Web Sitesi Hızı Bir Web Sitesi İçin Neden Önemlidir

Şirketler veya kendi işini yapan profesyoneller çeşitli nedenlerle web sitelerini kurup yayınlarlar ki bu günümüzün dijital dünyasında kaçınılmaz bir gerekliliktir.

Kimilerinin fark ettiği ve kimilerinin etmediği gibi web sitesi hızı internetteki genel iş başarısında hayati bir rol oynar.

Web sitesi hızından bahsettiğimizde, sayfa indirme hızından, yani arama motorlarından veya sosyal medyadan web sitesi bağlantısını tıkladıktan sonra bir kullanıcı için web sayfanızın yüklenmesi için geçen süreye atıfta bulunuyoruz.

İyi bir web sitesi hızı, ziyaretçilerinize iyi bir web sitesi deneyimi sunmak için yapılacaklar listesinde üst sıralarda yer almalıdır.

İndirme hızının sitenizin performansını ve genel iş hedeflerinizi nasıl etkilediğine bakalım.

düşük web sitesi hızı öldürür

Düşük Web Sitesi Hızı Öldürür

Tüketicilerin yüzde 47’si gibi iseniz, bir web sitesinin iki saniye veya daha kısa sürede– tüm ihtişamıyla- görünmesini beklersiniz.

Gerçek şu ki, internete ne kadar hızlı erişebildiysek, o kadar az sabırlı hale geldik.

İşletmeler için endişe verici olan şey, bu yıldırım hızındaki talebi karşılamamanın bazı endişe verici sonuçlara yol açabileceğidir.

Sitenizin indirme hızı üç saniyeye yaklaşırsa, ziyaretçiler endişe verici bir hızda hemen çıkmaya başlar.

Müşteriler sayfalarınızın hızlı yüklenmesini beklerler ve beklentilerini karşılamadığınızda, sitede kalmaları için daha az neden olur.

Web’de rekabete gelince, saniyenin her kesiti önemlidir, bu nedenle sayfa yükleme hızının neden bu kadar önemli olduğunu ve web tasarım hizmetlerinin hepsinde oynadığı rolü anlamak önemlidir.

Google Web Sitesi Hızına İhtiyaç ve Talep Olduğunu Biliyor

Google, Web Sitesi Hızına İhtiyaç ve Talep Olduğunu Biliyor

Son yıllarda Google, sayfa hızını resmi olarak mobil aramalar için bir sıralama faktörü haline getiren Hız Güncellemesini duyurdu.

Arama motoru Google, sayfa hızının kendi sıralama faktörleri arasında olduğunu genel kitleye açıkladı. Mobil önce uygulamasından önce birçok sitede yaptığı, çok daha fazla trafiği hesaba katan masaüstü siteleri dizinine eklemeyle sınırlıydı, şimdi tam tersi, yani mobil site önce geliyor.

Gerçek şu ki mobil trafik gün geçtikçe artıyor ve masaüstü trafiği son birkaç senedir geçti (yüzde 50’den fazla mobil trafik). Google bunu en iyi bilen ve ona gören hareket eden öncü işletmelerden biri tabii.

Mobil aramaların masaüstü sorgulara kıyasla popülaritesi nedeniyle Google, mobil öncelikli dizine eklemenin nihai olarak kullanıma sundu ve bu yüzden mobil sayfa hızının bir öncelik haline gelmiş olması şaşırtıcı değil.

Google’ın baktığı sihirli sayı 2 saniyedir ve siteniz / sunucunuz bu hıza yetişemezse, daha az Google tarayıcısının sitenize gönderilmesini ve Google sıralamalarda daha aşağılara düşmenizi bekleyebilirsiniz.

Tabii ki masaüstünden mobile dönüşümü yakalayamamış veya farkında olmayan birçok iş ve işletme web sitesi, mobil hızlarda çok düşük performans sergiliyor.

Ayrıca, Hız Güncellemesinin yalnızca en yavaş sayfaları etkileyeceğini, yani her web sitesini etkilemeyeceğini iddia ettiler, ama bu önemli konuyu kim şansa bırakmak ister? Biz istemeyiz, iş veya işletme sahibi profesyonellerin de bizim gibi düşündüğüne eminiz.

Hem masaüstü hem de mobil sitelerde hız önemlidir.

Hız, toplam trafiği, olası satış veya aday müşteri oluşturmayı ve telefon ile arama, form doldurma, ürün / hizmet satın alma gibi dönüşümleri doğrudan etkileyen Google arama sıralamalarını etkiler.

Böylece web sitesinin var olma amacı ne olursa olsun, şirketlerin veya profesyonellerin web siteleri için istediği sonuçları doğrudan etkiler.

İlk İzlenimler Kalıcı İzlenimlerdir

İlk İzlenimler Kalıcı İzlenimlerdir

Bir ziyaretçi sitenizin bir sayfasına geldiğinde, hemen işletmeniz veya markanız hakkında bir fikir oluşturur.

İlk izlenimler, web siteleri dünyasında kalıcı izlenimler olma eğilimindedir. Ziyaretçiler bir kez ilk izlenim oluşturduktan sonra, bu genellikle onlarda kalır, bu da ilk karşılaşmalarında olanların markanızla ilişkilerinin standartlarını belirlediği anlamına gelir.

Sayfalarınızın ne kadar hızlı yüklendiğiyle ilgili belirli bir psikoloji vardır.

Kullanıcılar yalnızca sonuçları hızlı bir şekilde görmeyi beklemekle kalmazlar ve görmediklerinde hayal kırıklığına uğrarlar, aynı zamanda sayfa hızı da sizin hakkınızdaki profesyonel görüşlerini anında etkiler.

Sayfanız yavaş yükleniyorsa, ziyaretçilerinizi size bağlayan kanala bir engel koyar.

Bu dinamik- çoğu sitenin iki saniye veya daha kısa sürede ses verdiği bir dünyada çok dikkat çekicidir- potansiyel müşterilere kötü bir ilk izlenim verir.

Kötü hazırlanmış bir logo gibi yavaş yüklenen sayfalar, bir şeyin doğru olmadığına dair bir sinyal gönderir ve otoritenizi ve profesyonelliğinizi sorgulamalarını sağlar. Bu, bir ilişkiye başlamanın kötü bir yoludur.

Öte yandan, sayfalar hızlı yüklendiğinde ziyaretçileriniz fark bile etmeyebilir ve bu iyi bir şeydir.

Sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinme, sitenize göz atma ve ilk izlenimlerini yavaş yüklemeden başka bir şeye dayandırmalarına veya sizinle iletişime geçmelerine engel olacak (örneğin yavaş yüklenen bir sayfadan rahatsız olmaları gibi) hiçbir şey yoktur.

Web Sitesi Kullanıcı Deneyimi İlkeleri

Web Sitesi Kullanıcı Deneyimi İlkeleri Önemlidir

Google’a dönecek olursak, arama motoru, arama yapanlara harika bir kullanıcı deneyimi (KD veya İngilizce UX- user experience) sağlayan öğelere odaklanmıştır.

KD, bir son kullanıcının eksiksiz deneyimini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Terimin kapsamında başlangıçta göze göründüğünden daha fazlası vardır, ancak kullanılabilirliği artıran ve ziyaretçilerin sitedeyken deneyimleri hakkında kendilerini iyi hissetmelerine olanak tanıyan web sitesi tasarım öğeleri, kullanıcı deneyiminin temel ölçümleridir.

Sayfa hızına olan ihtiyacımız ve sağladığı rahatlık göz önüne alındığında, sayfa yükleme hızı, harika bir KD (UX) ve dolayısıyla SEO (arama motoru optimizasyonu) için uygun noktalar sağlamak için çok önemlidir.

Gördüğünüz gibi, Google bir arama sorgusunun arkasındaki kişiye herhangi bir sonuç sağlamak istemez.

Google, en iyi sonuçları elde etmek için algoritmalarıyla sürekli olarak uğraşarak aramada pazar liderliğine ulaşmıştır.

Bu sadece soruyu veya ihtiyacı cevaplayan arama sonuçları üretmekle ilgili değil, aynı zamanda kullanıcı için kaliteli bir deneyim sağlayan sonuçlarla da ilgilidir.

Ortalama hemen çıkma oranından daha yüksek bir hemen çıkma oranı gibi yavaş yüklenen sayfalarda yaygın olan sinyaller, ziyaretçileriniz için hayal kırıklığı noktalarını en aza indiren KD (UX) web geliştirmeye yeterince yatırım yapmadığınızı gösterir.

Arama motoru sizin sitenize trafik göndermeye devam ederse, sonuçta arama sonuçlarında kötü bir yansıma olacaktır ve bunu gerçekten istemediklerine emin olabilirsiniz.

Dönüşümleri Önemsiyorsunuz

Sayfa hızının dönüşümleri doğrudan etkilediği teorisini destekleyen oldukça sağlam kanıtlar var.

Başlangıç ​​olarak, sayfa yüklemedeki her bir saniyelik gecikme için dönüşümlerinizin potansiyel olarak yüzde 7’sini kaybedeceğiniz gerçeğine bakabiliriz.

Ziyaretçiler beş saniye bekliyorlarsa- beklentilerinin sadece 3 saniye ötesinde- dönüşüm oranları düşük oran yüzde 1’in altında sabit kalıyor.

Gelir, işletmenizin başarısı için önemli değilse, endişelenmenize gerek yok.

Ancak, geri kalanımız için, dönüşümde bu tür bir düşüş, “İşletmemiz Kapalı” işaretini koymaya benzer! Satış raporları önemlidir ve her satış aracı, istediğimiz rakamlara ulaşmamız için maksimum potansiyelde çalışmalıdır.

Yıllar önce, bu derece yüksek hız beklentisine ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda, dünyaca ünlü Amazon işletmesi, sayfa hızındaki sadece 1 saniyelik bir yavaşlamanın onlara yılda şaşırtıcı bir şekilde 1,6 milyar dolara mal olabileceğini hesapladı.

İnsanlar Amazon’u seviyorlar ve e-ticaret devi, yavaş yüklenen sayfaların zararlı etkilerinden muaf değilse, o zaman hiçbirimiz iş veya işletme sahibi olarak muaf değiliz.

Amazon gibi devlerin aynı site tasarım, uygulama ve bakım çalışmalarının birçoğuna sahip olmak önemlidir- bir gecede pazar liderliğine yükselmediler ve her zaman site optimizasyonunu tanımlama konusunda kendi alanlarında öncü konumdadırlar.

Gelecek İçin Planlarınız Var ve Biz Yardımcı Olabiliriz

Gelecek İçin Planlarınız Var ve Biz Yardımcı Olabiliriz

Hızlı yüklenen siteler ziyaretçileri etkilediğinden ve ziyaretçilerin ilgisini çekmeye ve daha iyi dönüşümlere katkıda bulunduğundan, bir web sitesi için iyi indirme hızına ulaşmaya zaman harcamak, iyi harcanan zamandır.

Hedef pazarınızı düşündüğünüz zaman kendinize sorun:

Yavaşsa veya kullanıcı deneyimi zayıfsa web sitenizi kullanmaya devam etmek için ziyaretçilerinizin ve müşterilerinizin sabırları olacak mı?

Web sitenize yeni trafik çekmek önemli olsa da, sonuç olarak, yeni müşteriler edinmenin, sahip olduklarınızı elinizde tutmaktan daha pahalı olması gerçeği ile karşı karşıyasınız.

Mevcut müşterilerinizi beslemek ve onlara olağanüstü bir deneyim sunmak, dijital iş dünyasında başarılı olmanın anahtarıdır.

Bir sayfa hızı projesine başlamadan önce, sayfa hızını içeren bir KD (UX) kontrol listesini takip ederek zamanınızı en iyi şekilde kullanmak mantıklıdır.

Yavaş yüklenen sayfalar müşteri sadakatini zorlaştırır ve işletmenizin büyümesini ve gelişmesini engeller.

Bunu, oluşturmak için çok çalıştığınız işletmeniz / markanız için istemiyorsunuzdur ve TurboPak ekibi olarak biz de istemiyoruz.

Belki diğer sitelerin ne zaman yavaş yüklendiğini fark etmişsinizdir, ancak en son ne zaman kendi başınıza bir kontrol yaptınız?

Sayfa yükleme hızının başarınız için caydırıcı bir unsur olduğu konusunda endişelenmek istemiyorsanız, web sayfalarınızın herhangi bir cihazda hız için optimize edilmesini sağlayabilecek konu uzmanı bir teknoloji şirketi ile çalışmanızın zamanı gelmiş demektir.

Web siteniz için iyi / çok iyi bir indirme ve sayfa yükleme hızı elde etmeyi hedefleyin.

Sitenizin amacı veya yürüttüğünüz işin türü ne olursa olsun bu çok önemlidir.

Web siteniz için iyi indirme hızıyla hem müşteriler hem de potansiyel müşteriler için daha iyi bir işletme ve marka deneyimi, herkes için daha optimize bir kullanıcı deneyimi elde edeceksiniz ve sayfa arama motoru optimizasyonu (SEO) taktiklerine de dikkat ettiğinizde tatmin edici dönüşüm oranları bekleyebilirsiniz.

Butik İnternet Limited Şirketi olarak, size iyi ve çok iyi seviyede Google performans puanları sağlamayı, Google temel web hayati değerlerine uyumu gerçekleştirmeyi ve yüksek sayfa / web sitesi yükleme hızı elde etmeyi içeren online TurboPak hızlandırma ve performans eniyileme hizmetimizle, bu hedefleri sizin için hızlı ve sorunsuz gerçekleştirebilecek teknoloji şirketiyiz.

Bizimle iletişime geçmek ve sizin için neler yapabileceğimizi konuşmak ister misiniz?

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın