Sayfa Hızı Optimizasyon Hizmeti Kullanmanın 3 Önemli Faydası

Web sitenizin bir kaplumbağa gibi mi, yoksa bir tavşan gibi hareket etmesini ister misiniz?

Biliyoruz- bu bariz bir seçim, değil mi? Ancak “Kaplumbağa ve Tavşan” masalını okuduysanız, orada daha fazlası olduğunu biliyorsunuzdur.

Her nasılsa, bu binlerce yıllık masalın sayfa hızıyla da ilgisi var.

Kulağa biraz aptalca gelebilir, ama sabredin veya bu yazının sonuna atlayın ve okuyun.

Şimdilik, aşikâr olanı yoldan ilerleyelim.

Sayfa hızı, online (çevrimiçi) işiniz için GEREKLİDİR. Fiziksel bir mekânda iş yapıyorsanız bile (örneğin restoran bir işletme veya doktor gibi bir meslek sahibi), işinizin / işletmenizin online bölümü için VAZGEÇİLMEZDİR.

En temel ve önemli yönü ile, kullanıcı deneyimini (yani site ziyaretçileriniz ve müşterileriniz), dönüşüm oranlarını (ziyaretlerin yapmasını istediğiniz eylemi yapanların oranı) ve arama motoru (Google) sıralamalarını (SEO) etkiler.

Ve evet- daha hızlı, daha iyi demektir.

Ancak, sayfa hızı iyileştirmeleri yapma şekliniz de önemlidir. Burada kalın ve size nedenini göstereyim.

Bu yazıda, sayfa hızının aşağıdakileri nasıl etkilediğini öğreneceksiniz:

 • Kullanıcı deneyimi
 • Dönüşüm oranları
 • Arama motoru (Google) sıralaması

Ayrıca, TurboPak gibi bir sayfa (aslında tüm web sitesi) hızı optimizasyon hizmeti kullanmanızın faydalarını derinlemesine inceleyeceğiz.

Başlayalım!

Sayfa Hızı ve Kullanıcı Deneyimi (UX)

Sayfa Hızı ve Kullanıcı Deneyimi (UX)

Hız ve kullanıcı deneyimi (UX – user experience) arasındaki ilişki açıktır.

Kullanıcılar aradıklarını ne kadar hızlı bulur ve satın alırsa (veya satın alma için iletişime geçerse) o kadar iyidir.

Perakendeciler bunu onlarca yıldır biliyor. Daha hızlı ödeme, memnun müşteriler demektir.

Bu bağlamda, çevrimiçi alışveriş daha da zorlayıcıdır.

İnsanların dikkat aralıkları küçülüyor (günümüzde 5-10 saniye arasında) ve insanlar web sitenizin yavaş yüklenmesini kesinlikle beklemiyor.

Bu, mobil kullanıcılar için iki katına çıkar, yani daha da zorlayıcıdır.

mobil web site hızı 1 saniye bile önemlidir - resim 1

Yukardaki resimde gördüğünüz ve Google tarafından paylaşılan bilgiye göre, mobilde 1 saniyelik gecikme (daha yavaş sayfa yükleme hızı), dönüşüm oranlarını yüzde 20’ye kadar etkileyebiliyor.

Bu nedenle, web siteniz yavaşsa, kullanıcı deneyimi (UX) büyük bir darbe alır. Bu kadar basit.

Kötü kullanıcı deneyimi, sonuçta daha az trafiğe eşittir. Daha az trafik, daha az potansiyel müşteriye eşittir. Ve o da daha az müşteri ve gelir demektir.

Bunun nereye gittiğini görüyorsunuz.

Sayfa Hızı ve Dönüşüm Oranları

Çevrimiçi işletmeler, belirli eylemler gerçekleştiren ziyaretçilere, yani dönüşümlere, bağlıdır.

Bu, örneğin bir e-kitap indirmek, telefon veya mesaj ile iletişime geçmek, bir satın alma işlemini tamamlamak veya bir e-posta bültenine kaydolmak olabilir.

Yavaş bir web sitesi dönüşüm oranlarını düşürür.

Sonuç olarak, satışlar, yani geliriniz önemli ölçüde düşer.

Gerçek hayattan örnek olarak, NCC Group, müşterilerinden biri için ortalama sayfa yükleme süresini 850 milisaniye azalttı ve aşağıdaki sonuçları gördü:

web performans vaka çalışması - dönüşümleri artıyor - resim 2

Yukardaki resimde gördüğünüz üzere, dönüşüm oranı %7 arttı, hemen çıkma oranı %7 azaldı, her oturum başına sayfa sayısı (etkileşim) 10% arttı.

Çoğu çevrimiçi işletme için, kâr ve zarar arasındaki fark dönüşüm oranındaki sadece %7’lik farktır. (bu örnekteki gibi)

Bir başka web teknoloji şirketi olan Unbounce, satın alma kararı verirken kullanıcıların %70’inin sayfa hızından etkilendiğini de buldu.

Yani, potansiyel ve gerçek müşterilerinizi (satışlarınızı) en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, hızlı bir web sitesine ihtiyacınız var.

Şimdi daha tartışmalı olabilecek kısma geçelim.

Sayfa Hızı ve Arama Motoru Sıralaması

Sayfa Hızı ve Arama Motoru Sıralaması

2018’de Google, sayfa hızının Google Arama için bir açılış sayfası faktörü ve mobil aramalar için bir sıralama faktörü olduğunu duyurdu.

O zamandan beri konu SEO uzmanları tarafından defalarca ele alındı.

2020 yılı içinde Backlinko isimli SEO işletmesi birkaç ilginç sonuç gösteren bir çalışma yürüttü. Sayfa hızındaki bir artışın sıralama üzerinde hiçbir etkisi olmadı. Aynı zamanda, daha hızlı sayfası, oturum başına, toplam oturum sayısında ve ortalama oturum süresinde bir artış gördü.

Ancak Google sayfa deneyimi güncellemesini Haziran 2021’den itibaren yürürlüğe alıyor, yani bu çalışma ondan önceydi.

Ayrıca Google sıralamaları etkileyen onlarca faktör vardır, sayfa hızı onlardan biridir, diğerlerinde eksikleriniz çoksa sıralamalarda fark oluşturmayabilir. Bu hatırlanması gereken önemli bir noktadır.

Sayfa hızı sıralamaları doğrudan etkilemese bile, kesinlikle kullanıcı deneyimini (UX) etkiler. Ve kullanıcı deneyimi (UX) sinyalleri Google sıralamasını (SEO) etkiler, yani her zaman birbirini etkileyen bir ilişki vardır.

yavaş web sitesi sorunlara neden olur - resim 3

Yukardaki resimde gördüğünüz gibi, daha yavaş web sitesi, daha kötü / düşük kullanıcı deneyimine yol açar, bu da dolaylı olarak Google sıralamalarının olumsuz etkilenmesi ve web sitesinin sıralamalarda aşağılara düşmesidir.

Örneğin, kullanıcıların Google arama sonuçlarında tıklayıp hemen tekrar geri tuşuna basarak dönmesi ve sayfada kısa süre geçirmesi, Google’a, kullanıcıların web sitenizi beğenmediğini (veya beklemek istemediğini) söyler (kanıtlarından biridir).

Şimdi, sayfa hızınızı nasıl optimize edeceğinizden bahsedelim.

Sayfa Hızı Optimizasyon Hizmeti Kullanmanın Yararları Vardır

Kullanıcılar hızlı web sitelerinde gezinmeyi ve oralardan ürün veya hizmet satın almayı sever. Onlara beklentilerine uygun web sitesi sunup sunmamak iş / meslek sahibi olarak size kalmış.

Bunu üç şekilde yapabilirsiniz:

 1. Kendi kendinize yapın (teknik insan olmanız şarttır)
 2. Sitenizin farklı yönlerini optimize eden bir dizi araç (ücretsiz ve ücretli) kullanın (görüntü optimizasyonu, kod sıkıştırma, önbelleğe alma vb.), yani karmaşık bir tabloda siz veya bir başkası uğraşın.
 3. TurboPak gibi bir hız optimizasyon hizmeti satın alın, tak çalıştır şeklinde, hiçbir şeyle uğraşmak zorunda kalmadan istediğiniz sonuçlara otomatik ve sürekli çalışan dijital hizmet ile ulaşın.

Şimdi bu üç seçeneği karşılaştıralım.

Örnek olarak oluşturmayı engelleyen CSS’yi kullanacağız. (CSS: Cascading Style Sheets veya Türkçe olarak Basamaklı Stil Şablonları ya da Basamaklı Biçim Sayfaları)

İlk önce, kendin yap yoluna bakalım.

Kritik CSS ve kritik oluşturma yolu hakkında bilgi edinme zahmetine katlanmalısınız. Artık Kritik CSS’yi manuel olarak yapılandırma zamanıdır.

Birkaç şey yapmanız gerekiyor:

 • Her sayfanın kodunu gözden geçirin
 • Her öğeye uygulanan CSS’yi düşünün
 • Kritik CSS satır içi hale gelsin
 • Tüm yeni sayfalar için tekrarlayın
dış css ve iç css - web site kodu - resim 4

Ne yazık ki, bu çok fazla iş. Geliştirici (web veya yazılım) değilseniz, bir tane bulmanız gerekecektir.

Ve eski bir WordPress web siteniz varsa, muhtemelen endişelenmeniz gereken yüzlerce veya binlerce sayfanız vardır.

Bu şekilde yapabilirsiniz, ancak bu sürdürülebilir değildir.

Şimdi, ikinci seçenek ne olacak?

İşi yapan ücretsiz bir Kritik CSS oluşturucu bulursunuz. İyi çalışıyor. Devam edersiniz.

Artık optimize etmeniz gereken onlarca şey daha var, yani başka 3-5 araca ihtiyacınız var. Daha da kötüsü, kullandığınız ücretsiz araç destek sunmuyor. Bir sayfa düzgün çalışmadığında ne yapacaksınız?

Yani: Bu çözüm artık çalışmayacak hale gelinceye kadar işe yarar.

Bu beni son seçeneğe getiriyor, yani TurboPak gibi tam ve bütünsel bir hız optimizasyon hizmeti kullanarak bu büyük zorluğu aşabilirsiniz.

Çevrimiçi işiniz konusunda ciddiyseniz, daha iyi bir alternatif yoktur.

En önemlisi, TurboPak hız optimizasyonu hizmetleri 3 temel alanda oldukça üstündür:

 • Anında Sonuçlar
 • Verimlilik
 • Güvenilirlik

Açıklamama izin verin.

Anında Sonuçlar

TurboPak gib iyi sayfa hızı hizmeti size anında sonuçlar sağlayacaktır.

Yukarıdaki örnekte, TurboPak gibi bir araç sadece Kritik CSS’yi alır ve onu satır içi yapar. Sorun hızla ve otomatik olarak çözülür. Teknik bilgiye veya sizin 1 dakika bile zaman harcamanıza gerek yoktur.

Başka bir örnek, WordPress kullanıcılarının endişelerinden biri önbelleğe alma konusundadır ve teknik olarak bu başlığı bilenlerin sevineceğini düşündüğüm şeyi paylaşıyorum.

TurboPak içinde yer alan Önbellek Geçersiz Kılma (Cache Invalidation)ve Otomatik Önbellek Isıtma (Automatic Cache Warmup) özellikleri, önceki sürümü gerçek zamanlı ziyaretçilere sunarken önbelleğin arka planda güncellenmesine izin verir.

Bu şekilde, canlı bir sayfada her düzenleme yapıldığında güncellemeler perde arkasında otomatik olarak gerçekleşir.

Yani sitenizde olan değişiklerden, site ziyaretçiniz hiç etkilenmez, yavaş veya olumsuz bir deneyim yaşamaz.

Daha fazla bilgi istiyorsanız, Önbellek Geçersiz Kılma hakkındaki yazımız blog sayfamızdadır,Önbellek Geçersiz Kılma | Nedir ve Web Sitenizin Neden İhtiyacı Var? onu okuyunuz.

Her iki örnekte de Google hız ve performans test aracı Sayfa Hızı İçgörüleri’nde (PageSpeed Insights) anında bir gelişme (daha yüksek puanlar) görürsünüz.

Verimlilik

Verimlilik hayati kaynaklarınızı etkiler- zaman ve para.

Harika bir hizmet kullanmak hayatınızı kolaylaştırır. Bir hesap oluşturursunuz, planınızı seçersiniz ve bazı temel ayarları seçersiniz.

Diğer her şey kendi kendine halledilir (bir başkası sizin adınıza yapar).

Örneğin, TurboPak hizmetine bağlandığınızda, yazılımımız web sitenizin sayfalarını günün her saati kendi başına optimize eder.

Tüm ayarlar önceden yapılandırıldığından herhangi bir ince ayar veya üçüncü taraf entegrasyonlarından geçmeniz gerekmez.

Ayarları özelleştirmek ve derinlemesine incelemek istiyorsanız endişelenmeyin. Herkesin kullanabileceği bir manuel (elle ayarlanabilen) mod vardır.

Para söz konusu olduğunda karşılaştırma yapmaya da yer yoktur. Bir geliştiriciye ödeme yapmak, her ay veya her yıl küçük bir ücret ödemek kadar ucuz değildir.

Elbette, saatte onlarca TL karşılığında dış kaynak kullanabilirsiniz, ancak bu akıllıca bir hareket değildir. Toplam satınalma maliyetiniz zaman içinde (aylar veya yıllar) daha fazla olacaktır.

Şimdi, aynı etkiyi bir sürü ucuz ve ücretsiz aletle (farklı yazılım parçacıkları) elde edebilirsiniz.

Ancak bu süreçte güvenilirlikten ödün vereceksiniz.

Güvenilirlik

İşletmeniz web sitesi performansına bağlı olduğunda, dış tedarikçilerle çalışma konusunda endişelenmeniz doğaldır.

Ve birini seçerken ekstra özen göstermelisiniz.

Planları, şartları ve hizmetleri karşılaştırın, incelemeleri okuyun ve yeterli desteği olan bir satıcı bulun.

Ayrıca, fiyata aldanmayın. Ucuz aletlerin cazip olduğunu biliyorum. Ancak, siteniz her düzgün çalışmadığında birine ödeme yapmanız gerektiğinde ne anlamı var?

Yalnızca mükemmel teknik desteğe sahip bir satıcı size güvenilirlik sunabilir.

Hız optimizasyonunu bir hizmet olarak kullanmanın amacı budur- size her zaman yardımcı olabilecek biri vardır. Oluşturduğunuz her yeni sayfayı optimize etmek için satıcınıza güvenebilirsiniz.

Google algoritma değişiklikleri için izleme ve güncellemeden bahsetmiyorum bile. Bunlar, yanlış dış tedarikçiyi seçtiğinizde size çok pahalıya patlar.

Biraz fazla ödeseniz bile, uzun vadede buna değer.

Kaplumbağa mı Tavşan mı

Kaplumbağa mı, Tavşan mı?

Şimdiye kadar okuduklarınız itibari ile, hız optimizasyonunun tek seferlik yaptım bitti türü bir anlaşma olmadığını bilmelisiniz.

Düzenli devam etmesi gerekir. Yeni sayfaların optimize edilmesi gerekiyor. Eski sayfaların güncellenmesi gerekiyor.

Google sürekli olarak algoritma değişiklikleri yapar.

İçerik Yönetim Sistemleri (WordPress ve benzeri) güncellemeleri de size tonlarca baş ağrısına neden olabilir.

Web sitenizin hızlı tavşan olmasını istiyorsanız, zeki ve ısrarcı bir kaplumbağa olmanız gerekir. Ve bunu kesinlikle kendi başınıza yapabilirsiniz.

Ama buna değmez.

Eksiksiz bir hız optimizasyon hizmeti kullanmak, en iyi web sitesi performansını elde etmenin en hızlı, en verimli ve güvenilir yoludur.

TurboPak söz konusu olduğunda, saniyeler içinde sayfa hızınızı artıran bir mucize kodu gibidir.

TurboPak, web sitesi hızı için hepsi bir arada bir çözümdür.

Hizmet, hız optimizasyonu için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm özelliklerle doludur.

Birden çok aracın tek bir güçlü çözümde bir araya gelmesi gibidir.

En önemlisi, TurboPak yukarıda tartıştığımız tüm gereklilikleri sağlar, yani anlık sonuçlar, verimlilik ve güvenilirlik.

Web siteniz küçükse (ayda 5000 görüntülenmeden daha düşük trafik), Ücretsiz Planımızı herhangi bir zaman kısıtlaması olmadan aylık ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

TurboPak ayrıca kodlama becerileri veya herhangi bir ek teknoloji bilgisi gerektirmez.

Her bir platform için hız optimizasyonu uzmanlarından teknik destek alırsınız.

Göründüğü kadar basittir, sorularınız varsa bize iletiniz.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın