Performans Sorunlarını Belirlemek için Google Analitik Site Hızını Kullanın

Google Analitik, işletmelerin internet sayfalarının ne kadar hızlı yüklendiğini görüntülemelerine ve zayıf performansa neden olabilecek faktörlerin neler olduğunu belirlemelerine yardım eden birçok güçlü rapor sunar.

Bir internet sitesinin ne kadar hızlı yüklendiğinin kullanıcı deneyimi üzerinde doğrudan bir etkisi olabilir ve e-ticaret sitelerinde kullanıcı deneyiminin, dönüşümler, satışlar ve kazanç üzerinde bir etkisi olabilir.

Google Analitik Site Hızı Raporları Neyi Ölçer

Google Analitik Site Hızı Raporları Neyi Ölçer?

Google Analitik, bir sitenin toplam trafiğinin yaklaşık yüzde birlik bir kesiminden yükleme süreleri ve diğer sayfa performans verilerini yakalamaktadır.

Performans verileri, nispeten yeni HTML5 Gezinme Zamanlaması (navigation timing) uygulaması programlama arayüzünü kullanarak yakalanır, dolayısıyla en düşük miktarda tarayıcı gereksinimleri vardır, ki bu da örnek olarak 9’dan önceki Internet Explorer sürümlerinin, 7’den önceki Firefox sürümlerinin ve 4’ten önceki Android tarayıcı sürümlerinin verileri raporlayamadığı anlamına gelmektedir.

Toplanan veriler; kullanıcının nerede bulunduğu, kullanıcının hangi tarayıcıya sahip olduğu ve kullanıcının hangi işletim sistemini çalıştırdığı gibi kullanıcı hakkında bilgiler içermektedir.

Google Analitik ayrıca örneklenmiş her sayfa için ortalama yükleme süresini de toplamaktadır. Bu ölçüt, sunucunun sayfa isteğine cevap vermesi için geçen süre ve tarayıcının sayfayı çözümlemesi, indirmesi ve görüntülemesi için geçen süre dahil olmak üzere iki unsurdan oluşmaktadır.

Google Analitik ayrıca diğer şeylerin arasında aşağıdaki öğeleri yakalayarak sayfa yükleme sürecindeki bireysel adımları da bölmektedir.

  • Ortalama Yönlendirme Süresi. Sayfa getirilmeden önce sitenin bir URL’den diğerine yönlendirmesi için ne kadar süre geçtiğini ölçmektedir.
  • Ortalama Alan Adı Arama Süresi. Bir alan adını (domain) atanan sunucusuyla ilişkilendirmek için harcanan süreyi ölçmektedir. Bazı durumlarda, sitenin DNS kaydını sağlayan şirketi değiştirmek sayfa performansının bu yönünü iyileştirebilir.
  • Ortalama Sunucu Bağlantı Süresi. İnternet sunucusuna bağlanmak için gereken süreyi ölçer.
  • Ortalama Sunucu Yanıt Süresi. Yanıtın kullanıcının tarayıcısına ulaşması için geçen süre dahil olmak üzere sunucunun yanıt vermesi için gereken süreyi ölçmektedir.
  • Ortalama Sayfa İndirme Süresi. Tarayıcının sayfa içeriğini indirmesi için ne kadar süre geçtiğini ölçmektedir.
  • Ortalama Belge Etkileşim Süresi. Sayfanın belge nesne modeli (DOM) tamamen yüklenmemiş olsa bile, tarayıcının, sayfanın DOM’unu kullanıcının sayfa ile etkileşime başlayabileceği noktaya çözümlemek için ihtiyaç duyduğu ortalama saniye sayısını ölçmektedir.
  • Ortalama Belge İçeriği Yüklenen Süresi. Tarayıcının DOM’u tamamen çözümlemesi için gereken ortalama saniye sayısını ölçer, ancak bu süre tüm biçem sayfaları (style sheets) veya resimlerin tamamının tamamen yüklenmediği bir noktaya kadar değildir. Bu ölçüt, jQuery gibi JavaScript çerçevesinin (framework) genel anlamda DOM’un hazır olduğunu farz etmesine ve yürütmeye başlamasına kadar geçen saniyeleri etkili bir şekilde takip etmektedir.

Google Analitik Site Hızı Raporları Hakkında

Google Analitik Site Hızı raporları, aracın sol kenar gezinmesinin Davranış (eskiden İçerik) bölümünde bulunmaktadır.

Site Hızı bölümü, Genel Bakış, Sayfa Zamanlamaları, Hız Önerileri ve Kullanıcı Zamanlamaları dahil olmak üzere alt bölümlerden oluşmaktadır.

Google Analitik Sayfa Hızı Raporları

Site Hızı raporları Google Analitik Davranış kategorisinde bulunmaktadır.

Tahmin edileceği üzere, Genel Bakış bölümü kullanıcılara, sitenin ortalama sayfa yükleme sürelerine ve konuma ve tarayıcıya göre performansa geniş bir bakış sunmaktadır. Bu bölümdeki en önemli çıkarım, site için genel ortalama sayfa yükleme süresi olabilir.

Google ve Microsoft’tan gelen raporlar dahil olmak üzere, işletmelerin iki saniye veya daha az sayfa yükleme sürelerini hedeflemesini öneren veriler mevcut, ancak birçok çevrimiçi işletme, yüklenmesi ciddi ölçüde daha uzun süren internet sitelerine sahiptir.

Sayfa Zamanlamaları  bölümü ve Hız Önerileri bölümü, sırasıyla sayfa performans verilerinin büyük kısmını ve sayfa performansının nasıl iyileştirileceği hakkında bazı gerçek dünya önerilerini sağladığından, birçok çevrimiçi işletme için en faydalılar arasındadır. Bu bölümleri kullanma hakkında daha fazlası aşağıdadır.

Kullanıcı Zamanlamaları bölümü, burada ele alınacakların ötesinde bazı özel yapılandırmalara gereksinim duymaktadır.

Yalnızca, bu bölümün – belirli bir görsel veya hatta sepete ekle butonu gibi – bireysel kaynakların nasıl yüklendiğine dair geniş detayları görüntülemek için kullanabileceğini bilin.

Sayfa Zamanlamaları Bölümü

Sayfa Zamanlamaları Bölümü

Sayfa Zamanlamaları’nda mevcut önemli miktarda veri vardır; kullanıcılar raporları, değişen görünümleri ve gözden geçirilmiş verileri keşfetmek için zaman ayırmalıdır.

Bölüm içinde bir miktar gezinti bulunmaktadır.

Başlangıç için, Gezgin sekmesini açın, Teknik alt sekmesini yükleyin.

Sayfadaki birincil çizelge için, sayfa görüntülenmesi ile bir saniyedeki ortalama sayfa yükleme süresini karşılaştırın.

Bu veriler, sayfa görüntülenmesi sayısına kıyasla ortalama sayfa yükleme sürelerindeki herhangi bir artışı belirlemelidir.

Ortalama Sayfa Yükleme Hızları Karşılaştırma - Google Analitik

Yukarıda gösterilen örnek çizelgede, ortalama sayfa yükleme süreleri 13 Haziran 2014 tarihinde neredeyse iki katına çıkmıştır (turuncu oka bakınız), ancak sayfa görüntülenmeleri site için kısmen normal bir cuma günü ile aynı kalmıştır.

Bu veriler ile donatılmış site sahibi, gelecekte benzer site yavaşlamalarından kaçınmanın yollarını bulmak için 13 Haziran’da ne olduğunu belirlemenin bir yolunu arayabilir.

Sayfa Zamanlamaları bölümünde daha aşağılara inerek Diğer, Teknoloji ve nihayet Tarayıcı’ya tıklayarak alt bölümün birincil boyutunu Tarayıcı olarak ayarlayın.

Google Analitik Sayfa Zamanlamaları Sekmesi

Sayfa Zamanlamaları bölümünde gözden geçirilecek birçok boyut mevcut, bu yüzden keşfetmekten korkmayın.

Tabloyu, sitenin ortalama sayfa yükleme süresine kıyasla birinci sütun “Tarayıcı”, ikinci sütun “Sayfa Görüntülenmeleri” ve üçüncü sütun “Ortalama Sayfa Yükleme Süreleri” olacak şekilde kurun.

Aşağıdaki örnekte Chrome, görünürdeki zaman dilimi için 167.382 sayfa görüntülenmesi ile site ziyaretçileri arasında büyük bir farkla en popüler internet tarayıcısıdır.

Ne yazık ki, bu en iyi tarayıcıda sitenin yaklaşık yüzde 3,6 daha yavaş yüklendiği görünüyor.

Hatta daha çok endişe verici olan, neredeyse 6.500 sayfa görüntülenmesi ile sitedeki beşinci en popüler olan Android tarayıcısıdır.

Bu tarayıcı, site ortalamasından yüzde 111,44 daha yavaş yüklenmektedir.

Bu tarz içgörü, site sahibinin en popüler tarayıcının ve popüler bir mobil tarayıcısının neden ortalama yükleme süresinden daha uzun sürede yüklendiğine daha yakından bakmasına sebep olabilir.

Site yükleme hızı farklı boyutlarla değişir

Sayfa Zamanlamaları bölümünün nasıl kullanılacağına dair başka bir örnek vermek gerekirse, sayfanın birincil boyutunun alt kısmını Diğer, Kullanıcılar ve Ülke’nin altında bulunabilen Ülke/Bölge olacak şekilde sıfırlayın.

Gelişmiş bağlantısının sağındaki ızgara ikon simgesi ile tanımlanan ızgara görünümüne geçiş yapın.

Aşağıda gösterilen örnekte, ABD trafiğin önde gelen kaynağıdır ve kullanıcıları yaklaşık 7,76 saniye ile ortalama yükleme sürelerinden çok daha hızlı deneyimlemektedir.

İlginç bir şekilde, toplamın yüzde 8,31’i ile Hindistan, sayfa görüntülenmelerinin ikinci en yaygın kaynağıdır.

Ne yazık ki, Hindistan’da bulunan kullanıcılar sitenin yüklenmesi için genellikle 26,46 saniye beklemek zorundadır.

Bu, Hintli kullanıcıların genel olarak hizmetlerinde daha düşük bant genişliğine sahip olduğunun bir göstergesi olabilir, ki bu da bazı site sahiplerinin gecikme süresini azaltmak veya belki Hintli ziyaretçilere sitenin daha kolay indirilebilir sürümünü sağlamak için, içerik teslim ağını Hindistan’daki sunucularla kullanmayı düşünmelerine sebep olabilir.

Google analitik kitle bölümleri ve fırsatları

Site Hız raporları, yetersiz hizmet alan seyirci dilimini veya fırsatları belirlemede de kullanılabilir.

Sayfa ve sayfa performansı hakkında çok daha fazla içgörü için bulmak için Sayfa Zamanlamaları bölümünü keşfedin.

Hız Önerileri Bölümü

Google Analitik normalden bir adım ileriye gider, bu da ona yalnızca Sayfa Zamanlamaları bölümünde bulunan verileri sağlamakla kalmaz, ayrıca bir bireysel sayfanın yükleme sürelerinin nasıl geliştirilebileceği hakkında belirli tavsiyeler sunar.

Hız Önerileri bölümünü açtığınızda, sayfa görüntülenmeleri açısından en popüler sayfalara göre sıralanan bir tablo bulunmaktadır.

Her sayfanın ortalama yükleme süresinin dahil edildiğine dikkat edin.

Ayrıca, en sağ sütunda bir Sayfa Hızı puanı vardır. 100 puan, Google’a göre, bir sayfanın sayfa performans optimizasyonu açısından her şeyi doğru yapıyor olduğu anlamına gelmektedir.

Diğer puanlar da bağıntılıdır, bu yüzden 50 puan geliştirilecek birçok potansiyel olduğu anlamına gelir.

Buna rağmen 100 puan, bir sayfanın daha düşük puanlı bir sayfadan mutlaka daha hızlı yükleneceği anlamına gelmez, sadece tarayıcıda yükleme sürelerini optimize etmek için her şey yapılıyor demektir.

Çok büyük bir sorgu, örneğin, sunucuda herhangi bir sayfayı Sayfa Hızı (PageSpeed) puanından bağımsız olarak yavaşlatabilir.

google analitik hız önerileri bölümü - en popüler sayfalar

Hız Önerileri bölümü, sayfa görüntülenmeleri açısından en popüler sayfalara göre sıralanan bir tabloyu gösterir.

Ayrıca, çoğu sayfanın sayfa yükleme sürelerini geliştirmek için gerçek tavsiyelere bir bağlantı içereceğinin farkında olun.

Bağlantıya tıklamak, sitenin hem mobil hem masaüstü sürümü için tavsiyelerin olduğu Google Developer sitesinden yeni bir pencere açar.

Birçok durumda, Google değişiklikleri yapmak için bir geliştiriciye ihtiyacı olan işletmeler önermektedir, ancak performanstaki faydalar önemli olabilir.

Google Analitik Site Hızı raporlarında bulabileceğiniz çok daha fazlası mevcut. Etrafı kurcalayın.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın