Web Site Hız Testi - Pingdom ve GTmetrix ve WebPagetest Ne Kadar Farklılar

Pingdom, GTmetrix, ve WebPagetest web sitesi hızını ve performansını test etmek için kullanılabilecek en popüler üç seçeneklerdir.

Ancak, web sitenizi bu araçların biriyle taradığınızda, her zaman birbirlerinden çok farklı sonuçlar sunarlar.

Örneğin, aynı siteyi, bu araçların her biri aracılığıyla, varsayılan ayarlarını kullanarak çalıştırdığımda aldığım sonuçlara bakın:

pingdom özeti
gtmetrix özeti
webpagetest özeti

Sitenizin hızını ölçtüğünüzde, bu araçların ortaya koyduğu tüm verilerin içinde bunalmanız çok kolaydır.

Ancak bir an için tüm farklı bilgileri bir kenara bırakarak, yükleme sürelerine odaklanalım: o çılgınca zaman farklarına ne demeli, değil mi?

GTmetrix, sitemin şimşek hızında olduğunu ve bir saniyeden daha kısa sürede yüklendiğini söylüyor.

Bu arada Pingdom, sitemin yüklenmesinin 2.18 saniye sürdüğünü ve WebPagetest’in onun neredeyse yarısında 1.48 saniyede olduğunu söylüyor.

İlk bakışta, bu araçlar benzer özellikler sunuyor gibi görünüyor.

Ancak sitemin yükleme süresinin araçtan araca neden bu kadar çok değiştiğini açıklayan bir takım önemli farklılıklar mevcuttur.

Bu gönderide, web sitenizin bir sonraki testinde performans sonuçlarınızı daha iyi anlayabilmeniz için bu temel farklılıkların neler olduğuna bir göz atacağız.

İçindekiler:

 • Test Konumu
 • Testi Durdurma Zamanı
 • Performans Skorları
 • Ekstra Özellikler
 • Sonuç
Test Konumu

Test Konumu

Seçtiğiniz test konumu, sitenizin sonuçlarının belirlenmesinde büyük rol oynar.

Test konumu ile web sitenizin barındırıldığı sunucu arasındaki coğrafi mesafe, gecikme ve ağ bağlantısının kalitesi anlamına gelir ve her ikisi de oyunda bir faktör haline gelirler.

Benim örnek sitem San Francisco’da barındırılıyor.

Sitemi tararken, her araç için varsayılan test konumunu kullandığımdan, Pingdom İsveç’in Stockholm kentinden test etti; GTmetrix, Vancouver, Kanada’dan test etti; ve WebPagetest, Dulles, Virginia’dan test etti.

Dulles ve hatta Stockholm, San Francisco’ya Vancouver’dan çok daha uzaktadırlar, bu da yükleme süresi sonuçlarımdaki büyük farkı açıklıyor – sitemi Vancouver’dan test etmek, Stockholm’den test etmekten çok daha hızlı bir sayfa yükleme süresi sağladı.

Sayfa yüklemenizin en doğru resmi için, hedef kitlenize en yakın olan konumu seçmek her zaman en iyisidir.

Pingdom, GTmetrix ve WebPagetest’in her biri, test gerçekleştirebilmek için birden fazla konum sunarlar:

test konumları

GTmetrix yedi test konumuna sahipken, toplamda 28 özel test sunucusu sağlar:

Vancouver’da 11, Dallas’ta beş, Londra’da yedi, São Paulo’da iki ve Sidney, Mumbai ve Hong Kong’da birer tane.

Pingdom’un testleri de özel sunuculardan yapılır.

Ancak WebPagetest, çok sayıda test konumu sağlayabilir, çünkü herkes onlar için bir test konumu barındırabilir.

Elbette en düşük sistem gereksinimleri vardır, ancak sitenizi WebPagetest ile test ederken, tüm sunucuların aynı donanıma ve dolayısıyla aynı performansa sahip olmadığını düşünmek en iyisi olacaktır.

Testi Durdurma Zamanı

Testi Durdurma Zamanı

Bu üç araçtan her birinin sitenizi test etmeyi bitirdiği an, sonuçlarınızı etkiler.

Site performansı testinde yeniyseniz, bu araçların, analizlerini tamamlandığına karar verdiği tek bir zaman olmadığını bilmek sizi şaşırtabilir.

Bir web sayfasının yüklenmesi sırasında, genellikle bir performans testinin ne zaman durdurulması gerektiğini belirlemek için kullanılabilen iki farklı nokta vardır:

Yükleme süresi, web sayfasının işlenmesini ve sayfadaki resimler, metin ve komut dosyaları dahil tüm kaynakların indirilmesini bitirdiği zamandır.

Bu süre boyunca, sonraki istekleri başlatan JavaScript olabilir.

Bu olay tetiklenmeden önce sayfanın bazı öğeleri içeri giremeyebilir ve bu da tutarsız sayfa yükleme sürelerine neden olabilir.

Tam yükleme süresi, ziyaretçinin ilk kez sayfada gezindiği andan, ağ etkinliğinin olmadığı 2 saniyeye kadar geçen süre olarak ölçülür.

Bu olay, bir sayfa, ekranın alt kısmındaki öğeler de dahil olmak üzere içerik yüklemeyi tamamen durdurduğunda tetiklenir.

Bu, siteniz ekranın üst kısmında hızlı bir şekilde yüklenmiş olsa da, performans taramasının durmadan önce, veri yüklemesinin durması için tüm sayfayı beklediği anlamına gelir.

Bu yüzden sayfa yükleme süresi daha uzun olabilir.

Üç test aracının her biri, bir performans analizini tamamlamak istediğinizde size farklı seçenekler sunar:

 • Pingdom: Yükleme süresi mevcut tek seçenektir.
 • GTmetrix: Varsayılan olarak tam yükleme süresi, isteğe bağlı yükleme süresi.
 • WebPagetest: Varsayılan olarak tam yükleme süresi ile, isteğe bağlı yükleme süresi (diğer adıyla Belge Tamamlanma süresi).

Durma zamanı olarak sitenizi yükleme süresini kullanarak test etmek, JavaScript kaydırıcıları gibi bazı kaynakların yükleme süresi tetiklenmeden önce indirmeyi tamamlamayabileceği anlamına gelir.

Bu, kullandığınız test aracı size sayfanın yüklenmesinin bittiğini söylerken, aslında bitirmediği anlamına gelir – ve sitenizi orada görüntüleyen ziyaretçiler için bu, öğelerin web sayfasına yüklenmeye devam edeceği anlamına gelir.

Performans Skorları

Performans Skorları

Her biri kendi konfigürasyon setini ve hız tavsiyelerini takip ettiğinden, performans puanları için araçlar arasında çılgınca değişiklik olması alışılmadık bir durum değildir.

webpagetest performans puanları
 • Pingdom, ücretsiz aracı için Google’ın PageSpeed performansıyla ilgili en iyi uygulamalarına ve ücretli sürüm için YSlow önerilerine uygun bir performans derecesi sunar. Hangisinin veya kaç tavsiyenin nota katkıda bulunduğu net değildir.
 • GTmetrix, Google’ın 27 PageSpeed önerisi ve 19 YSlow önerisinin bir kombinasyonunu kullanır (YSlow, Yahoo!’nun yüksek performanslı siteler için kurallara dayalı olarak web sayfalarını analiz eden bir aracıdır)
 • WebPagetest, web sayfalarını altı özel öneriye göre analiz eder.

Gördüğünüz gibi, bu araçların her biri farklı, özelleştirilmiş öneri setlerini kullanarak web sayfalarını analiz eder.

Bu yüzden çok farklı puanlama yaparlar ve sonuçlarınızı araçlar arasında kıyaslamamalısınız.

Ekstra Özellikler

Ekstra Özellikler

Her aracı diğerlerinden ayıran diğer bazı özellikler de vardır.

Not: GTmetrix’in bu ücretsiz özelliklerden bazılarına erişebilmek için ücretsiz bir hesap açmanız gereklidir.

Bağlantı kısma

Ziyaretçilerin sitenize ne kadar hızlı bağlanabileceği, sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğini de belirler.

GTmetrix ve WebPagetest, site ziyaretçilerinizin kullanıyor olabileceği farklı türdeki internet bağlantılarını simüle etmek için bir bağlantı kısıtlama özelliği sunar:

 • GTmetrix: Kablo, DSL, 3G mobil, 2G mobil, ve 56K dial-up
 • WebPagetest: Kablo, DSL, 3G Yavaş, 3G, 3G Hızlı, 4G, LTE, Mobil Edge, 2G, 56K dial-up, FIOS, Yerel Bağlantı ve özel hız.

Pingdom, bağlantı kısıtlaması sunmaz.

Mobil Test

GTmetrix ve WebPagetest’in her ikisi de mobil performans testi sunarlar, böylece sitenize cep telefonlarından erişen ziyaretçiler için sitenizin nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

GTmetrix, iki Samsung Galaxy Nexus telefon kullanır ve kullanıcıların bu cihazlardaki gerçek sayfa yüklemelerine dayalı olarak performans raporları oluşturmasına olanak tanır.

GTmetrix, cep telefonlarının özelliklerine ve bağlantılarına önerilerde öncelik verilmesini sağlamak için, mobil cihaz için önceliklendirmelerinde Google’ın PageSpeed kurallarını kullanır. YSlow’un mobil cihazlar için belirli bir kuralı olmadığından, puanlar masaüstü analizine benzer kalır.

GTmetrix’in mobil test özelliğini kullanmak için GTmetrix hesabınızda oturum açtığınızdan emin olun ve analiz alanının altındaki “Tarayıcı” bağlantısını tıklayın. “Chrome (Android, Galaxy Nexus)” seçeneğini görene kadar tıklamaya devam edin.

Web sitenize girip “Analiz Et”e tıkladığınızda bir mobil rapor oluşturulacaktır. Şu anda bu özellik yalnızca GTmetrix’in Vancouver test bölgesinde kullanılabilir.

WebPagetest, mobil test paketinin bir parçası olarak 14 mobil cihaza sahiptir.

Mobil test özelliğini kullanmak için testinize başlamadan önce “Test Konumu” açılır menüsünden kullanmak istediğiniz cihazı seçin. Tüm mobil test cihazları, Dulles, Virginia’da bulunmaktadır.

Alternatif olarak, bir mobil tarayıcıyı taklit eden bir test çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için “Gelişmiş Ayarlar” ve ardından “Chrome” sekmesine tıklayın.

“Mobil Tarayıcıyı Taklit Et” seçeneğini işaretleyin ve açılır menüden test etmek istediğiniz telefonun modelini seçin.

Donanım

Pingdom, GTmetrix ve WebPagetest’in her birinin kullandığı donanım, site performansını analiz etme söz konusu olduğunda da belirleyici bir faktördür.

Daha önce bahsettiğim gibi, WebPagetest, minimum gereksinimleri karşıladığı sürece herkesin bir test sunucusu barındırmasına izin verir.

GTmetrix, ince ayarlanmış çeşitli farklı sunucu platformları kullanır.

Böylece tarayıcılar, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, tüm test sunucularında sayfaları daha tutarlı bir şekilde yüklerler.

HTTP/2 Desteği

HTTP/2, HTTP/1.1’in birçok eksikliğini ve esnekliğini gidermeye çalışır.

Avantajları arasında çoğullama ve eşzamanlılık (aynı TCP bağlantısı üzerinde hızlı bir şekilde art arda birden fazla istek gönderilebilir ve yanıtlar düzensiz olarak alınabilir), akış bağımlılıkları, başlık sıkıştırması ve sunucu gönderimi bulunur.

Doğru uygulandığında ve kullanıldığında HTTP/2, web sayfalarını HTTP/1.1’den daha hızlı yükler.

Ancak bu performans iyileştirmesinin keyfini çıkarmak için hem istemcinin hem de sunucunun HTTP/2’yi desteklemesi gerekir. W3Techs’e göre, HTTP/2 şu anda tüm web sitelerinin %42.6’sı tarafından kullanılmaktadır.

Gerçek tarayıcılar

Bazı sayfa hızı testi araçları, başlıksız veya benzetilmiş tarayıcılar kullanırken, Pingdom, GTmetrix ve WebPagetest’in tümü, varsayılan olarak Chrome’lu gerçek tarayıcılar kullanırlar.

Gerçek tarayıcılar, sitenizin performansının daha iyi bir göstergesini sağlar ve sonuçlar, gerçek bir ziyaretçinin sitenizi aynı tarayıcıyı ve cihazı kullanarak görüntülerken göreceği tipik sonuçlardır.

Sonuç

Sonuç

Umarım bu kılavuz, Pingdom, GTmetrix ve WebPagetest arasındaki temel farkların neler olduğunu sizler tarafında netleştirmeye yardımcı olmuştur.

Bu araçların her biri, kendi test metodolojilerini kullanarak sayfa hızını test etmek için farklı bir özellik seti sunar, bu nedenle farklı sonuçlar ile karşılaşırsınız.

Farklılıklarına rağmen, bu araçların her biri, sitenizin yavaş olabileceği alanları belirlemeye yardımcı olma ve sitenizi nasıl daha fazla hızlandırabileceğiniz konusunda öneriler sunma konusunda önemli bilgiler sağlarlar.

Hangi aracı kullanacağınıza karar vermek, siteniz için izlemek ve ölçmek istediğiniz metriklere gerçekten bağlıdır. Farklı senaryolar için benim önerilerim:

 • Genel test: Pingdom, GTmetrix ve WebPagetest
 • Tarihsel test: GTmetrix ve WebPagetest
 • Kapsamlı test: GTmetrix ve WebPageTest
 • Konum testi: Pingdom, GTmetrix ve WebPageTest
 • Gelişmiş kullanım: GTmetrix ve WebPagetest

Bu gönderide PageSpeed Insights’ın neden öne çıkmadığını merak ediyorsanız, bunun nedeni, onu kasıtlı olarak dışarıda bırakmamdır.

PageSpeed Insights, sitenizi Google’ın hız kurallarına göre kontrol etmek için kullanışlı bir araç olsa da, diğer araçların yaptığı şekilde hız testi sunmaz – elmalarla portakalları karşılaştırmak gibidir. Daha detaylı bilgileri diğer yazılarımızda anlatıyoruz.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın