Sayfa Hızı Dönüşümlerinizi Gerçekten Nasıl Etkiler

Sayfa hızı gibi tek bir faktör, dönüşümler söz konusu olduğunda büyük bir fark yaratabilir mi?

Beklediğinizden daha fazlası.

Dönüşüm dediğimiz nedir?

Kısaca söylersek, web sitenize gelen ziyaretçinin yapmasını beklediğiniz ve işinize katkısı olan eylemdir (örneğin telefon numaranızı arama, form doldurma, Whatsapp mesaj gönderme, ürün veya hizmet satın alma gibi).

Yani ister bir doktor gibi hizmet sunan olun, ister bir restoran gibi ürün sunan, veya e-ticaret sitesi, dönüşüm her iş sahibi ve profesyonelin önem vermesi gereken bir konudur.

Aslında, Akamai tarafından yürütülen araştırmaya göre, sayfa yükleme süresindeki iki saniyelik bir gecikme, hemen çıkma oranını %100’den fazla artırabilir.

Bu söylem doğrudur, hemen çıkma oranınız aslında iki katına çıkabilir, yani en başından çok büyük miktarda ziyaretçi kaybediyor olabilirsiniz.

Yetmiyormuş gibi, aynı kaynak tarafından yürütülen araştırma, bir web sitesinin performansıyla ilgili kötü bir deneyim yaşayan ziyaretçilerin %40’ından fazlasının bir arkadaşına veya aile üyesine kötü deneyimini söyleyeceğine işaret etti.

Kısacası, yavaş yükleme süresi yalnızca gelen ziyaretçilerinizi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda potansiyel olarak gelecekteki ziyaretçileri web sitenizden alışveriş yapmaktan da caydırır.

Pazarlamacıların yükleme süresiyle ilgili karşılaştıkları temel sorun, çoğunun sayfa hızını birkaç milisaniye artırmanın önemini gerçekten kavrayamamasıdır: Bu yeterince somut (elle tutulur) değildir.

Sonuç olarak, çoğu çevrimiçi perakendeci, tasarım, SEO, sosyal medya, ücretli reklamlar gibi diğer daha “somut” geliştirmelere odaklandıkları için, genellikle yıllık önceliklerinde sayfa yükleme süresini gözden kaçırır.

Ve bu bir hatadır.

Sektör devlerinin ve uzmanların araştırmaları ve verileri, sayfa yükleme süresinin doğrudan dönüşümleri, sayfa görüntülemelerini, TBM’yi, SEO’yu ve doğrudan gelirleri etkilediğini göstermiştir.

Bunu çözmenize ve sayfa yükleme süresinin dönüşümler üzerindeki etkisini ölçmenize yardımcı olmak için, sayfa hızının iyileştirilmesiyle ilgili riskleri daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bazı ek bilgiler hazırladık.

Okumaya devam edin, buna değer.

Sayfa yükleme süresi, kullanıcıların deneyimini etkiler

Çevrimiçi alışveriş yapanların uzun yükleme süresinden nefret ettiklerinden bahsetmiş miydik?

Değilse, ilginç bir gerçek şu:

Stres testi uzmanı Dotcom-Monitor‘a göre, “Tüm kullanıcıların %75’i genellikle sayfa yükleme süresi 3 saniyeyi geçtikçe hemen çıkacaktır.”

Hemen çıkma oranlarının yanı sıra, sayfa hızı da müşterilerinizi memnun etmek söz konusu olduğunda önemlidir:

Aberdeen, yükleme süresinde fazladan bir saniyenin müşteri memnuniyetinde %16 gibi şaşırtıcı bir düşüşle sonuçlandığına dikkat çekiyor. Bu çok fazladır.

Bunu bilmek, yükleme sürenize fazladan birkaç saniye eklemek, ziyaretçilerinizle etkileşim kurma ve iyi bir müşteri hizmeti sunma becerinizde inanılmaz derecede olumsuz sonuçlar verirken, tüm çevrimiçi alışveriş yapanların yaklaşık %45’i bir web sitesinin 2 saniye içinde yüklenmesini bekler.

mobil sayfa hızı yeni endüstri kıyaslaması Google verileri

Sayfa hızı, müşterilerin web sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğunu etkiliyorsa, satın alma olasılıkları üzerinde de doğrudan etkisi vardır.

Web sitesi hızı satışlarınızı nasıl doğrudan etkiler?

Siteniz hız sorunları ile boğuşuyorsa, web sitenizde tonlarca potansiyel müşteri ve dolayısıyla çok sayıda satış kaybediyorsunuzdur.

Bu noktaya ek olarak, memnun olmayan müşteriler hakkında söylediklerimizi de unutmayalım:

%40’ı çevrimiçi alışveriş deneyimleri hakkında kötü konuşmaktan çekinmeyecektir.

Aynı memnuniyetsiz müşteriler hakkında HubSpot, %80’inin aynı web sitesinden tekrar satın alma olasılığının daha düşük olduğunu belirtiyor: Bu, potansiyel geri dönen ziyaretçilerde büyük bir kayıptır.

Ve e-ticaret oyuncularının geri dönen ziyaretçilere ihtiyacı vardır:

Business Insider‘a göre tüm işlemlerin %48’ini temsil ettiklerinden, Müşteri Yaşam Boyu Değerinin temel unsurlarından biridir.

Walmart, dönüşümlerle ilgili sayfa hızının ne kadar önemli olduğunu ölçmek için, çevrimiçi satışları ve müşterilerin sayfa yükleme sürelerine kıyasla nasıl davrandıklarıyla ilgili etkileyici bir analiz yaptı.

wallmart araştırması sayfa yükleme hızı ile dönüşüm oranı kıyaslaması

İşte ana fikir şudur:

Ortalama site yükleme süresi 1 saniyeden 4 saniyeye çıktıkça dönüşüm oranında keskin bir düşüş” fark ettiler.

Dönüşüm oranları 5 ila 8 saniyelik yükleme süreleri arasında yaklaşık olarak sabit kalırken; 3,5 saniyenin altında yükleme süreleri yaşayan kullanıcılar için ne kadar büyük bir olumlu fark yarattığını gördüler.

Elbette, tüm web siteleri Walmart’ın satış hacmiyle eşleşemez ve bu aslında bir sorun değildir, alınacak ders önemlidir.

Sayfa hızı iyileştirmelerinden yararlanmanın hâlâ büyük mali faydaları var; geliriniz ve işletme büyüklüğünüz ne olursa olsun.

Mobil web sitenizin hızı, çevrimiçi görünürlüğünüzü (SEO) etkiler

Büyük SEO dünyasında geçmişten bir haber:

Mobil sayfa hızı, Temmuz 2018’den itibaren arama sonuçlarında etkili bir şekilde resmi bir sıralama faktörü haline geldi ve önemi artıyor (kaynak: Search Engine Journal).

2018’de dünya genelindeki trafiğin %50’den fazlası cep telefonlarından geldiğinden / oluşturulduğundan (insanlar daha mobil), mobil sayfa yükleme sürelerinin tüm çevrimiçi işletmeler ve profesyoneller için ne kadar önemli hale geldiğini anlamak kolaydır.

istatistik mobil telefon web sitesi trafiği 2018

Mobil trafiğin füze gibi yükselişinin çok iyi farkında olan Google, Mobil İlk (Önce) Endeksini 2017’de kullanıma sundu, bu da arama motorunun artık web sitelerini masaüstü performanslarından ziyade mobil performans faktörlerine göre sıraladığı anlamına geliyor.

mobil önce indeksleme sayfa hızı

Basitçe söylemek gerekirse, bu, mobil sayfa hızınızın artık doğrudan SEO (arama motoru optimizasyonu) oyununuzu etkilediği anlamına gelir: Önümüzdeki aylarda sıralamanıza potansiyel olarak zarar verebilir.

İdeal web sitesi yükleme süresi nedir?

Mükemmel bir yükleme süresine ulaşmak söz konusu olduğunda referansımız şu:

Google, mobil ziyaretçilerin %53’ünün yüklenmesi 3 saniyeden uzun süren bir siteden ayrıldığını söylüyor: Hedeflemeniz gereken bu.

Perdenin arkasında, çirkin gerçek oldukça endişe verici:

Google, bir mobil açılış sayfasının tam olarak yüklenmesi için geçen ortalama sürenin 10-20 saniye aralığında olduğuna dikkat çekiyor: Milyonlarca web sitesi ideal yükleme süresinden kilometrelerce uzaktadır.

Web sitenizin sayfa hızını ölçmek için 3 ücretsiz araç

Bu noktaya kadar okumaya devam ettiyseniz, muhtemelen web sitenizin hızına hızlı bir genel bakış isteyeceksiniz ve bu tamamen anlaşılır bir istektir.

Web sitenizin yükleme hızının azalmasına neden olan tökezleten blokları (bileşenleri) bulmanıza yardımcı olmak için, burada sayfa hızınızı artırmanıza yardımcı olacak 3 ücretsiz analiz aracı önem sırasına göre bulunmaktadır:

Bu 3 araç ücretsiz ve kullanıcı dostudur: Sayfa adresinizi / URL’nizi girmeniz yeterlidir ve hızlı bir analiz için hazırsınız.

Daha fazla sayfa hızı bilgisi arıyorsanız, hemen harekete geçebilmek için Google’ın Sayfa Hızı (PageSpeed) Kurallarına bir göz atın.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın

Web sitenizi nasıl optimize edeceğinizle ilgili diğer ayrıntılı yazılarımızı okumaya devam edebilir misiniz?

Web sitenizin hızını roket hızına çıkarmak ister misiniz?

Yani Google Sayfa Hızı İçgörülerinde 80% ve üzeri performans değeri elde etmek (hem masaüstü hem de mobil için) ister misiniz?

Öyleyse TurboPak hizmetimiz tam size göre, bizimle iletişime geçin.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın