Sayfa Yükleme Hızı Müşteri Davranışını Nasıl Etkiler

Siteniz çok yavaşsa ne olacağı ve onu nasıl hızlandıracağınız temel olarak bu yazıda açıklanmıştır.

Çevrimiçi (online) bir işletme için, bir web sayfasındaki yavaş bir yükleme hızı, satış dönüşümlerinin olmamasına ve genel bir trafik kaybına neden olabilir.

Modern tüketiciler, bir sayfanın yüklenmesini beklemek yerine yeni bir sayfa aramayı tercih ediyor.

İşletme sahiplerinin web sitelerinin hızını artırmak için atabilecekleri eyleme geçirilebilir adımlar vardır.

Ne yapıyorsanız durun ve telefonunuzu alın. Web tarayıcınızı açın ve en sevdiğiniz yerel restoranın web sitesini yazın. Yüklemek için geçen saniye sayısını sayın.

Bir saniye mi? Üç? Beş? Saniyeler arttıkça sabrınızın nasıl dalgalandığını izleyin. Uzun sürdüğünde başka yer arama isteğinizi fark ediyor musunuz?

Tüketicilerin zamanı giderek kısıtlı hale geldiğinden ve ilgi süreleri azaldıkça (8 saniye ve altı bir süre), hemen yüklenmeyen sayfalar müşterinin [o] siteyi gezmeyeceği ve o siteden ürün veya hizmet satın almayı reddedeceği anlamına gelebilir.

Ayrıca Google, sitenizin arama motoru sıralamasını, yani arama sonuç sayfasında nerede göründüğünüzü belirlemede önemli bir faktör olarak web sitesi sayfa yükleme süresini kullanır. Google sonuç sayfalarının aşağısında, sitenizi o kadar az kişi görecek ve tıklayacaktır.

Siteniz yavaş yükleniyorsa, yalnızca mevcut tüketicileri değil, gelecekteki kullanıcıları da kaybedersiniz.

Şu anda olduğu gibi, Google’ın ideal sayfa yükleme hızı için sihirli sayısı iki saniyedir.

Bundan daha yavaş yüklenen sayfalar, sıralamaları üzerinde olumsuz bir etki görmeyi beklemelidir.

Sayfa Yükleme Hızının Psikolojisi

Sayfa yükleme hızının psikolojisi

Her zaman sabırsız veya süper insan gözlü tüketiciler olarak web sayfalarını şimşek hızında izliyor değildik, ama biz çevremizin bir ürünüyüz ve zaman içinde birçok değişim ve dönüşüm yaşadık.

Dijital çağ, anlık tatminin gerekliliğini ve neşesini pekiştirdi, bu yüzden artık çoğumuz bir tür dış uyarım olmadan sekiz saniyeden fazla devam edemeyiz veya gidemeyiz.

Tüketiciler, web sitenize ve ne kadar hızlı yüklendiğine bağlı olarak işletmenizin tamamı hakkında bir fikir oluşturur.

Kullanıcılar sonuçları hızlı bir şekilde görmeyi beklemekle kalmıyorlar ve görmediklerinde hayal kırıklığına uğruyorlar, aynı zamanda sayfa hızı da sizin hakkınızdaki profesyonel görüşlerini hemen etkiliyor.

Kullanıcılar, yavaş veya hantal bir web sitesini, işletmenizin nasıl işlediğinin ve ne kadar önemsediğinin bir yansıması olarak algılar ve kötü bir deneyime sahip olan ziyaretçilerin %40’ından fazlasının, bu kötü deneyimi başkalarıyla paylaşacaklarını söylediği bir tabloda, iş veya işletme sahibi olarak web sitenizi ciddi şekilde canlandırmak sizin için en iyi yoldur.

Web sitenizin sayfa yükleme hızını nasıl artırabilirsiniz

Web sitenizin sayfa yükleme hızını nasıl artırabilirsiniz?

İyi haber şu ki, sayfa yükleme hızınızı yükseltmek roket bilimi değildir.

Kısmen kendi yapabilecekleriniz vardır, ya da bizim size sunduğumuz TurboPak hızlandırma ve eniyileme hizmeti gibi hizmetler alabilirsiniz.

Web sitenizi ve nasıl performans gösterdiğini değerlendirerek başlayın.

Dikkat edilmesi gereken şeylerin dökümünü almak için Google Sayfa Hızı İçgörüleri (PageSpeed Insights), GTmetrix veya Pingdom araçlarını kullanabilirsiniz. Tabii ki Google’ın sunduğu hizmet en öncelikli ve önemli analiz aracımızdır.

  • Metin ve resimleri sıkıştırın.

Genelde site yavaşlamalarının ana sorumluları gereksiz resimler ve video dosyalarıdır, yani yüksek büyüklükte dosyalar.

Görsel boyutlandırmanızı ve ölçeklerinizi küçültmek veya dönüştürmek, sitenizin içeriği için kritik olmayan herhangi bir video içeriğini kaldırmanın yanı sıra önemli ölçüde yardımcı olabilir. Ayrıca, kullanıcı sayfayı aşağı kaydırırken resimlerin yüklendiği geç yükleme de uygulayabilirsiniz.

  • Mobil cihazlar için optimize edin.

Sitenizi mobil uyumlu hale getirmek, muhtemelen web siteniz için yapmanız gereken en önemli şeydir. Tüketicilerin çoğu artık internete masaüstünden değil, mobil cihazlarındaki tarayıcı üzerinden erişiyor.

2021 yılı ve sonrası için web sitelerinin mobil için optimize edilmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulamak isterim.

Masaüstünüzdeki ultra güçlü işlemci web sitenizin sayfalarını bir ila iki saniye içinde yükleyebiliyorsa ne güzel, yeterli zannedebilirsiniz, ama ürün ve hizmet arayanların veya alışveriş yapanların çoğu mobil telefonlarını ve tabletlerini kullanıyor.

Web sitenizin cihaz ve ekran boyutuna göre duyarlı olacak şekilde tasarlandığından emin olun.

  • Barındırma hizmeti sağlayıcınızı kontrol edin.

Görüntü sıkıştırma ve mobil optimizasyon, arkasında iyi bir sunucu olmadan hiçbir şey ifade etmez.

Durum tespiti yapın ve sağlam müşteri desteğine sahip iyi bir web sunucunuz olduğundan emin olmak için test edin, gerekirse araştırma yapın ve en uygunu seçin. Hosting veya web barındırma hizmeti arıyorsanız TurboPak olarak size yardımcı olabiliriz.

Barındırma şirketleri çok popüler hale gelebilir ve sunucularında barındırılan sitelerin çoğalarak yavaşlamasına veya trafik sıkışıklarına neden olabilir. Başka bir sunucuya veya hizmet sağlayıcıya hızlı geçiş, size hayati önem taşıyan saniyeler kazandırabilir.

  • Önbelleğe alın.

Önbelleğe alma, bilgilerinizin daha hızlı yüklenebilmesi için bir kullanıcının cihazında saklanması işlemidir. Bu, özellikle geri dönen kullanıcılar için sayfa yükleme hızlarını artırmada etkilidir.

Yazılıma bağlı olarak, web sitesinin statik bir sürümü saklanabilir ve bu sürüm bir tarayıcıya ilk yükleme olacaktır ve çok daha hızlı yüklenecektir.

  • CSS ve JavaScript’i azaltın.

Kodu web sitesinin üst kısmından altbilgiye ertelemek, kullanıcının ilk yükleme süresini kısaltacaktır. İlk olarak üst kod yüklendiğinde, tarayıcı altbilginin yanındaki kodu yüklemeyi bitirirken, kullanıcı web sitesinin üst kısmını normal bir şekilde görecektir.

Bu, en iyi şekilde bir uzman tarafından yapılır, çünkü bu tekniğin yanlış yapılması halinde, yani web sitesinin bazı bölümlerinin işlevselliğini yitirmesi veya yanlış yüklenmesi gibi felaket sonuçları olabilir.

JavaScript kodunu en aza indirmek için bir eklenti de ekleyebilirsiniz, bu da “kod şişkinliğini” ortadan kaldırarak sayfa hızını artıracaktır.

  • Kullanılmayan eklentileri silin.

WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız, web siteniz gecikiyor olabilir, çünkü onu yavaşlatan çok fazla arka plan kurulumu (eklentisi) vardır.

Bir süredir aynı web sitesine sahipseniz ve yeni özellikleri entegre etmek için sürekli olarak eklentiler yüklüyorsanız, sitenin belleğini aşırı yüklüyor olabilirsiniz. Geri dönün ve artık alakalı olmayan ve sorunu çözebilecek tüm eklentileri silin veya devre dışı bırakın.

  • Video içeriğinizi harici sitelerde barındırın.

YouTube veya Vimeo gibi bir sitede büyük video dosyalarını barındırmayı düşünebilirsiniz. Bunları site kurucunuz aracılığıyla yüklemek yerine sitenize yerleştirebilirsiniz.

Büyük dosyaları kendi hizmetinizde barındırmak çok yer kaplar. Bunları harici platformlara yüklemek yalnızca gecikmeyi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda sayfanız için yeni bir trafik kaynağı oluşturur.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın