Web Sitesi Hız Araçları Hakkında Nasıl Düşünülmeli

Evet, web sitesi performansını ölçmek için farklı araçlar var ve bunlar bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu yazıda bu konuda temel bilgileri Google görüşlerine dayanarak veriyoruz.

Google, performans verileri ve performans araçlarıyla ilgili pek çok kılavuz yayınladı.

Bu yazının amacı, geliştiricilerin ve pazarlamacıların bu mini rehberi bir araya getirerek, web sitesi performans hakkında nasıl düşüneceklerini anlamalarına ve Google’ın tüm farklı performans aracı tekliflerinde nasıl seçim yapacaklarına yardımcı olmaktır.

İçindekiler:

 • Performansla ilgili yaygın efsaneler
 • Laboratuvar ve saha verilerini anlamak
 • Farklı performans araçları nelerdir?
 • Hangi aracı hangi amaçla kullanmalı?
Performansla ilgili yaygın efsaneleri

Performansla ilgili yaygın efsaneleri görelim ve çürütelim:

EFSANE 1

Kullanıcı deneyimi tek bir metrikle yakalanabilir.

İyi bir kullanıcı deneyimi, zamanın tek bir noktasında yakalanmaz. Kullanıcılarınızın yolculuğundaki bir dizi önemli dönüm noktasından oluşur. Farklı ölçümleri anlayın ve kullanıcılarınızın deneyimi için önemli olanları izleyin.

EFSANE 2

Kullanıcı deneyimi, tek bir “temsili kullanıcı” ile yakalanabilir.

Gerçek dünya performansı, kullanıcıların cihazlarındaki, ağ bağlantılarındaki ve diğer faktörlerdeki farklılıklar nedeniyle oldukça değişkendir. Bu kadar farklı çeşitli koşulları test etmek için laboratuvarınızı ve geliştirme ortamınızı ayarlayın. Cihaz türü (yani mobil ve masaüstü), ağ bağlantıları (yani 3G veya 4G) ve diğer önemli değişkenler için test parametrelerinin seçimini yapabilmek amacı ile saha (alan) verilerini kullanın.

EFSANE 3

Web sitem benim için hızlı yükleniyor, bu yüzden kullanıcılarım için hızlı yüklenmeli.

Geliştiricilerin yük performansını test ettiği cihazlar ve ağlar, genellikle kullanıcılarınızın gerçekte deneyimlediklerinden çok daha hızlıdır. Kullanıcılarınızın hangi cihazlarda ve ağlarda olduğunu anlamak ve performansı test ederken bu koşulları uygun şekilde yansıtmak için saha (alan) verilerini kullanın.

Laboratuvar ve Saha Verilerini Anlamak

Laboratuvar ve Saha Verilerini Anlamak

Laboratuvar Verileri

Laboratuvar verileri, önceden tanımlanmış cihaz ve ağ ayarlarıyla kontrollü bir ortamda toplanan performans verileridir. Bu, performans sorunlarını belirlemeye, izole etmeye ve düzeltmeye yardımcı olmak için tekrarlanabilir sonuçlar ve hata ayıklama yetenekleri sunar.

Güçlü Yönleri

 • Performans sorunlarını ayıklamak için kullanışlıdır
 • UX için uçtan uca ve derin görünürlük sağlar
 • Tekrarlanabilir test ve hata ayıklama ortamı sunar

Sınırlamaları

 • Gerçek dünyadaki darboğazları yakalayamayabilir
 • Gerçek dünyadaki (anahtar performans ölçütleriyle (KPI) ilişkilendirilemez

Not: Lighthouse ve WebPageTest gibi araçlar bu tür verileri toplar.

Saha Verileri

Saha (veya alan) verileri, gerçek kullanıcı izleme veya RUM olarak da adlandırılır. Alan verileri, kullanıcılarınızın vahşi ortamda karşılaştığı gerçek sayfa yüklemelerinden toplanan performans verileridir.

Güçlü Yönleri

 • Gerçek gerçek dünya kullanıcı deneyimini yakalar.
 • İşletmenin temel performans göstergeleri ile (KPI) ilişkilendirmeyi (korelasyonu) sağlar.

Sınırlamalar

 • Kısıtlanmış metrik grubu vardır
 • Sınırlı hata ayıklama yeteneklerine sahiptir

Not: Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu (User Experience Report) gibi herkese açık veri kümeleri ve Google Sayfa Hızı İçgörüleri (PageSpeed Insights) hız puanı gibi performans araçları bu tür verileri raporlar.

Farklı Performans Araçları Nelerdir

Farklı Performans Araçları Nelerdir?

Lighthouse

Performans, erişilebilirlik, PWA (progressine web apps), SEO (search engine optimization) ve diğer en iyi uygulamalarda web sitenizi nasıl iyileştireceğiniz konusunda size kişiselleştirilmiş tavsiyeler verir.

Adres:

developers.google.com/web/tools/lighthouse

WebPageTest

Kontrollü laboratuvar ortamında bir veya daha fazla sayfanın performansını karşılaştırmanıza ve gerçek bir cihazda performans istatistiklerine ve test performansına derinlemesine dalmanıza olanak tanır. Lighthouse’u WebPageTest’te de çalıştırabilirsiniz, sonuçlarını orada da görebilirsiniz.

Adres:

webpagetest.org

TestMySite

Farklı cihazlar arasında web sayfası performansını teşhis etmenize olanak tanır ve Webpagetest ve PageSpeed Insights (Sayfa Hızı İçgörüleri) deneyimini iyileştirmek için bir düzeltme / onarım listesi sağlar.

Adres:

testmysite.thinkwithgoogle.com

Sayfa Hızı İçgörüleri (PageSpeed Insights)

Siteniz için hız alanı verilerini, iyileştirmeye yönelik yaygın optimizasyon önerileriyle birlikte gösterir.

Adres:

developers.google.com/speed/pagespeed/insights

Hız Puan Kartı (Speed Scorecard)

Mobil site hızınızı 10’dan fazla ülkedeki meslektaşlarınızla karşılaştırmanıza olanak tanır. Mobil site hızı, Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu’ndaki gerçek dünya verilerine dayanır.

Adres:

thinkwithgoogle.com/feature/mobile/

Etki Hesaplayıcı (Impact Calculator)

Google Analitik’ten alınan karşılaştırma verilerine dayanarak, mobil site hızınızı artırmanın potansiyel gelir fırsatını tahmin etmenize olanak tanır.

Adres:

thinkwithgoogle.com/feature/mobile/

Chrome Geliştirici Araçları (Develpper Tools)

Bir sayfanın çalışma zamanının profilini çıkarmanıza ve performans darboğazlarını belirlemenize ve hata ayıklamanıza olanak tanır.

Adres:

developers.google.com/web/tools/chrome-devtools

Hangi Aracı Hangi Amaçla Kullanmalı

Hangi Aracı Hangi Amaçla Kullanmalı?

Değişik kişi görevlerine / unvanlara göre belirtelim:

Pazarlama uzmanı veya yazılım geliştiricisiniz, web sitenizdeki kullanıcı deneyimini iyileştirmek için bir iş vakası oluşturmaya çalışıyorsunuz. Lira ve kuruş konuşuyorsunuz ve fırsat maliyetini ve beklenen artışı ölçmenize yardımcı olabilecek parasal değerler arıyorsunuz.

 • Mobil sitenizin hızının 10’dan fazla ülkedeki rakiplerinize kıyasla nasıl olduğunu görmek için Hız Puan Kartı’nı kullanın. Puanlar, Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu’ndan alınan gerçek dünya verilerine dayanmaktadır.
 • Mobil site hızınızı artırmanın potansiyel gelir fırsatını tahmin etmek için Etki Hesaplayıcı’yı kullanın. Etki, Google Analitik’ten alınan karşılaştırma verileriyle belirlenir.
 • Sektör karşılaştırmalarının yanı sıra sayfanızın mobil yükleme süresini test etmek ve basit düzeltmelerin sitenizi nasıl hızlandırıp ziyaretçi kaybını nasıl azaltabileceğini öğrenmek için TestMySite’ı kullanın; TestMySite şu anda WebPageTest ve PageSpeed Insights tarafından desteklenmektedir.

Yazılım geliştiricisiniz, gerçek dünyadaki Chrome kullanıcılarının deneyimlediği şekilde sitenizin mevcut performansını anlamaya çalışıyor ve en iyi sektör eğilimleri ve yönergelerine göre denetim önerileri arıyorsunuz.

 • PageSpeed Insights, sitenizin Chrome kullanıcılarının deneyimlediği gerçek dünyadaki performansını anlamanıza yardımcı olur ve optimizasyon fırsatları önerir.

Yazılım geliştiricisiniz, bir web sitesini modern web performansı en iyi uygulamalarına göre anlamaya ve denetlemeye çalışıyorsunuz.

 • Lighthouse kapsamlı bir dizi performans fırsatları içerir; Sayfanızda eksik olan performans fırsatlarının bir listesini ve her bir optimizasyonu uygulayarak kazanılan zamanı sağlar, bu da ne yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Yazılım geliştiricisiniz, sitenizin performansının nasıl hata ayıklanacağı / derinlemesine inceleneceği konusunda teknik rehberlik arıyorsunuz:

 • Chrome Geliştirici Araçları (CDT), sitenizin profilini özelleştirilmiş yapılandırmalarla oluşturarak sitenizdeki performans sorunlarını derinlemesine incelemenizi sağlayan ve performans darboğazlarını izlemenize olanak tanıyan bir Performans Paneli içerir. CDT’yi bir web sitesinin üretim veya geliştirme sürümlerinde kullanabilirsiniz.
 • WebPageTest, gelişmiş bir ölçümler paketi ve izleme görüntüleyicileri içerir. Ağ koşullarına sahip gerçek mobil donanım üzerinde sitenizin performansına derinlemesine dalmayı sağlar.

TurboPak ekibi olarak size kullanıcıların ve Google’ın beklentilerine uygun hız ve performans artırma hizmeti sunuyoruz. Sizin için neler yapabileceğimizi görmek için iletişime geçin.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın