Sayfa yükleme süresinin net kârı etkilemesinin şaşırtıcı yolları

Uçurtma uçurma tutkunu, yayıncı ve posta yöneticisi Benjamin Franklin’in “vakit nakittir (time is money)” meşhur sözünü bulduğuna inanılmaktadır.

Keşke yüzlerce yıl sonra özellikle söz konusu internet sitenizin sayfa yükleme sürelerine dair müşteri beklentileri ve kayıp gelir arasındaki ilişki olunca bu sözün ne kadar ilgili olduğunu bilseydi.

Sayfa yükleme süresi, tarayıcınızın bir sayfayı tüm içeriği ile geri alması ve tamamen görüntülenmesi için geçen süredir.

Neresinden bakarsanız bakın, kimse yavaş internet sitelerinden hoşlanmaz.

Saniyelerin – çok – önemli olduğu olumlu müşteri deneyimleriyle sayfa yükleme süresi arasındaki ilişkilerin ölçülebildiği bugünün küresel ticaret oyun alanına hızla giriş yapın.

Sayfa yükleme süreleri dönüşüm oranları ve ziyaretçi deneyimini etkiler

Sayfa Yükleme Süreleri Dönüşüm Oranları ve Ziyaretçi Deneyimini Etkiler

Bazı tahminlere göre, neredeyse yarımız bir sayfanın yüklenmesi için üç saniye bile beklemeyecektir.

Ve 4 saniye sonra, hemen çıkma oranı, dönüşümler ve gelir önemli ölçüde azalır.

Dönüşüm oranı, bir sayfada onlardan istediğiniz eylemi – haber bültenine kaydolun, formu doldurun, alışveriş sepetine bir ürün yerleştirin, sitenizdeki bir aracı kullanın, broşürü indirin, aboneliğe kaydolun ve benzeri – gerçekleştiren ziyaretçilerin toplam ziyaretçi sayısına oranıdır.

İnternet sitesi dönüşüm oranları, yükleme süresine (0-5 saniye arasında) her ilave saniye ile ortalama %4,42 oranında düşer. (Portent, 2019)

Eğer bir e-ticaret veya SaaS (Servis olarak Yazılım) internet sitesi, içeriğini 2 ile 4 arasındaki tatlı noktada yüklemezse, çoğumuz öyle sabırsızız ki Akamai performans ölçütü çalışmasındaki bir araştırmaya göre hemen siteden / uygulamadan çıkacağız.

Sayfa yükleme sürelerinde yalnızca 1 saniyelik bir iyileşmenin bile dönüşümlerde %2’lik bir artışla sonuçlanabileceğini belirlediler.

Peki, tüm bunlar sizin kârınız için ne anlama gelir?

Genel olarak, daha yavaşsanız kayıp gelir açısından daha zor duruma düşeceksiniz demektir.

İyi haber, hem müşteri azalışını hafifletmek hem de mali bilançonuzu iyileştirmek için atabileceğiniz adımlar mevcuttur.

Sayfa yükleme engelleyicileri ve sıralama avcıları – olağan şüpheliler

Sayfa Yükleme Engelleyicileri ve Sıralama Avcıları – Olağan Şüpheliler

İnternet sayfaları her zamankinden daha büyük ve daha karmaşık.

360 derece görselleri ve videoları daha sık dahil ediyor, böylece karmaşıklıklarına daha da ekleme yapıyorlar.

1995’te, ortalama internet sayfası boyutu 14,1 KB’tı ve ortalama yalnızca 2,3 nesne içeriyordu. Bugün, bir internet sitesi sayfasının ortalama boyutu masaüstü için yaklaşık 2 MB, mobil için 1,78 MB’tır.

Google’ın en iyi uygulama önerisi, sayfa boyutunun 0,5 MB’ın altında olması ve 3 saniye altında yüklenmesi gerektiğini şeklindedir.

Genellikle işletme uygulamalarının belirli yönleriyle en açık sözlü olmasıyla bilinmeyen Google; site hızının, ve sonucundaki sayfa hızının, sayfaları sıralamak için algoritması tarafından kullanılan işaretlerden biri olduğunu ifade etti.

Yavaş bir sayfa hızı, arama motorlarının indekslemenizi olumsuz olarak etkileyebilecek olan ayrılmış tarama bütçesini kullanarak daha az sayfayı tarayabileceği anlamına gelmektedir.

Görselleri ve metinleri sıkıştırarak, sayfaların %25’i 250 KB’tan fazla ve %10’u 1 MB’tan fazla tasarruf sağlayabilir, ki bu da sayfa yükleme sürelerine katkı sağlamaktadır. (Google, 2018)

Sonrasında Google, Facebook ve Twitter gibi üçüncü taraf bağlantıları vardır.

Bu sosyal medyaların son derece faydalı markalaştırma araçları olmaya meyilli olması doğru olabilirken, gecikme sorunları sebebiyle özellikle uzun mesafelerde daha yavaş sayfa yükleme sürelerine de katkı sağlayabilir.

Gecikme, genel olarak milisaniye cinsinden ölçülür, ama zaman, bir saniyenin parçaları bile, Benjamin Franklin’in dediği gibi paradır.

Bana parayı göster

Bana Parayı Göster

Yavaş sayfa yükleme süreleri kaynaklı kayıp gelirler açısından her durum özneldir, ancak tahminlere göre, e-ticaret gelirinin neredeyse 500 milyar doları yavaş yükleme sayesinde kaybolmaktadır.

Örneğin, Kuzey Amerikalı moda perakendecisi Nordstrom, önceki uzman performans mühendisine göre, internet sitesi yanıt süresi yalnızca bir saniyenin yarısı kadar yavaşladığında çevrimiçi satışların %11 azaldığını görmüştür.

Müşterilerin neredeyse %70’i, sayfa hızının çevrimiçi bir perakendeciden satın alma isteklerini etkilediğini itiraf etmiştir. (Unbounce, 2019)

Toplam aşağı yukarı 14 milyar dolar yıllık geliriniz olduğunu varsayın. Nordstrom örneğini kullanırsak, bu bir yıllık süreçte 1,5 milyar dolarlık bir kayıp demektir. İşte sayfa yükleme süresi ve kârınız arasındaki ilişkinin diğer bazı örnekleri:

  • Walmart ve Amazon’un ikisi de iyileştirilmiş internet sayfası hızının her 100 milisaniyesi için kazançlarda %1’lik bir artış gözlemledi.
  • Yahoo, internet sayfası hızı gelişiminin her 400 milisaniyesi için trafikte %9’luk bir artış gördü.
  • Google, sayfanın yüklenmesi için geçen süreye her ilave 100 milisaniye için trafiklerinin %20’sini kaybeder.

Esas mesele, süredeki en küçük parçaların bile internet sitesi yükleme sürelerini ne kadar iyi yönettiğinize bağlı olarak büyük kazanımlar ve büyük kayıplarla sonuçlanabilmesidir.

En yüksek e-ticaret dönüşüm oranları, yüklemesi 0-2 saniye arasında olan sayfalarda gerçekleşmektedir. (Portent, 2019)

Yavaş sayfa yükleme sürelerinde tabloları açmak

Yavaş Sayfa Yükleme Sürelerinde Tabloları Açmak

Bilgi teknolojisi yönetim ekibinizin gerçek süredeki HERHANGİ BİR bozulmanın farkında olması kilit noktadır, aksi halde, rakip sitelere giden bir kararsız müşteri tabanı riskini almış olursunuz.

Birkaç gün öncesinin raporları bayat ekmek gibidir – ne siz ne de müşterileriniz deneyimden keyif almazlar.

Eğer sayfa yükleme süresinin %80’inden fazlasının ön uçta, tarayıcıda yer aldığını göz önüne alırsanız, başvurulacak izleme aracı en azından Gerçek Kullanıcı İzleme (Real User Monitoring/RUM) olmalıdır.

Yükselen trendin RUM’u, sayfa yükleme süresi ve kullanıcı etkileşimi arasındaki ilişkiyi ölçebilme – ve kârlılığı doğrudan artırmak için performansı optimize etmeye nerede ihtiyacınız olacağını belirleme – yeteneğine sahiptir.

Başarısızlık bekleyen her şeyi test edin ve her şeyi, hatta test edilmeye ihtiyacı olmadığını düşündüklerinizi bile izleyin.

Üretimde test edin ve özellikle eğer bir perakendeciyseniz, tatiller gibi zirve etkinlik süreçlerini beklemeyin.

Sentetik İzleme (Synthetic Monitoring) ve Gerçek Kullanıcı İzlemeyi (Real User Monitoring) birleştirmek, sayfa yükleme performansınızın ve son kullanıcılarınızın deneyimlediklerinin net bir resmini sağlayacaktır.

Nihai hedef, İnternet Performansı İzleme (Web Performance Monitoring) gibi yirmi dört saat Sentetik İzleme ile birlikte RUM’u kullanarak kullanıcının deneyiminden verileri toplamaktır.

Seçiminizin bir internet sitesi performansını görüntülemek için bizim ücretsiz İnternet Sitesi Hız Testi (Website Speed Test) aracımızı kontrol edin.

Araç, sayfa öğelerinizin miktarı ve boyutu, görsellerin, komut dosyalarının, CSS dosyalarının ve HTML dosyalarının ayrımı, öğelerin geldiği alan gibi anahtar ölçütleri sunacaktır.

Bir genel bakışta, sayfa yükleme sürelerine nerelerde iyileştirmeler yapılabileceğini görebilirsiniz.

Ana fikir

Ana Fikir

Çevrimiçi kullanıcılar hız, basitlik ve güvenilirliği aynı anda ve bir çeşit multimedya deneyimiyle birleştirilmiş halde talep etmektedir.

Veriler kendisi için ayrılmıştır. Bu tüm kullanıcı deneyimini devamlı olarak sağlamadaki başarısızlık, daha yüksek çıkış oranları ve istikrarsız dönüşüm oranları görmenizle sonuçlanabilir.

Sentetik İzleme (Synthetic Monitoring) ile birlikte kullanılan Gerçek Kullanıcı İzleme (RUM), sorunları saptamak ve sayfa optimizasyonunu iyileştirmek amacı ile acil düzeltmeler yapmak için ihtiyaç duyduğunuz güçlü bir analitik araç sağlayabilir.

Söz konusu daha iyi sayfa yükleme ölçütleri ve potansiyel olarak net kârınızı artırmak olunca, bunlar gerçekten kullanabileceğiniz iki farklı yaklaşımdır!

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın