WordPress için Google AMP İşe Yaramaz

Google AMP (accelerated mobile pages) berbat diyebiliriz.

Bildiğiniz gibi genel AMP tanımı şu: Hızlandırılmış mobil sayfalar (AMP) açık kaynaklı bir kod yazılımı olup, interneti daha güzel bir yer haline getirmeyi amaçlamaktadır. AMP mobil sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan kodlama çerçeve çalışmasıdır.

Ama bizim deneyimlerimize göre daha fazla sorun yaratır ve her zaman olması gerekeni çözmez.

Bununla ilgili en büyük sorunumuz, site tasarımınızı / işlevselliğinizi bozmak, sitenizi hala o kadar hızlı yapmamak ve en kötüsü kullanıcı deneyiminizi mahvediyor.

AMP’yi bu kadar çok seviyorsanız, gidip genel bir tema yükleyin.

Bağlantıları yavaş olan belirsiz kullanıcılar umurumuzda değil, çünkü bunlar muhtemelen benim hedef kitlemiz değil.

İşte AMP vaatleri:

 • Daha hızlı site – AMP, sitenizin daha hızlı yüklenmesi için gereksiz öğeleri kaldırarak tasarımı kolaylaştırır.
 • Daha iyi SEO – daha hızlı yükleme, daha hızlı içerik sindirimi ki bunların hepsi daha iyi Google sıralamalarına eşittir
 • Daha fazla trafik – daha iyi sıralama, daha iyi trafik demektir
 • Daha iyi kullanıcı deneyimi – Siteniz AMP’yi bir şekilde yükseltme olarak değerlendirecek kadar korkunç bir şekilde tasarlanıp kodlanmadıkça bunun nasıl çalıştığından emin değiliz?!

Gerçek ne peki?

 • Kolayca kırılan site – küçük bir tuhaf tasarım veya kodlama hatası ve siteniz çöküverir
 • Sınırlı uyumluluk – yalnızca çoğunlukla statik blog sitelerinde çalışır. Diğer tüm siteler, süslü efektleri veya özellikleri AMP üzerinde çalışmayı bıraktığı için uyumlu değildir.
 • Sınırlı SEO / trafik avantajı – işte komik olan şey, blog siteleri genellikle arama motorlarında zaten başarılıdır. Bu yüzden blogunuza AMP eklemenin diğer blogları geçmenize nasıl yardımcı olduğundan emin değilim. Nihayetinde işin özü içeriktir.
 • Sınırlı hız iyileştirmesi – evet, siteniz ilk etapta gerçekten şişirilmişse AMP sitenizi hızlandırır. Ve eğer bu kadar şişirilmişse, o zaman önce siteyi hızlandırmanız gerekir, böylece tüm ziyaretçiler için hızlı olur, yani sadece AMP ziyaretçileri için değil!

İşte mesele şu.

AMP, sözde web sitelerinin içeriği daha hızlı ve daha akıcı bir şekilde göstermesine yardımcı olmak için icat edildi ve böylece sıralamaları, site performansını ve genel kullanıcı deneyimini iyileştirecekti.

Ancak kendi deneyimlerimize ve görüşümüze göre, bu onlar (Google) için içeriğinize sahip olmanın, içeriğinizi ayrıştırmanın ve Google deneyimini geliştirmenin başka bir yoluydu. Aslında sizi umursamıyorlar (veya ilk öncelik değilsiniz) ve faydası çok fazla değil.

AMP, berbat bir şekilde kodlanmış / tasarlanmış bir siteyi kurtaramaz. Halihazırda iyi tasarlanmış ve kodlanmış siteler için, AMP’ye ihtiyacınız olmadığı gibi AMP’nin genel markalaşmanızı ve genel kullanıcı deneyiminizi düşürdüğünü hissedeceksiniz.

Google AMP - Görünüşe göre ona daha fazla ihtiyacınız olmayacak

Google AMP: Görünüşe göre ona daha fazla ihtiyacınız olmayacak

Yeni Sayfa Deneyimi Google Güncellemesi (Page Experience Update) yürürlüğe girdiğinde (2021 Haziran ve sonrası) sayfalar artık En Çok Okunan Haberler’in mobil sürümünde AMP’nin gösterilmesini gerektirmeyecek. Yani aslında AMP gereksiz hale gelecek (en azından şart olmaktan çıkacak).

Google AMP’nin olumsuz yönlerini umursamamak mümkün değildir

Google AMP, mobil web’i hızlandırma vaadiyle 2016 yılında piyasaya sürüldü. AMP’nin uygulanması sorunsuz değildir ve büyük yatırım gerektirir, faydalı olduğu kullanım vakaları vardır, ama olumsuz yönlerini göz ardı etmek mümkün değildir.

Aşağıdakiler ana dezavantajların bir listesidir:

 • AMP, standart olmayan HTML etiketlerine (AMP HTML) dayanır. Bunun standart olmayan HTML olduğu göz önüne alındığında, yalnızca Google için kullanılabilir.
 • AMP’nin standart olmayan HTML etiketleri gerektirdiği göz önüne alındığında, aynı sayfanın iki kopyasına sahip olmanız gerekir. Aynı içerik için birden fazla sayfaya sahip olmak, geliştirme ve destek açısından daha fazla karmaşıklık ekler.
 • AMP, üçüncü taraf Javascript kullanımını sınırlar. AMP sayfalarında, potansiyel müşteri formları veya sayfa içi yorumlar oluşturmak çok zordur ve neredeyse imkansızdır.
 • AMP’nin CSS’nin boyutu konusunda kesin sınırları vardır. Maksimum 50 kilobayt satır içi CSS’ye sahip olabilirsiniz.
Kullanıyorsanız önümüzdeki yıl AMP'den vazgeçmeli misiniz

Kullanıyorsanız önümüzdeki yıl AMP’den vazgeçmeli misiniz?

Önümüzdeki yıl Google, kullanıcı deneyimini ölçmek için yeni Temel Web Hayati Değerleri’ni (Core Web Vitals) kullanacak.

Web sitenizdeki sayfa bu metrikleri geçerse, En Çok Okunan Haberler’de iyi sıralama alabilir.

Google Haberler içeriği söz konusu olduğunda Google politikalarını karşıladığınız sürece, AMP artık mobil cihazların En Çok Okunan Hikayelerinde (Top Stories) öne çıkarılması için bir gereklilik olmayacak.

AMP sayfalarını hızlandırmak için Google, AMP sayfalarına birçok kısıtlama ekledi. Ana sınırlama Javascript üzerindedir.

Javascript’in kötüye kullanılması, günümüzde hızı etkileyen bir numaralı faktördür.

Çoğu zaman site geliştirme, Vue, Angular ve React gibi ağır Javascript çerçeve çalışmalarına (framework) dayanır. Bunlar, tek sayfalık bir site oluşturma sürecini basitleştirir; ancak, geliştiricileri tembel olmaya ve bir işi tamamlayabildikleri sürece Javascript’i verimsiz kullanmaya teşvik ederler.

Aşağıdakiler en yaygın eksikliklerdir:

 • CSS yerine Javascript tabanlı animasyon.
 • Javascript, ana ileti dizisini engelleyerek sayfayı kullanıcı eylemlerine daha az duyarlı hale getirir.
 • Vanilla Javascript kullanılarak kolayca yapılabilen görevler için Javascript çerçeve çalışmalarının kullanımı.
 • Javascript oluşturmayı engelleme, sayfanın oluşturulmasında gecikmelere neden oluyor.
 • AMP’nin getirdiği bir başka kısıtlama da içerik üzerinedir. AMP, geliştiriciyi, sayfanın önceden oluşturulabilmesi için bileşenlerin boyutunu önceden tanımlamaya zorlar. Tarayıcının, sayfanın düzenini belirlemesi için resimler gibi içeriği beklemesi gerekmez.

Kullanıcı Deneyimi Güncellemesinin Haziran 2021 ortasından itibaren 2 aylık süre içinde kullanıma sunulmasıyla Google, bu güncellemenin parçası olan Temel Web Hayati Değerleri’nin yeni metriklerine (LCP, FID, CLS) göre optimizasyonu mecbur edecektir.

Yeni kullanıcı deneyimi gereksinimini benimsemek, site sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca, En Çok Okunan Haberler’e(Top Stories) uygun sayfalar için AMP’nin kısıtlamalarını ve sınırlamalarını da ortadan kaldıracaktır.

Dahası, içeriğiniz için AMP sayfaları sağlama ihtiyacını özünde ortadan kaldıracaktır.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın

Sonuç

AMP’yi kullanıp kullanmama kararını vermeniz için artılarını ve eksilerini birlikte değerlendirin.

TurboPak ekibi olarak biz eksilerin daha ağır bastığını düşünüyoruz (verilere ve deneyimlere dayalı).

Google, arama sonuçlarında siteleri sıralamak söz konusu olduğunda, kullanıcı deneyimini ana ölçütlerden biri haline getirmeye giderek daha fazla odaklanıyor. AMP’den öğrenilen pek çok optimizasyonu temel gereksinimler olarak yeni dönemde zorlayacaktır.

Rekabetçi pazarlarda Google’ın birinci sayfasında rekabet etmesi gereken web siteleri, tüm sayfalarını optimize etmek ve optimizasyonların çoğunu eklemek zorunda kalacaktır.

TurboPak ekibi olarak, işinizde / işletmenizde işinizle ilgili gerçekten önemli olan şeylere odaklanmanızı sağlamak için web site hızlandırma ve performans artırma işinin zorlayıcı ve sıkıcı kısımlarını tak çalıştır şeklinde otomatik hale getiriyoruz.

Daha fazla bilgi ve değerlendirme için bizimle iletişime geçin.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın