Web Sitesi Hızı Nasıl Ölçülür

Web site hızınızı nasıl ölçersiniz sorusunun cevabına bu yazıda temel seviyede giriş yapıyoruz.

Gerçek dünya performansı, kullanıcıların cihazlarındaki, ağ bağlantılarındaki ve diğer faktörlerdeki farklılıklar nedeniyle oldukça değişkendir.

Örneğin, ofisinizde bir kablolu ağ bağlantısı kullanarak web sitenizi yükler ve bir kafede WiFi kullanarak yüklediğiniz yükle karşılaştırırsanız, deneyimlerin çok farklı olması muhtemeldir.

Piyasada, sayfa performansını değerlendirmek için laboratuvar veya saha verileri toplamanıza yardımcı olabilecek birçok araç vardır.

Laboratuvar Verileri ve Saha Verileri

Laboratuvar verileri, önceden tanımlanmış cihaz ve ağ ayarları ile kontrollü bir ortamda toplanan performans verileridir.

Saha verileri ise kullanıcılarınızın doğal (vahşi) ortamda deneyimlediği gerçek sayfa yüklemelerinden toplanan performans verileridir.

Her birinin kendi güçlü yönleri ve sınırlamaları vardır.

Laboratuvar verileri, tekrarlanabilir sonuçlar ve bir hata ayıklama ortamı sunar, ancak gerçek dünyadaki darboğazları yakalamayabilir ve gerçek dünyadaki sayfa temel performans metrikleri ile (KPI – Key Performance Indicators) ilişkilendirilemez.

Laboratuvar verileriyle, kullanıcılarınızın tipik cihazlarını ve ağlarını anlamanız ve performansı test ederken bu koşulları uygun şekilde yansıtmanız gerekir.

4G’nin olduğu alanlarda bile, kullanıcıların asansörlerde, işe gidip gelirken veya benzer ortamlarda daha yavaş veya kesintili bağlantılarla karşılaşabileceğini unutmayın.

Saha verileri (Gerçek Kullanıcı İzleme veya RUM – Real User Monitoring olarak da adlandırılır), gerçek gerçek dünya kullanıcı deneyimini yakalar ve iş temel performans metrikleri ile ilişkilendirmeye (korelasyona) olanak tanır, ancak sınırlı bir ölçüm kümesine ve sınırlı hata ayıklama özelliklerine sahiptir.

Araçlar

Laboratuvar Verileri

Lighthouse bir URL alır ve sayfa üzerinde bir dizi denetim gerçekleştirerek sayfanın ne kadar iyi performans gösterdiğine dair bir rapor oluşturur.

Bir sayfayı Chrome DevTools içinden kolayca denetleme seçeneği de dahil olmak üzere Lighthouse aracını çalıştırmanın birden çok yolu vardır.

Saha Verileri

Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu (CrUX), gerçek dünyadaki Chrome kullanıcılarının web’deki popüler destinasyonları nasıl deneyimlediğini gösteren ölçümler sağlar.

Diğer Araçlar

PageSpeed Insights (Sayfa Hızı İçgörüleri), bir sayfa hakkında hem laboratuvar hem de saha verileri sağlar.

Sayfayla ilgili laboratuvar verilerini toplamak ve analiz etmek için Lighthouse’u kullanırken, gerçek dünyadaki saha verileri Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu (Chrome User Experience Report)veri kümesini temel alır.

Chrome Geliştirici Araçları, doğrudan Google Chrome tarayıcısında yerleşik olarak bulunan bir dizi web geliştirici aracıdır.

Bir sayfanın çalışma zamanının profilini çıkarmanıza ve performans darboğazlarını belirlemenize ve hatalarını gidermenize olanak tanır.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın

TurboPak hizmetimiz size otomatik ve 7/24 çalışan web sitesi hızlandırmayı sağlamaktadır. Bu yazı için Google web.dev sayfasına da bakabilirsiniz.

Web sitesi hızı konusunda şu yazılarımıza da okuyunuz: