Web Sitesi Hızı Neden Önemlidir

Tüketiciler, dijital içeriğe ve hizmetlere erişmek için giderek daha fazla mobil cihaza güveniyorlar.

Site analizlerinize bakarsanız, muhtemelen bu hikâyenin kendi verilerinizde ortaya çıktığını göreceksiniz.

Tüketiciler de her zamankinden daha talepkârlar ve sitenizdeki deneyimi değerlendirdiklerinde sizi rakiplerinizle karşılaştırmakla kalmıyor, sizi her gün kullandıkları sınıfının en iyisi hizmetlere göre derecelendiriyorlar.

Hız performansın önemli bileşenidir ve sitenizin performansı şu temel nedenlerle önemlidir:

  • Performans, kullanıcıları elde tutmakla ilgilidir
  • Performans, dönüşümleri iyileştirmekle ilgilidir
  • Performans, kullanıcı deneyimiyle ilgilidir
  • Performans insanlarla ilgilidir

Bu gönderi, performans ve iş başarısı arasındaki ilişki üzerine yapılan bazı araştırmaları özetlemektedir.

Yazının orijinalini bu sayfada görebilirsiniz (İngilizce).

Web Sitesi Performansı Kullanıcıları Elde Tutmakla İlgilidir

Performans, Kullanıcıları Elde Tutmakla İlgilidir

Performans, herhangi bir çevrimiçi girişimin başarısında önemli bir rol oynar.

Yüksek performanslı siteler, kullanıcıları düşük performans gösterenlere göre daha iyi bir şekilde meşgul eder ve elde tutar.

ÖRNEK:

Pinterest, algılanan bekleme sürelerini %40 azalttı ve bu, arama motoru trafiğini ve kaydolma sayısını %15 artırdı.

ÖRNEK:

COOK, ortalama sayfa yükleme süresini 850 milisaniye azaltarak dönüşümleri %7 artırdı, hemen çıkma oranlarını %7 düşürdü ve oturum başına sayfa sayısını %10 artırdı.

Çalışmalar, düşük performansın işletme hedefleri üzerinde olumsuz etkisinin olabileceğini de göstermiştir.

Örneğin, BBC, sitelerinin yüklenmesi için geçen her ek saniye için kullanıcıların %10’unu daha kaybettiklerini tespit etti.

Performans, Dönüşümleri İyileştirmekle İlgilidir

Kullanıcıları elde tutmak, dönüşümleri iyileştirmek için çok önemlidir.

Yavaş siteler gelir üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve hızlı sitelerin dönüşüm oranlarını artırdığı gösterilmiştir.

ÖRNEK:

Mobify için, ana sayfa yükleme hızındaki her 100 ms’lik düşüş, oturuma dayalı dönüşümde %1,11’lik bir artışa neden oldu ve yaklaşık 380.000 ABD dolarlık bir ortalama yıllık gelir artışı sağladı. Ek olarak, ödeme sayfası yükleme hızında 100 ms’lik bir düşüş, oturuma dayalı dönüşümde %1,55’lik bir artışa neden oldu ve bu da yaklaşık 530.000 ABD doları tutarında bir yıllık ortalama gelir artışı sağladı.

ÖRNEK:

AutoAnything sayfa yükleme süresini yarıya indirdiğinde, satışlarda %12 ila %13 artış gördüler.

ÖRNEK:

Perakendeci Furniture Village, site hızlarını denetledi ve buldukları sorunları çözmek için bir plan geliştirerek sayfa yükleme süresinde %20 azalma ve dönüşüm oranında %10 artış sağladı.

Web Sitesi Performansı Kullanıcı Deneyimiyle İlgilidir

Performans, Kullanıcı Deneyimiyle İlgilidir

Kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda, hız önemlidir.

Bir tüketici araştırması, mobil hızdaki gecikmelere verilen stres tepkisinin bir korku filmi izlemeye veya matematiksel bir problemi çözmeye benzediğini ve bir perakende mağazasında ödeme sırasında beklemekten daha fazla olduğunu gösteriyor.

Bir site yüklenmeye başladığında, kullanıcıların içeriğin görünmesini beklediği bir süre vardır.

Bu gerçekleşene kadar, konuşulacak bir kullanıcı deneyimi yok.

Bu deneyim eksikliği, hızlı bağlantılarda uçup gidiyor. Ancak daha yavaş bağlantılarda kullanıcılar beklemeye zorlanır. Sayfa kaynakları yavaşça yüklendikçe kullanıcılar daha fazla sorun yaşayabilir.

Aşağıdaki resimde hızlı ve yavaş web sitesinde deneyimin ne kadar farklı sürelerde gerçekleştiğinin örneğini görüyorsunuz.

yavaş ve hızlı web sitesi

Performans, iyi kullanıcı deneyimlerinin temel bir yönüdür.

Siteler çok fazla kod gönderirken, tarayıcıların kodu indirmek için kullanıcının veri planının megabaytını kullanması gerekir.

Mobil cihazların sınırlı CPU gücü ve belleği vardır. Çoğu zaman, az miktarda optimize edilmemiş kod olarak kabul edebileceğimiz şeylerle boğulurlar.

Bu, tepkisizliğe yol açan zayıf performans yaratır.

İnsan davranışı hakkında bildiklerimizi göz önüne alırsak, kullanıcılar, düşük performanslı uygulamalara çok uzun süre katlanmayacaklardır ve terk edeceklerdir.

Web Sitesi Performansı İnsanlarla İlgilidir

Performans İnsanlarla İlgilidir

Yetersiz performans gösteren siteler ve uygulamalar, onları kullanan kişiler için gerçek maliyetler de oluşturabilir.

Mobil kullanıcılar, dünya çapında internet kullanıcılarının daha büyük bir bölümünü oluşturmaya devam ettikçe, bu kullanıcıların çoğunun web’e mobil LTE, 4G, 3G ve hatta 2G ağları üzerinden eriştiğini akılda tutmak önemlidir.

Calibre’den Ben Schwarz’ın gerçek dünya performansına ilişkin çalışmasında işaret ettiği gibi, ön ödemeli veri planlarının maliyeti düşüyor ve bu da internete bir zamanlar olmadığı yerlerde erişimi daha uygun hale getiriyor.

Mobil cihazlar ve internet erişimi artık lüks değil. Giderek birbirine bağlı bir dünyada gezinmek ve işlev görmek için gerekli ortak araçlardır.

Toplam sayfa boyutu, en az 2011’den beri istikrarlı bir şekilde artıyor ve eğilim devam ediyor gibi görünüyor.

Tipik sayfa daha fazla veri gönderdikçe, kullanıcıların ölçülü veri planlarını daha sık yenilemeleri gerekir ve bu da onlara maliyetlidir.

Kullanıcılarınızın parasından tasarruf etmenin yanı sıra, hızlı ve hafif kullanıcı deneyimleri de acil durumdaki kullanıcılar için çok önemli olabilir.

Hastaneler, klinikler ve kriz merkezleri gibi kamu alanları, kullanıcılara kriz sırasında ihtiyaç duydukları önemli ve özel bilgileri veren çevrimiçi kaynaklara sahiptir. Tasarım, stresli anlarda önemli bilgileri verimli bir şekilde sunmada çok önemliyken, bu bilgileri hızlı bir şekilde sunmanın önemi küçümsenemez. İşimizin bir parçasıdır.

Web Sitenizin Hızını Artırmaya Başlayın

Google’ın tüm web sitelerinin odaklanması gerektiğine inandığı ölçümler hakkında bilgi edinmek için Temel Web Hayati Ölçütleri hakkında sitemizde bilgi edinin.

28 Mayıs 2020 tarihli yazıdan kesit alırsak (Daha iyi bir web için sayfa deneyimini değerlendirme, Resmi Google Web Yöneticisi Merkezi Blogu):

‘’Bugün, bu çalışmayı geliştiriyor ve bu sayfa deneyimi metriklerini içeren, yaklaşan bir Google Arama sıralaması değişikliğine erken bir bakış sağlıyoruz. Bir web sayfasındaki bir kullanıcının deneyiminin kalitesinin bütünsel bir resmini sağlamak için, Sayfa deneyimi için Temel Web Hayati Ölçütlerini mevcut sinyallerimizle birleştiren yeni bir sinyal sunacağız.’’

Ardından, hızlı olma ve hızlı kalma ile ilgili birçok ipucu ve püf noktası için web sitemize göz atın ve sorularınızı bize iletin.

TurboPak hız ve performansını artırmanızı sağlayan hizmet sunuyor.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın