Temel Web Hayati Verileri ve SEO - WordPress Siteniz İçin İpuçları ve En İyi Uygulamalar

Sayfa Deneyimi Güncellemesine hazırlanmak için en iyi SEO ipuçlarını ve en iyi uygulamaları arıyorsanız, bu sizin için uygun bir yazıdır.

Özellikle, Temel Web Hayati Değerleri’nin SEO performansını nasıl etkileyeceğini ve WordPress sitenizi optimize ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Yurt dışında işini bilen bazı SEO uzmanlarından ve WordPress ortaklarından Google Sayfa Deneyimi Güncellemesi ile ilgili düşüncelerini, beklentilerini ve önerilerini paylaştıkları yazılarını ve videolarını bulduk. Bizim deneyimlerimizde ve bilgilerimizle birebir örtüştüğü ve doğru olduğu için de sizlerle paylaşıyoruz.

Okumaya devam edin, büyük olasılıkla ana sorularınızın yanıtlarını alacaksınız!

İçindekiler:

 • Temel Web Hayati Değerlerinden ve Google Sayfa Deneyimi Güncellemesinden Beklenecek SEO Etkisi Nedir?
 • Yeni SEO Sıralama Faktörüne Nasıl Hazırlanırsınız?
 • SEO için Temel Web Hayati Değerlerini İyileştirme: En Zorlayıcı Metrik Nedir?
 • Temel Web Hayati Değerlerini Optimize Ederken Neleri Göz Ardı Etmemelisiniz?
 • Sitenizin Performansını Temel Web Hayati Değerlerine Göre Optimize Etmek İçin 16 SEO İpucu
 • Kaçınmanız Gereken SEO Hataları
 • Hangi Hız Testi ve Denetim Araçları Kullanılabilir?
 • Akılda Tutulması Gereken 1 Numaralı Mesaj Nedir?
 • Temel Web Hayati Değerleri için Sitenizi Optimize Etmeye Hazır Mısınız?
Temel Web Hayati Verileri ve Google Sayfa Deneyimi Güncellemesinden Beklenecek SEO Etkisi Nedir

Temel Web Hayati Verileri ve Google Sayfa Deneyimi Güncellemesinden Beklenecek SEO Etkisi Nedir?

Sayfa Deneyimi Güncellemesi, beş sinyal aracılığıyla daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaya odaklanır:

mobil uyumluluk, güvenli tarama, HTTPS kullanımı, mobil cihazlarda izinsiz geçiş reklamlarının olmaması ve temel web hayati değerleri.

İlk dört sinyal uzun süredir oldukça iyi bilinirken, Temel Web Hayati Değerleri (Core Web Vitals), kullanıcıların sayfayla ne kadar iyi etkileşim kurabileceğine odaklanan ek ölçümlerdir.

Üç Temel Web Hayati Değerleri metriğinin nelere odaklandığı aşağıda açıklanmıştır:

 • LCP (En Büyük Zengin İçerikli Boyama) ile sayfa yükleme performansı
 • CLS (Kümülatif Düzen Kayması) ile görsel kararlılık
 • FID (İlk Giriş Gecikmesi) ile etkileşim

Yeni SEO sıralama faktörü 2021 yılının haziran ayının ortalarında kullanıma sunulmaya başlayacak.

Ne beklemek mantıklı?

Yoast’tan Jono Alderson’a göre bir gecede büyük bir değişiklik olmayacak.

“Yavaş web siteleri yavaş olmaya devam edecek. Zaten iyi kullanıcı deneyimleri sağlamak için yatırım yapan işletmeler, ödüllerini almaya devam edecek” diyor.

“Ancak uzun vadede, eski, büyük ve yavaş işletmelerin nihayet performansa yatırım yapmaya başladıkları bir trend göreceğimizi düşünüyorum. Artık resmi ölçütlerimiz ve performans ile gelir arasında doğrudan bir çizgimiz var; şimdiye kadar, bu bağlantı her zaman biraz fazla kısa ömürlüydü. Yine de işletmeler hızlı hareket etmek zorunda. Hızla ilgili kullanıcı beklentileri, web hızlandıkça artmaya devam edecek ve yavaş deneyimler sunmak, müşteri / gelir rakamlarına zarar verecektir”.

Kullanıcı deneyimi, performans ve gelir arasındaki yakın ilişki, TribeSEO’dan Joe Williams’ın da vurguladığı şeydir:

Daha hızlı sayfalar, daha iyi kullanıcı deneyimine yardımcı olabilir, daha fazla ziyaretçiyi müşteriye dönüştürür ve Google’da daha yüksek sıralamalı sayfalara dönüşebilir.

Ardından Jono ile aynı fikirde:

“Görünüşe göre sıralama sinyali ilk başta zayıf olacak, ancak zamanla Google’da daha önemli hale geleceğini tahmin ediyorum”.

Web performansını optimize etmenin ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanın tek nedeni Google olmamalıdır.

Ancak Google’ın 2021 Google Sayfa Deneyimi güncellemesini duyurmasından bu yana birçok işletme daha fazla ilgi göstermeye başladı.

Startup Bonsai’den Adam Connell şunları söylüyor:

“Temel Web Hayati Verileri’ni geliştirmeye odaklanmak ancak iyi bir şey olabilir. Ancak bunu yalnızca Google için yapmamalıyız. Bunu iş / işletme açısından mantıklı olduğu için yapmalıyız. Daha iyi kullanıcı deneyimi (UX), daha fazla gelire eşittir”.

Genel beklenti hakkındaki görüşünü paylaşıyor:

“Bu güncellemeyi dört gözle bekliyorum, çünkü eski siteleri kullanıcı deneyimlerinde (UX) çalışmaya teşvik edebilir. Bu güncellemenin, sayfa hızının bir sıralama faktörü olarak sunulduğu zamana benzer olmasını bekliyorum. Özellikle, harika sayfa hızları için genel sıralama kazanımları minimum olsa da son derece yavaş sayfa yükleme süreleri oldukça caydırıcı olabilir”.

Her şeyi yalnızca Google’ı memnun etmek için yapmamak, 410Gone SEO Ajansından Patrick Valibus ve Thomas Taschereau’nun da temel görüşleridir:

Bir web sitesi sahibi, Google veya diğer şirketler ne derse desin, kullanıcılarıyla ilgilenmelidir. Bu güncelleme, Google’ın herkese web sitesi deneyimlerini iyileştirmelerini söyleyen ilk denemesi değil, ancak bu sefer nihayet işe yarıyor gibi görünüyor. Ne yazık ki, korku yüzünden işe yarıyor gibi, ancak sağduyu yüzünden değil. Örneğin, bir web sitesinin Google’ın botuna yönelik ilk isteğe çok hızlı yanıt vermesi gerektiğini yıllardır biliyoruz. Bu nedenle, İlk Bayta Kalan Süre (TTFB), Google’ın duyurduğu anahtar performans göstergelerinde (KPI) yer almasa da yeni bir ölçüm değildir. Bu güncellemedeki gerçek değişiklik, hemen çıkma oranı seviyesinde olacak. Temel Web Hayati Verileri ölçümleri, kullanıcıların doğru sayfada olduklarını anlamalarına yardımcı olacak bilgileri hızlı bir şekilde görüntülemeye odaklanır. Bunu öğrendiklerinde, karmaşık içeriği bekleme olasılıkları daha yüksek olacak. ”

Diğer Sayfa Deneyimi sinyallerinden bahseden BloggersPassion’dan Anil Agarwal şöyle diyor:

“Google Sayfa Deneyimi güncellemesinin kullanıcılara güvenli ve mobil uyumlu tarama konusunda yardımcı olacağını düşünüyorum. Google’ın misyonu, dünyadaki bilgileri organize etmek ve evrensel olarak erişilebilir ve yararlı hale getirmektir. Bunu aklınızda tutarsanız, Google’ın en son güncellemeleri hakkında fazla endişelenmeyeceksiniz”.

Ve ekliyor:

İşletmeniz veya web siteniz, kullanıcılara daha hızlı ve daha güvenli bir deneyim sağlamaya odaklanırsa, Google Sayfa Deneyimi güncellemesinden çok yararlanırsınız.

Uygulamaya Geçecek Yeni SEO Sıralama Faktörüne Nasıl Hazırlanırsınız?

WordPress sitenizi Sayfa Deneyimi güncellemesine hazırlarken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır.

Bunlardan biri, kullanılacak WordPress temasıdır.

Joe şöyle diyor: “2020 Aralık ayında web sitemizin yeni bir sürümünü yayınladık. Hala WordPress’te, ancak sayfa oluşturucu / tema olarak yenilikçi altyapı kullandık, çünkü kodu inanılmaz derecede yalın ve tüm Temel Web Hayati Değerleri ölçümlerine yardımcı oluyor”.

Anıl’a göre akılda tutulması gereken başka hususlar da var, örneğin:

 • Tüm görüntü boyutlarının optimize edilmesi
 • TurboPak gibi bir önbelleğe alma eklentisi kullanma
 • LCP (En Büyük Zengin İçerikli Boyama) iyileştirmek için oluşturmayı engelleyen JavaScript ve CSS kodunu küçültme veya kaldırma
 • İçerik yükleme süresini iyileştirmek için bir CDN kullanma (TurboPak bu amaca da ulaşmanıza yardımcı olmak için mükemmeldir).

Patrick ekliyor:

“Müşterilerimizin çoğu e-işletme sahibi olduğundan, web siteleri ve güçlü barındırmaları için yenilikçi barındırma altyapısı kurmaya alışkınız. Ana odak noktası, ana içeriği daha hızlı oluşturmak ve LCP (En Büyük Zengin İçerikli Boyama) derecesini iyileştirmektir”.

Ayrıca JavaScript kullanımıyla ilgili ilginç bir noktayı paylaşıyor:

“Yıllardır herkes daha güçlü bilgisayarlardan yararlanmaya alışmıştı, bu yüzden büyük JS kitaplığı kullanmak bir sorun değildi. Şimdi bazı özelliklere meydan okumaya ve gerekli olup olmadıklarını ve JS’yi her sayfaya entegre etmemiz gerekip gerekmediğini sorgulamaya başlıyoruz”.

JavaScript (JS), FID (İlk Giriş Gecikmesi) gibi metrikleri etkileyebileceğinden, kendinize de sormanız gereken iyi bir sorudur.

Joe ayrıca, diğer web performansı yönlerinin yanı sıra JS’nin rolünü de vurguluyor:

Sayfa hızını optimize etmek birçok deneme ve hata gerektirir. Çoğu şey, temalardan, sayfa oluşturuculardan, eklentilerden ve JavaScript gibi istemci tarafı komut dosyalarından gelen PHP ve SQL gibi sunucu tarafı komut dosyalarına bağlıdır. Bu nedenle, Temel Web Hayati Verileri (Core Web Vitals) ve sayfa hızında kazanmak için, hızlı yükleme komut dosyalarına sahip olmanız gerekir, bu da web sitenizin en başından nasıl oluşturulacağı konusunda seçici olmanız anlamına gelir”.

WPML ve Toolset’ten Amir Helzer, sitelerinde çalışan eklentilerin (plugin) sayısından da söz ediyor:

“Deneyimlerimize göre, eklenti kullanımının azaltılması, performansı önemli ölçüde artırmaya yardımcı oldu”.

SEO için Temel Web Hayati Değerlerini İyileştirme: En Zorlu Metrik Nedir?

Şimdi performans ayrıntılarına girelim!

Daha iyi SEO performansı için Temel Web Hayati Değerlerini iyileştirmeyle ilgili temel zorlukları araştırdık.

Göreceğiniz gibi, en çok öne çıkan bir metrik var.

Thomas şöyle diyor:

“İyileştirilmesi en zor metrik TTFB’dir (ilk bayta kalan süre). Sunucunun gecikmeden hızlı yanıt vermesi gerekir. Yazılım altyapısına bağlı olarak, sunucu yanıt sürelerini azaltmak zor olabilir”.

Zaten biliyor olabileceğiniz gibi, TTFB (İlk Bayta Kalan Süre), LCP’yi (En Büyük Zengin İçerikli Boyama) geliştirmek için çok önemlidir.

Thomas ayrıca, iyileştirilmesi en zor olan e-ticaret sitelerinden belirli bir zorluğun geldiğini açıklıyor.

”Dinamik ve hızlı değişen sayfaları var. Ürünler ve kategori sayfaları çok sık değişebilir ve önbelleğe almayı zorlaştırabilir. Büyük mağaza katalogları kendi başına sorunlar yaratabilir. Ürünün filtrelenmesi ve görüntülenmesi yoğun kaynak gerektirebilir ve TTFB’yi (İlk Bayta Kalan Süre) artırabilir”.

Adam, LCP’nin (En Büyük Zengin İçerikli Boyama) iyileştirilmesi açık ara en zorlu ölçüm olduğunu kabul ediyor. Diğer iki Temel Web Hayati Değerleri söz konusu olduğunda, güçlü barındırma ve doğru WordPress temaları yardımcı olmaktadır.

“Tüm sitelerime güç sağlamak için WordPress kullanıyorum, bu da işleri çok daha kolay hale getiriyor. Hafif ve bakımı iyi yapılan temalar kullanıyorum. Yüksek performanslı barındırma ile birlikte, bu, FID (İlk Giriş Gecikmesi) ve CLS (Kümülatif Düzen Kayması) metriklerini doğru yapmayı oldukça kolaylaştırır. Özellikle reklam yayınlamadığımız için”.

En Büyük Zengin İçerikli Boyama (LCP), Anil için de temel zorluktur:

Blog yayınlarımızda tonlarca resim, grafik ve illüstrasyon kullandığımız için LCP metriğimizi (En Büyük Zengin İçerikli Boyama) yönetmekte her zaman zorlanıyoruz. Aynı zamanda çok sayıda resim kullanan biriyseniz, daha iyi sayfa yükleme sürelerine ve sayfa önbelleğe alma ve tembel yükleme gibi diğer özelliklere yardımcı olduğu için TurboPak gibi birinci sınıf bir önbelleğe alma eklentisi kullanmanızı tavsiye ederim.

Amir ayrıca optimize edilmesi gereken en zor Temel Web Hayati Verileri puanını kabul ediyor:

“Sitelerimiz için en büyük zorluk LCP (En Büyük Zengin İçerikli Boyama) ile uğraşmaktır. Nedeni, hepsi sitenin tüm sayfalarına kaynak yükleyen çok fazla eklenti kullanmamızdı. Bazıları küçük, bazıları büyüktü. Bu kaynakları temizlediğimizde sitemiz hızlı yüklendi” dedi.

İpucu: Sitenin performansını iyileştirmekten bahseden Joe, ana sayfaya kahraman görselini önceden yüklemenin LCP notunu artırmaya yardımcı olduğunu açıklıyor. “Ana sayfamıza kahraman görselini önceden yüklemeye ek olarak, puanı iyileştirmemize yardımcı olan şey JavaScript’i ertelemek ve web barındırıcımızı yükseltmekti. JavaScript’in ertelenmesi, TTI (Etkileşime Kadar Geçen Süre) puanına da büyük ölçüde yardımcı oldu. Artık Tribe SEO’nun ana sayfası, Google Sayfa Hızı İçgörüleri mobil testinde 99 ile 100 arasında değişiyor”.

Öte yandan, Jono için CLS (Kümülatif Düzen Kayması) metriğini iyileştirmek oldukça zor görünüyor:

“Sıfırdan bir site oluşturuyorsanız, her metrikte mükemmel puanlar elde etmek nispeten kolaydır. Ancak mevcut bir teknoloji yığınını güçlendiriyorsanız veya optimize ediyorsanız, işler çok daha karmaşık olabilir. Çok sayıda kaynağı ve bağımlılığı olan karmaşık siteler için, genellikle, özellikle JavaScript dosyaları ve yazı tipleri verimsiz bir şekilde yüklendiğinde, medya doğru şekilde sunulmadığında ve oluşturma engelleyici varlıklar, yükleme sırasında işlerin beklenmedik şekilde davranmasına neden olduğunda, CLS metriğini mükemmelleştirmenin en zor olduğunu düşünüyorum!”.

Temel Web Hayati Değerlerini Optimize Ederken Neleri Göz Ardı Etmemelisiniz

Temel Web Hayati Değerlerini Optimize Ederken Neleri Göz Ardı Etmemelisiniz?

Şimdi Temel Web Hayati Değerleri’ni iyileştirmek için nelere dikkat etmeyi asla unutmamanız gerektiğini görelim.

Thomas’a göre, kullanıcılar ilk etapta LCP’yi (en büyük zengin içerikli boyama) optimize etmeye yardımcı olan performans tekniklerini göz ardı etmemelidir: yavaş yükleme, önceden yükleme, kritik CSS’yi satır içine alma ve yalnızca ilk görünür sayfa içeriğini oluşturmaya başlama.

Amir ayrıca geç yüklemenin gücünü de vurguluyor:

“Google Etiket Yöneticisi’ni (Tag Manager) tembel yüklemeye taşıdık. Bu, Facebook Pixel, Google Analytics ve diğerleri için tüm ağır komut dosyalarının sayfanın oluşturulmasından sonra yüklenmesini sağladı”.

Jono’ya göre, gözden kaçan başka bir optimizasyon yazı tipleridir:

“Pek çok site yazı tiplerini verimsiz bir şekilde yüklüyor. Yalnızca Google Yazı Tiplerinden içe aktarıyorsanız, tüm Temel Web Hayati Verileri metriklerinizi büyük olasılıkla etkiliyorsunuzdur. Karışıklıkları gidermek için, yüklediğiniz yazı tipi aileleri, ağırlıkları ve stilleri, ihtiyacınız olan belirli glyph kümeleri ve yükleme yönteminin ayrıntılarına girmeniz gerekir; ön yükleme ve tarayıcıya özgü formatlarla oynamanın yanı sıra tabii.”.

Amir yazı tiplerinin rolü konusunda hemfikir. Şöyle açıklıyor:

“Bu projeye başladığımızda, Sayfa Hızı İçgörüleri’ndeki (PageSpeed Insights) performans değerlerimiz düşüktü. 40’lık bir puandan 90’lı bir performans sınıfına geçmek imkânsız bir görev gibi görünüyordu. Birkaç basit değişikliğin büyük bir fark yarattığı ortaya çıktı. Ardından, önemli sayfalardaki ek ince ayarlar bizi yeşil bölgeye yerleştirdi. O kadar karmaşık değil ve WordPress siteleri için yapılabilir.

İşte en önemli değişikliklerden bazıları:

 • Font Awesome’in tamamını yüklemeyi durdurduk. Bunun yerine, ihtiyacımız olan birkaç karakteri temamıza manuel olarak ekledik.
 • Bir Google yazı tipi kullanmaktan standart bir tarayıcı yazı tipine geçtik. Aradaki fark çok az ve tüm sayfalardan büyük bir kaynağı kaldırdık”.

Joe’nun hiç şüphesi yok:

JavaScript’i ertelemek, muhtemelen en çok gözden kaçan optimizasyon tekniğidir ve Tribe SEO’nun Google Sayfa Hızı İçgörüleri Performans puanına en çok katkıda bulunmuştur. Bunu TurboPak ile yapmak çok kolaydır.

Daha önce Patrick’in bahsettiği TTFB’nin (ilk bayta kadar geçen süre) kritik rolüne geri dönüyor:

“Optimize edilmesi en zor ölçü, genellikle TTFB, çünkü PHP veya SQL gibi sunucu tarafı komut dosyalarından kaynaklanıyor olabilir. WordPress kullanıyorsanız, bir sayfa oluşturucu, tema veya eklenti kullanırken seçici olmanız gerekir. TTFB metriğini iyileştirmek, tüm Temel Web Hayati Değerleri puanlarınızı artıracaktır”.

Anil şöyle diyor:

“Hafif, duyarlı ve daha hızlı bir site oluşturmak her zaman büyük bir zorluktur, çünkü bu tek seferlik bir görev değildir. Ayrıca, sayfa önbelleğe alma, GZIP sıkıştırma ve görüntü optimizasyonu gibi en iyi uygulamaları uygulayarak sayfa yükleme sürelerinizi düzenli olarak iyileştirmeniz gerekir. Google’dan ücretsiz trafik oluşturmak için, en son değişikliklere uyum sağlamanız ve her zaman kullanıcıları arama motoru botlarına göre önceliklendirmeniz gerekir”.

Temel Web Hayati Değerleri için Sitenizin Performansını Optimize Etmek İçin 16 SEO İpucu

Temel Web Hayati Değerleri için Sitenizin Performansını Optimize Etmek İçin 16 SEO İpucu

Uzmanlarımız tarafından sağlanan tüm önerileri içeren bir listenin en iyisi nedir?

Sayfa Deneyimi Güncellemesine tam olarak hazırlanmak ve önünüzdeki performans zorluklarıyla yüzleşmek için akılda tutulması gereken başlıca en iyi uygulamaları listeledik:

 • Sunucu yanıt süresini iyileştirin
 • Web sunucunuzu yükseltin
 • Barındırma hizmetinizi yükseltin
 • Bir CDN (içerik dağıtım ağı) kullanın
 • Sunucu tarafı komut dosyalarında seçici olun (tema, sayfa oluşturucu, eklentiler vb.)
 • LCP (En Büyük Zengin İçerikli Boyama) öğesini önceden yükleyin
 • Yüklediğiniz her kaynak ve varlık hakkında takıntılı olun
 • JavaScript’i erteleyin
 • Oluşturmayı engelleyen JavaScript’i kaldırın
 • Yazı tiplerinizi optimize edin
 • Görüntüleri her zaman optimize edin
 • Görüntüleri WebP biçiminde sunun
 • Geç yükleme uygulayın
 • Eklenti kullanımını sınırlayın
 • Bir önbellek eklentisi kullanın (temel yapılandırmayla bile).

Veya bütün bunlar yerine TurboPak hizmetini alın, hiçbiri ile uğraşmayın.

Kaçınmanız Gereken SEO Hataları

Bir yandan, göz önünde bulundurmanız gereken ana SEO ipuçlarının bir listesi var.

Diğer yandan, hangi hatalardan kaçınmalısınız?

Joe şöyle diyor:

“Biri, yalnızca ana sayfanız için sayfa hızı iyileştirmelerine odaklanmaktır. Buna Web Sitesi Deneyimi Güncellemesi değil, Sayfa Deneyimi Güncellemesi diyoruz, yani web sitenizdeki bütün sayfalar tek tek önemlidir. Bazı optimizasyon teknikleri site genelinde uygulanacaktır, ancak diğerlerinin sayfa düzeyinde yapılması gerekir, bu nedenle en önemli sayfalarınıza ekstra sayfa hızı dikkatinizi vermelisiniz”.

Görüntü optimizasyonu tartışmaya geri dönmeye devam ediyor. Patrick şöyle açıklıyor: ‘

‘2021’de her web sitesinde bulunan temel sorun video ve resim boyutudur. Herkes doğru boyut yerine HD resimleri yüklemeye devam ediyor. Sağduyu gibi görünebilir, ancak bir web sitesini denetlediğimde yine de sık sık görüyorum.”

Adam, SEO ile ilgili bir başka ilginç noktayı vurguluyor:

”Gördüğüm en yaygın temel SEO hatası, SEO’yu bir vakumda değerlendirmek ve onu diğer kanallardan izole etmektir. Örneğin, birçok küçük işletmede SEO, web tasarım sürecinde bir şekilde sonradan akla gelen bir şey olarak görülüyor. Geçmişte, bir web tasarımıyla çalışan, bize söylemeyen, ardından süreç içinde sıralamalarını ateşleyen SEO müşterilerim vardı. SEO’nun sonradan düşünülmeyen, baştan gerekli bir öncelik olarak görülmesi gerekiyor”.

Temel Web Hayati Değerleri’nin ötesine geçerek ve genel sıralama faktöründen bahsederken ekliyor:

“Gördüğüm diğer bir yaygın sorun da kalıcı bağlantı değişikliklerinin yanlış kullanılması. Kalıcı bağlantı yapısı değişse veya belirli varlıklar taşınsa / silinse de, yönlendirmeler uygun şekilde uygulanmalıdır. HTTP durum hatalarını takip etmek de önemlidir. Bozuk bağlantılar ve 4xx (genellikle 404 hataları) gibi şeyler, çözülmesi gereken daha büyük sorunları vurgulayabilir. Bunları düzeltmek Google, kullanıcılar ve işletmeniz için iyidir. Bunlar, Temel Web Hayati Değerleri’ni doğrudan etkilemeyecek olsa da, kullanıcı deneyimini doğrudan etkiler. Ayrıca Sayfa Deneyimi Güncellemesine hazırlanmak için yaptığınız tüm iyi çalışmaların altını oyabilirler. ”

Kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesinden bahseden Anil, “Sitenizin tüm ekranını kaplayan can sıkıcı ekran kaplayan pencereleri kullanmayı bırakın ve web sitenizin mobil ziyaretçileri için araya giren geçiş reklamları kullanmaktan kaçının. Ayrıca, boş temaları veya eklentileri kullanmayı bırakın ve sitenizi güvenlik sorunlarına karşı izlediğinizden emin olun. Güvenli gezinme çok önemlidir”.

Hangi Hız Testi ve Denetim Araçlarını Kullanmalı?

Herkes, WordPress sitesinin performansını test etmek ve ölçmek için kullanılan ana araçların Google Page Speed ​​Insights (Sayaf Hızı İçgörüleri) ve Lighthouse olduğunu kabul eder. Ayrıca, Lighthouse’un Puanlama Hesaplayıcısı da buna dahil tabii.

Joe, “Google, Temel Web Hayati Değerleri ölçümlerinizi nasıl iyileştirebileceğinizi söylemekte harika bir iş çıkarıyor“, diye açıklıyor.

Jono ekliyor:

“Siteniz, size Lighthouse / PageSpeed ​​Insights raporlarında saha verileri sağlayacak kadar trafiğe sahipse, performansı karşılaştırmak için kullanmanız gereken tek ölçüm budur. Aksi takdirde, sentezlenmiş laboratuvar verileri bir sonraki en iyi şeydir. Denetim ve fırsat tespiti için, yalnızca Chrome’un geliştirici konsolundaki “Ağ” sekmesine güvenirdim, bu da size tarayıcıya yüklenen her şeye ayrıntılı bir genel bakış sunar. Bir mobil cihazı taklit etmek ve “yavaş 3G” bağlantısı için bonus puan gibidir.

Kullanılması önerilen bir diğer araç, artık Lighthouse ölçümlerini kullanan GTmetrix aracıdır.

İşte Thomas’ın düşüncesi:

“GTmetrix hızlı ve kolaydır ve size web sitesi geçmişi sağlar- müşterilerimize bir şeylerin olumlu yönde değişip değişmediğini göstermek için iyi bir özelliktir. Ancak Temel Web Hayati Verileri’ni düzenli izlemek, başarılı bir projenin anahtarıdır. Bunu yapmayı yalnızca projenizin başında veya yılda bir kez düşünemezsiniz”.

Ve ekliyor:

“Düzenli denetim yapıldıktan ve sunucu yanıt süresi sorunu bulunduğunda, kullanım kolaylığı, performans ve ölçümler için Blackfire gibi hata ayıklamak için profil oluşturucuları kullanıyorum”.

Anil birkaç ek araç önermektedir:

 • WebPageTest : Temel Web Verileri puanları ile birlikte İlk Bayta Kadar Süre (TTFB), CDN kullanımı dahil olmak üzere web sitenizin performansı hakkında size önemli ayrıntılar verir.
 • Sucuri SiteCheck : Sitenizin gezinmek için güvenli olup olmadığını kontrol eden ücretsiz bir web sitesi güvenlik denetleyicisi ve kötü amaçlı yazılım tarayıcısıdır.
 • Google’ın Mobil Uyumluluk Testi Aracı: Kullanımı ücretsizdir.
Akılda Tutulması Gereken Bir Numaralı Mesaj Nedir

Akılda Tutulması Gereken Bir Numaralı Mesaj Nedir?

Web sitenizi SEO için optimize etmek oldukça zor olabilir.

İşte son bölüm olarak katkıda bulunanların bir numaralı düşüncelerini toparladık.

Sizin için de kullanışlı olabilir!

 • Kullanıcı deneyimi, herhangi bir Google güncellemesi için bir web sitesini optimize ederken akılda tutulması gereken bir numaralı şeydir. Kullanıcılara daha iyi (daha hızlı, daha güvenli ve yararlı) bir deneyim sunarsanız sorun olmaz. (Anil)
 • Sayfa Deneyimi, Google’daki 200’den fazla sıralama faktöründen biri olacak ve küçük bir sıralama sinyali olarak başlayacaktır. Bununla birlikte, Google, mobil ve sayfa hızı hakkında çok sık olarak görüş bildiriyor. 2015 yılında Google, mobil uyumlu güncellemeyi tanıttı. 2018’de sayfa hızı, mobil cihazlarda bir sıralama faktörü haline geldi. 2021’de Google, mobil öncelikli dizine ekleme güncellemesinin tam olarak kullanıma sunulmasını tamamlamış olacak. Mobil ve sayfa hızına güçlü bir şekilde odaklanan yakında çıkacak olan Sayfa Deneyimi güncellemesiyle, Google’ın şimdi ve gelecekte ne yöne gideceğini görebilirsiniz. (Joe)
 • Google birçok faktörü dikkate alır ve bunların sadece bir bölümünde başarısız olursanız, siteniz aramalarda iyi sıralanmayacaktır. Bu farklı faktörlerin farkında olmak, ne yaptığınızı kontrol etmek ve sorunları ele almak çok önemlidir. Tüm sorunlar çözülebilir, bu nedenle bazı işaretleri görmezden gelmenin normal olduğunu varsaymayın. (Amir)
 • Sitenizde başka önemli değişiklikler yapmaktan kaçının. Google, arama sonuçları üzerinde karmaşık testler yürütür, bu nedenle bir güncellemenin etkisini anlamak zor olabilir. Ancak, web sitesinde yeniden marka, yapı değişikliği veya büyük ölçekli içerik değişiklikleri gibi önemli değişiklikler yaparsanız, sahip olduğunuz her türden karşılaştırmayı tamamen kaldırırsınız. (Adam)
 • İzlenecek doğru temel performans göstergelerini (KPI) seçmelisiniz. İnsanların sıralamalarına belirli kelimelere veya ziyaret sayısına baktıklarını sık sık görüyorum, ancak bu doğru ölçüm değildir. Ana metrik, dönüşüm oranı olarak kalmalıdır. Dönüşümün bir haber bülteni aboneliği, bir alışveriş sepeti veya bir arama talebi ya da yemek pişirirken sitenizdeki tarif sayfasında kalan bir ziyaretçi olması fark etmez. Bir temel performans göstergesini (KPI) sadece iyileştirmek için optimize etmeyin. Bunu her zaman belirli bir amaç için yapmak zorundasınız. (Patrick ve Thomas).
TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın

Sitenizi Temel Web Hayati Değerleri için Optimize Etmeye Hazır Mısınız?

Umarız artık sitenizi Google Sayfa Deneyimi Güncellemesi için optimize etmeye nasıl başlayacağınızı biliyorsunuzdur!

Temel Web Hayati Değerleri puanlarınızı iyileştirmek zor olabilir.

Birçok web performans tekniği uygulamalısınız. Bazıları diğerlerinden daha karmaşık ve zaman alıcıdır.

Size sunduğumuz TurboPak hizmetimiz web performansınızı optimize etmenin ve zamandan ve emekten tasarruf etmenin en kolay yoludur.

Her zaman %100 para iade garantimize güvenebilirsiniz.

Hiçbir zaman isteyeceğinizi düşünmesek de performans artışı sağlayamazsak size aldığımız ücretleri memnuniyetle geri öderiz, yani sizin için risksiz çalışırız.

TurboPak hizmetimiz ile aldığınız bir risk yoktur ve web performansı en iyi uygulamalarının tamamını otomatik olarak uygulayarak Temel Web Hayati Değerleri puanlarınızı ve Google sayfa hızı içgörüleri performans değerinizi (hem mobil hem de masaüstü için) birkaç saat içinde yükseltiyoruz.

Bizimle iletişime geçin, size neler yapabileceğimizi gösterelim!

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın