Sayfa Yükleme Süresinin Dönüşüm Oranını Nasıl Etkilediğini Gösteren 12 İstatistik

Web sitenizin yükleme süresi ne kadar hızlı olursa, ziyaretçileriniz o kadar mutlu olur.

Başka bir deyişle- web sayfanızın yükleme süresini optimize ettiğinizde, kullanıcı deneyiminde (UX), dönüşüm oranlarında ve nihayetinde satış gelirinizde iyileşmeler görmeyi bekleyebilirsiniz.

Dönüşüm dediğimiz, web sitesi ziyaretçisinin yapmasını istediğiniz işinize katkı yapan eylemdir.

Örneğin bir doktor sitesinde bu telefon ile arama, Whatsapp mesaj gönderme veya form doldurma olabilir. Bir restoran sitesinde telefon veya mesaj alma veya online sipariş olabilir. Bir e-ticaret sitesinde ürün satın alma olabilir.

Dönüşüm oranı da, her yüz ziyaretçide kaçının istediğiniz eylemi gerçekleştirdiğinin (dönüştüğünün) yüzdesel ifadesidir.

Web sitesi yükleme süresi nedir?

Web sitesi yükleme süresi- veya web sayfası yükleme süresi- bir web sitesinin veya web sayfasının tam olarak yüklenmesinin / ekranda görünmesinin ne kadar sürdüğünü ifade eder. Bu, sayfadaki metin, resimler ve videolar gibi tüm içeriği içerir. Basitçe, bir web sayfasındaki tüm içeriğin ne kadar hızlı yüklendiğinin bir ölçüsüdür.

Sayfa hızı bir dizi faktöre bağlı olabilir– bazı örnekler şunları içerir:

Sayfa türü, kullanıcı davranışı, dosya boyutları, web sitesi sunucusu / ana bilgisayar, verimsiz kod, web sitesinin başka web sitelerinde kayıtlı bulunan resim vb. içeriği kendi sayfaları içinde görüntülemesi (hotlinking) ve çok fazla eklenti ve / veya bileşen.

Ek olarak, web sitenizin mobil yükleme hızlarının da önemini hatırlamak önemlidir.

Sayfa hızı yıllardır bir sıralama faktörü olmuştur ve Google’ın mobil öncelikli indekslemeye geçişi ile web sitenizin mobil yükleme hızlarına odaklanmak daha da önemli hale gelmiştir.

Maalesef, çoğu mobil sayfanın yüklenmesi masaüstü sürümlerine göre çok daha uzun sürüyor ve mobil kullanıcılar sayfaların mobil cihazlarında çok daha hızlı yüklenmesini bekliyor.

Sayfanın yüklenmesi çok uzun sürerse, kullanıcılar hemen geri dönecek ve sitenizin çok sayıda ziyaretçiyi ve potansiyel müşteriyi kaybetmesi anlamına gelecektir.

Ardından, sayfa yükleme sürenizin dönüşüm oranlarınızı nasıl etkileyebileceğini görmek için bazı web sitesi yükleme süresi istatistiklerini inceleyelim.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın

12 Web Sitesi Yükleme Süresi İstatistiği

İşte size işinizi nasıl etkilediğini ve daha spesifik olarak dönüşüm oranını nasıl etkilediğini daha iyi anlamanız için 12 web sitesi yükleme süresi istatistiği burada (araştırmalara ve veriye dayalı olarak).

Sayfa yükleme süresinin ilk beş saniyesi, dönüşüm oranları üzerinde en yüksek etkiye sahiptir. (Portent, 2019 – link)

Web sitesi dönüşüm oranları, her ek saniyelik yükleme süresiyle (0-5 saniye arasında) ortalama %4,42 düşer. (Portent, 2019 – link)

Tüketicilerin yaklaşık yüzde 70 sayfa hızının bir çevrimiçi perakendeciden satın alma istekliliğini etkilediğini kabul ediyor

Tüketicilerin yaklaşık %70’i, sayfa hızının bir çevrimiçi perakendeciden satın alma istekliliğini etkilediğini kabul ediyor. (Unbounce, 2019 – link)

Ankete katılan tüm insanların yarısı, daha hızlı yükleme süreleri için animasyon ve videodan vazgeçmeye istekli olacaklarını söyledi. (Unbounce, 2019 – link)

Sayfa yükleme süresi bir saniyeden 10 saniyeye çıktıkça bir mobil site ziyaretçisinin hemen çıkma olasılığı yüzde 123 artar

Sayfa yükleme süresi bir saniyeden 10 saniyeye çıktıkça, bir mobil site ziyaretçisinin hemen çıkma olasılığı %123 artar. (Google, 2017 – link)

Sayfa yükleme süresi 1 saniyeden 3 saniyeye çıktıkça hemen çıkma olasılığı yüzde 32 artar

Sayfa yükleme süresi 1 saniyeden 3 saniyeye çıktıkça hemen çıkma olasılığı %32 artar. (Google, 2017 – link)

En yüksek e-ticaret dönüşüm oranları yükleme süreleri 0-2 saniye arasında olan sayfalarda gerçekleşir

En yüksek e-ticaret dönüşüm oranları, yükleme süreleri 0-2 saniye arasında olan sayfalarda gerçekleşir. (Portent, 2019 – link)

Web sitesi dönüşüm oranları her ek saniyelik yükleme süresiyle (0-9 saniye arasında) ortalama yüzde 2 düşer

Web sitesi dönüşüm oranları, her ek saniyelik yükleme süresiyle (0-9 saniye arasında) ortalama %2,11 düşer. (Portent, 2019 – link)

Optimum ortalama istek sayısı- tüm web sayfasını görüntülemek için gereken tek tek içerik parçalarının sayısı- 50’den azdır. (Google, 2018 – link)

Resimleri ve metni sıkıştırarak, sayfaların %25’i 250 KB’tan fazla tasarruf sağlayabilir ve %10’u 1MB’den fazla tasarruf sağlayabilir (Bu, sayfa yükleme sürelerine katkıda bulunur). (Google, 2018 – link)

Bugün çoğu web trafiği 3G yerine 4Gde gerçekleşse de mobil sitelerin çoğu hala çok fazla sayfa öğesi nedeniyle yavaş ve şişkin durumda

Bugün, çoğu web trafiği 3G yerine 4G’de gerçekleşse de mobil sitelerin çoğu hala çok fazla sayfa öğesi nedeniyle yavaş ve şişkin durumda. (Google, 2018 – link)

Ortalama bir mobil web sayfasının yüklenmesi 15 saniye sürer

Ortalama bir mobil web sayfasının yüklenmesi 15,3 saniye sürer. (Google Araştırması, 2018 – link)

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın

Web sitesi yükleme süreleri, dönüşüm oranlarını ve sonuç olarak bir bütün olarak işinizi etkiler.

Yükleme sürenizin olabildiğince verimli olmasını sağlamak uzun bir zaman veya önemli miktarda çaba gerektirmez, ancak biraz düşünmeyi gerektirir.

Bu nedenle, web sayfası hızınızı nasıl optimize edebileceğinizi düşünmeye başlayın.

TurboPak olarak bu konuda size yol gösteriyor ve hizmet sunuyoruz.

Sonuç olarak, eğer bu konuda gerekenleri yaparsanız, kullanıcı (ziyaretçi veya müşteri) deneyiminizde, dönüşümlerinizde, sayfada / sitenizde geçirilen sürenizde, gelirinizde iyileşme göreceksiniz.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın