verileri Nelerdir?

Önemli Web Verileri, üç Performans Puanı ölçümüne odaklanır:

Bir çok performans ölçüm aracında (Google Sayfa Hızı İçgörüleri Lab Verileri, GTmetrix, Pingdom ve benzeri) sentetik (yani lab koşullarında oluşturulmuş) test yapıldığından dolayı ve ayrıca İlk Giriş Gecikmesi (FID – First Input Delay) yalnızca Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporları (CrUX) ile kullanılabilen bir saha (gerçek dünya) ölçümü olduğundan dolayı Toplam Engelleme Süresi’nin (TBT) İlk Giriş Gecikmesi (FID) yerine kullanıldığını unutmayın.

Dolayısıyla laboratuvar koşullarına dayanan ölçüm araçlarımızda LCP, TBT, CLS önemli web verileri ölçümünde kullanılmaktadır.

FID metriği sadece gerçek dünya verisi de ölçen Google Lighthouse aracında kullanılmaktadır.

Önemli Web Verileri Neden Önemlidir?

Çok sayıda performans ölçümü mevcuttur ve ileri düzey bir web geliştirici değilseniz hangilerinin analiz edilip optimize edileceğini anlamak zor olabilir.

Önemli Web Verileri, algılanan performans, etkileşim ve keyif açısından kullanıcı deneyimi için basitleştirilmiş bir kıyaslama görevi görür.

Bu daha küçük metrik kümesi, sayfa performansınızı göz önünde bulundurduğunuzda ilk odaklanmanız gereken şey olmalıdır.

Ek olarak, Önemli Web Verileri, ziyaretçilerinizin sayfanızı ziyaret ettiklerinde, yani ekranın üst kısmındaki içerikte görüntü alanlarında ilk gördüklerini temsil eder. İlk gördükleri şey, sonuçta sayfanızın performansına ilişkin algılarını etkiler.

Öncelikle bu üç metriğe odaklanmak, diğer optimizasyonlara daha derinlemesine bakmaya gerek kalmadan, algılanan ve gerçek performansta boyutlandırılabilir kazançlar elde etmenize olanak tanır.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın