Web Siteniz İçin Barındırma Hizmeti Çeşitleri- Hangisini Seçmelisiniz

Yeni bir web sitesi projesi başlatmaya hazırlanırken, doğru web barındırıcısını seçmek zor bir karar olabilir.

Deneyimli yazılım geliştiriciler için bile, farklı türde hizmetler ve özellikler sunan çok sayıda barındırma şirketi düşünüldüğünde, bu kolay bir iş değildir.

Ancak bir web barındırma hizmeti seçmeden önce, ne tür bir barındırmaya ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz önemlidir.

Bu yazıda, dört ana barındırma hizmeti türünü inceleyeceğiz: paylaşımlı, sanal özel sunuculu, adanmış ve bulut barındırma.

Bu seçeneklerin her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır ve bunları anlamak önemlidir, böylece web sitenizin ihtiyaçlarına en uygun çözümü belirleyebilirsiniz.

İçindekiler:

  • Paylaşımlı Barındırma (shared hosting)
  • Sanal Özel Sunuculu Barındırma (VPS hosting)
  • Adanmış Barındırma (dedicated hosting)
  • Bulut Barındırma (cloud hosting)
  • Sonuç
Paylaşımlı Barındırma - shared hosting

Paylaşımlı Barındırma

Paylaşımlı barındırma, ilk web sitelerini oluşturan kişiler için en popüler seçenektir.

Paylaşımlı barındırma için kaydolduğunuzda, barındırma şirketi web sitenizi bir sunucuya, binlerce değilse de yüzlerce başka web sitesinin yanına koyacaktır.

Bu, her müşterinin sunucu üzerindeki alanı ve kaynakları, ana işlemci (CPU) zamanı, bellek ve disk alanı dahil olmak üzere diğer her müşteriyle paylaşması gerektiği anlamına gelir.

Bir apartmanda yaşamak gibi paylaşımlı barındırmayı düşünebilirsiniz.

Tüm sakinler aynı binayı paylaşıyor, ancak ortak kaynakları, örneğin asansörler ve merdiven boşlukları, otopark ve çöp toplama gibi şeyleri paylaşıyorlar.

Paylaşımlı barındırma, barındırma konusunda en ucuz ve en ekonomik seçenektir. Ancak, ödediğinizin karşılığını alırsınız- bu durumda, paylaşılan barındırma katı sınırlamalarla gelir.

Artıları

Ucuzdur. Bazı barındırma şirketleri ayda birkaç USD kadar düşük ücret alır.

Yeni başlayanların dostudur. Diğer barındırma seçeneklerine kıyasla paylaşımlı barındırmaya başlamak kolaydır.

Sunucunun güvenliği, yükseltmeleri ve bakımı sizin için yönetilir.

Eksileri

Yavaş olabilir. Aynı sunucuda çalışan diğer pek çok web sitesi ile, sayfa yükleme süreleriniz zarar görebilir.

Güvenlik garanti edilmez. Aynı sunucuyu başka kimin kullandığını bilmiyorsunuz, bu nedenle bir sitede bellek sızıntısı varsa veya saldırıya uğramışsa, siteniz etkilenebilir.

Sunucu kontrolü ve performans eksikliği olabilir. Sunucu aşırı kalabalıksa veya başka bir web sitesi kaynak payından fazlasını kullanıyorsa, performans düşebilir.

Sınırlı depolama alanı ve bant genişliği nedeniyle ölçeklendirmek zordur.

Fiyat

Paylaşılan barındırma, seçtiğiniz web barındırıcısına bağlı olarak aylık 1-2 USD ile 10 USD arasında değişebilir.

Kimlere En Uygun

Bloglar ve kişisel siteler gibi minimum trafiğe sahip küçük web siteleri için en uygundur.

Sanal Özel Sunuculu Barındırma - VPS hosting

Sanal Özel Sunuculu (VPS) Barındırma

VPS, web sitenizin diğer sitelerle bir sunucuyu paylaşması, ancak alanı ve kaynakları paylaşan daha az site olması ve sunucunun farklı sanallaştırılmış sunucu ortamlarına bölünmesi açısından paylaşımlı barındırmaya benzer.

Paylaşmlı barındırmadan farklı olarak, VPS genellikle garanti altına aldığınız temel kaynakların yanı sıra, sitenizde bir trafik artışı yaşarsa anında kullanılabilen ek kaynaklar sağlar.

VPS’i bir apartman dairesinde yaşamak gibi düşünün.

Hala aynı binayı diğer sakinlerle paylaşırken, mülkünüzün bakımından ve apartman dairenizin içinde yapılması gereken tüm onarımlardan siz sorumlusunuz. Ayrıca, daha az konut sakini vardır ve kendinize tahsis edilmiş park yeriniz olur.

Artıları

Adanmış bir sunucudan daha ekonomiktir ve ihtiyacınız olan şey için ödeme yaparsınız.

Daha güvenlidir. Sunucuyu doğru şekilde bölümlere ayırmak için, ana bilgisayar sunucunun bir bölümünü size ayıran ve onu diğer müşterilerden tamamen ayrı yapan bir yazılım katmanı yükler.

Hızlıdır. Paylaşılan barındırmaya kıyasla size daha fazla kaynak tahsis edilir.

Kök sunucu erişimi vardır. İhtiyaçlarınıza uygun özelleştirmeler yapabilir ve barındırma ortamınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz.

Ölçeklenebilirdir. VPS, zamanla sunucunuzun ihtiyaçları arttıkça sitenizle birlikte büyüyebilir.

Eksileri

Bazı sunucu şirketleri, şu anda belirli bir sunucuyu kullanan her sitenin yoğun bir trafik günü geçirmeyeceğini umarak sunucularını kapasitelerinden daha fazla satarlar.

Paylaşımlı barındırmadan daha pahalıdır.

Yönetilmeyen bir VPS seçerseniz, yapılandırmak zor olabilir ve web sitenizi çalışır duruma getirmek daha uzun sürebilir.

Fiyat

VPS barındırma, seçtiğiniz web barındırıcısına bağlı olarak aylık 20 USD ila 100 USD arasında değişebilir.

Kimlere En Uygun

Paylaşımlı barındırma ihtiyaçlarınız için çok basitse ve özel kaynaklar ve barındırma ortamınız üzerinde daha fazla kontrol istiyorsanız, o zaman bir VPS sizin için doğru seçim olabilir.

Adanmış Barındırma

Adanmış bir sunucu tam olarak göründüğü gibidir: Web siteniz, kendi kişisel kullanımınız için ayrılmış tek bir fiziksel sunucuda depolanır. S

unucuyu kimseyle paylaşmazsınız, sunucunun kaynakları üzerinde tüm haklara sahipsiniz ve barındırma ortamlarını tam olarak belirlediğiniz özelliklere göre yapılandırabilirsiniz.

Bu tür barındırma genellikle daha pahalıdır, ancak karşılığında, diğer barındırma türlerine kıyasla çok yüksek performans ve daha yüksek düzeyde güvenlik elde edersiniz.

Dahası, Temel Web Hayati Verileri ölçümlerinden biri olan En Büyük Zengin İçerikli Boyama (LCP) performansını optimize etmek için en iyi seçimdir.

Kendi evinize sahip olmak gibi adanmış barındırmayı düşünebilirsiniz.

Tek ikamet eden sizsiniz (varsa aileniz dışında tabii!). Arabanızı kendi garajınıza park edebilir ve evinizi istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Ancak mülkünüzün bakımından nihai olarak siz sorumlusunuz ve hırsızları korkutmak için bir güvenlik alarmı kurmak size kalmıştır.

Artıları

Kendinize özel adanmış bir sunucunuz var. Tüm ayarlara tam erişime sahipsiniz ve sunucuyu web sitenizin ihtiyaçlarına göre tamamen özelleştirebilirsiniz.

Hızlıdır. Sunucu kaynaklarına %100 erişim elde edersiniz.

Sunucuyu siteniz için tam olarak ihtiyaç duyduğunuz özellikleri karşılayacak şekilde uyarlayabileceğiniz için mükemmel sunucu performansı elde edersiniz.

Güvenlidir. Sunucuyu kullanan tek kişi siz olduğunuz için, barındırma paylaşımında ortak olan “kötü komşu” etkisi konusunda endişelenmenize gerek yok.

24/7 destek alırsınız. Hesabınız için çok para ödediğinizden, web barındırma şirketleri size en iyi desteği sağlamayı bir öncelik haline getirecektir.

Eksileri

Pahalıdır. Sunucunun bakımı ve optimizasyonu için yetenekli teknik personele ihtiyacınız var. Sunucunuzdan siz sorumlusunuz, bu nedenle bir şeyler ters giderse onu düzeltmek size kalmış.

Fiyat

Özel barındırma, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak ayda 80 USD ile 500 USD arasında değişebilir. Fiyatlandırma genellikle sunucu özelliklerine ve ek hizmetlere bağlıdır.

Kimlere En Uygun

Adanmış barındırma oldukça pahalı olduğundan, ayda 500 binden fazla ziyaretçi alan ve sunucuyu korumak için gerekli teknik personele sahip büyük işletmeler ve yüksek trafikli web siteleri için en uygunudur. Adanmış barındırma, yüksek düzeyde güvenlik gerektiren bir işiniz varsa ideal bir seçenektir.

Bulut Barındırma - cloud hosting

Bulut Barındırma

Bulut barındırma, sınırsız sayıda makinenin tek bir sistem olarak hareket etmesine izin veren bulut bilişim teknolojileri konseptine dayanmaktadır.

Dolayısıyla, bir web sitesi tek bir sunucuda barındırılmak yerine, bir sunucunun sanal bir bölümünde barındırılır ve kaynaklarını mevcut sunuculardan oluşan bir ağdan alır.

Bu, herhangi bir web sitesi için yüksek trafik seviyelerini veya ani artışları idare etmek için birden fazla sunucunun birlikte çalışmasına izin verir- evet, VPS’e (sanal özel sunucuya) benzer şekilde kaynakları diğer kullanıcılarla paylaşmanız gerekir, ancak dahil olan daha fazla sunucu olduğu için herkes için daha fazla kaynak vardır.

Bulut barındırma son derece güvenilirdir çünkü kaynaklarını birden çok farklı sunucudan alır- bir sunucu çökerse, diğer sunucular boşluğu doldurur.

Ayrıca, bulut barındırma esnek ve ölçeklenebilirdir, bu nedenle web sitenizle birlikte büyüyebilir- sitenizin daha fazla kaynağa ihtiyacı varsa, bunları eklemeniz yeterlidir.

Airbnb kullanarak bir oda kiralamaya benzer şekilde bulut barındırmayı düşünebilirsiniz.

Evi ev sahibi ve diğer misafirlerle paylaşırsınız- eğer başka misafir varsa- ve taşınmaya hazır olduğunuzda Airbnb’de listelenen başka bir evde kalabilirsiniz.

Artıları

Güvenilirdir. Fiziksel donanıma dayanan diğer barındırma türlerinden farklı olarak, bulut barındırma, arızalara karşı koruma sağlayan birden çok yedekliliğe sahip yüzlerce sunucudan oluşan veri merkezlerinde gerçekleşir.

Ölçeklenebilirlik ve esneklik sağlar. Birdenbire daha fazla kaynağa ihtiyaç duyarsanız, bulut barındırma ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde kolayca ölçeklenebilir ve tek bir sunucunun fiziksel kısıtlamalarıyla sınırlı kalmazsınız.

Uygun maliyetlidir. Yalnızca kullandığınız kaynaklar için ödeme yaparsınız.

Eksileri

İleri seviye bilgiye ihtiyacınız vardır. Bulut barındırma, yazılım geliştiriciler için bile kurması ve hemen kullanmaya başlaması kolay bir çözüm değildir.

Güvensiz olabilir. Acaba öyle mi? Kaynakları diğer web siteleriyle paylaşıyorsunuz. Genel olarak, bu nokta tartışılabilir.

Fiyat

Özel barındırma genellikle yaklaşık 30 USD ve üzerindedir, ancak fiyatlandırma genellikle kullanım başına ücretlendirilir.

Kimlere Uygun

Bulut barındırma, özellikle uygun fiyatı göz önüne alındığında, her büyüklükteki işletme için harika bir seçenektir. Bununla birlikte, teknik bilgi birikiminiz veya bunu yapan birine erişiminiz yoksa, diğer barındırma seçeneklerine göz atmak isteyebilirsiniz.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın

Sonuç

Bir web barındırıcısı (web hosting) seçmeden önce, ister paylaşımlı (shared), ister sanal özel sunuculu (VPS), adanmış (dedicated) veya bulut (cloud) barındırma olsun, ne tür bir barındırmaya ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz önemlidir.

Umarım, bu yazı size mevcut farklı seçenekler hakkında sağlam bir genel bakış sağlamıştır.

Bir sonraki kararınız bir web barındırma şirketi seçmektir ve akılda tutulması gereken fiyat, özellikler, donanım, itibar ve ölçeklenebilirlik gibi daha birçok husus vardır.

İlk web sitenizle başlıyorsanız, güvenilir bir paylaşımlı barındırma planıyla küçükten başlamak iyi bir fikirdir.

Siteniz büyüdükçe daha sonra sitenizi her zaman yükseltebilir ve sanal özel sunucuya (VPS), adanmış veya bulut barındırmaya taşıyabilirsiniz.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın