Wordpress Web Sitenizin Yavaş Yüklenmesinin En Muhtemel 10 Sebebi

Bugünlerde “Need for Speed – Hız İhtiyacı” yalnızca bir filmin adı değil, çoğu kişinin yaşam tarzı haline gelmiş gibi görünüyor.

İnsanların sadece hız beklentisi yok, aynı zamanda kararlarını da ışık hızında veriyorlar.

Bir kişinin web sitenizi beğenmesinin ya da beğenmemesinin 5 saniyeden kısa bir sürede gerçekleştiğini biliyor muydunuz?

Yani insanların sizde karar kılıp hizmetinizi satın almasını istiyorsanız, bu değerli 3 saniyeyi sayfanızın yavaş yüklenmesiyle boşa harcamanız pek de iyi olmayacaktır.

Nitekim, araştırmaya katılanların %40’ı 3 saniyeden uzun sürede yüklenen sayfalardan hemen çıktığını belirtiyor.

Yüklenme hızının yavaş olması ve ilgisini kaybeden müşterilerin sayfadan hemen çıkma eğiliminin bir araya gelmesiyle Google gibi arama motorları sitenizi cezalandırıp sayfanıza girenlerin de kısıtlamasına neden olacaktır.

Başka bir deyişle, web sitenizin yüklenme hızı web sitenizin başarıya ulaşma şansını ya yükseltecek ya da düşürecektir.

Sizce de artık web sitenizin yüklenme hızını artırmak için çalışmaya başlamanın zamanı gelmedi mi?

WordPress web sitenizi yavaşlatabilecek bazı olası sorunları ve mevcut hızınızı nasıl kontrol edebileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.

İçindekiler

İçindekiler

 • Sayfanız olabildiğince hızlı ilerliyor mu?
 • Sitenizin hızını nasıl kontrol edebilirsiniz?
 • Sitem neden yavaş işliyor?
  1. Ucuz barındırma (hosting) planı
  2. Verileri “önbelleğe alma”
  3. Büyük resim dosyaları kullanma
  4. İçerik dağıtım ağı (CDN) olmaması
  5. CSS, HTML, JS ve diğer dosyaları küçültme
  6. Düzensiz WordPress veritabanı
  7. Eski temalar, eklentiler ve WordPress
  8. Düşük kaliteli veya hacimli tema ve yapılar
  9. İstenmeyen tema ve eklentiler
  10. Çok fazla harici bağlantı
 • Kısaca özetleyelim

Sayfanız yeterince hızlı mıdır?

Sitenizin hızını nasıl kontrol edebilirsiniz

Sitenizin hızını nasıl kontrol edebilirsiniz?

Sunduğunuz müşteri deneyimini geliştirmek üzere sürekli çalışabilmeniz için web sitenizin hızını en yüksek seviyede tutmanız önemlidir.

Sitenizin hızını ücretsiz olarak takip etmenizi sağlayan pek çok site ve yazılım mevcuttur.

Tabii ki ilk sırada Google Sayfa Hızı İçgörüleri aracı gelir. (Google PageSpeed Insights)

Bunun bazı örneklerini aşağıda bulabilirsiniz:

Bu program yalnızca site hızınızı test etmekle kalmayıp size sayfanızın performansı hakkında derinlemesine bir değerlendirme ve rapor da sunar.

Sadece sayfanızın URL’sini girip sitenizin hızını öğrenmek için bir tarayıcı seçin.

Boş zamanlarınızda keşfedebileceğiniz “Gelişmiş Test” ve “Görsel Karşılaştırma” gibi diğer seçenekler de var.

Bu araçla sitenizin hızını dünyanın herhangi bir yerinde kontrol edebilirsiniz.

Sitenizin hızını nasıl kontrol edebilirsiniz

Sitem neden yavaş çalışıyor?

Sitenizin hızının ideal hızdan düşük olduğunu fark ettiyseniz bunun nedenini ve bunu düzeltmek için ne yapabileceğinizi merak ediyorsunuzdur.

Bu nedenle, yükleme hızınızı etkileyebilecek olası sorun kaynaklarının bir listesini hazırladık.

1. Ucuz hosting (barındırma) planı

Sitenizin hostu (barındırma hizmeti), web sitenizin bulunduğu ve yapılan işlemleri idare edebilmek için kaynaklara eriştiği yerdir.

Paylaşımlı hosting veya ucuz bir hosting planı kullanmanız durumunda siteniz yavaş işlemeye mahkumdur. Hostunuz, bilgilerinizin dolaşıma girip görüntüleyen kişilere iletildiği hızı belirler.

Sunucu kısıtlamalarıyla baş etmeye çalışıyorsanız, aşağıdaki listede yer alan ayarların hiçbiri sitenizin daha hızlı işlemesini sağlamayacaktır. Bu nedenle iyi bir hosting planına yatırım yapmak, sitenizin başarısını en üst düzeye çıkarma konusunda oldukça önemlidir.

2. Verileri “önbelleğe alma”

Önbelleğe alma, aynı kaynak bir defadan fazla ziyaret edildiğinde göstermek üzere sitenizin bir sürümünü kaydeden bir geliştirmedir.

Web siteniz, verileri önbelleğe aldığında dosyaları doğrudan sunucudan çıkarmak zorunda kalmayıp daha az kaynak kullanır. Ancak ne yazık ki bu aynı zamanda sitenizin eski bir sürümünün hedef kitleniz tarafından görüntülemesini engellemek için önbelleğe alma geçmişinizi sık sık temizlemeniz gerektiği anlamına gelir.

Neyse ki bu küçük aksaklıktan kurtulmak için WordPress’in önbellek aracı eklentisini Varnish ile birlikte kullanabilirsiniz.

3. Büyük resim dosyaları kullanma

Yüksek kaliteye sahip resimler sitenize kesinlikle çekicilik katacaktır, ancak yüklenme sürenizi önemli ölçüde yükseltebilirler.

Tabii ki web sitenizdeki tüm resimlerden kurtulamazsınız, sıradan düzenleme programıyla ise resimlerin boyutunu kalitelerini etkilemeden değiştirmek genelde zor bir işlemdir. Bu nedenle, ImageOptim ve Optimole gibi değerlerini pek çok kez kanıtlamış olan araçları öneriyoruz.

4. İçerik dağıtım ağı (CDN) olmaması

Hedef kitleniz geniş bir coğrafyada mı yaşıyor? Cevabınız evet ise, ülkenin / dünyanın her yerinde hedef kitlenize site hızından ödün vermeksizin ulaşmanızı sağlayan bir CDN kullanıyor olmalısınız.

Bu sistemle, sitenizin birden çok sürümü, ziyaretçilerinizin kendilerine en yakın sunucudan alabileceği çeşitli vekil (proxy) sunucularında kullanıma sunulmaktadır.

5. CSS, HTML, JS ve diğer dosyaları küçültme

Bilgisayarlar ayrıntılı karmaşık kodları okumak zorunda kalmadıklarında daha hızlı çalışacaktır.

Sitenizin yüklenme süresini tüm CSS, HTML ve JS dosyalarını küçülterek kısaltabilirsiniz. Bu dosyaları küçültmenize yardımcı olabilecek pek çok eklenti mevcut (örneğin Minify ve Autoptimize).

6. Düzensiz WordPress veritabanı

WordPress sitenizin ideal hızda işlemesini sağlamak için, veritabanınızdaki gereksiz tüm karmaşayı düzenli olarak ortadan kaldırmanız gerekir.

Spam (istenmeyen içerik) yorumlar, kullanılmayan veri ve içerikler, her gün silmeniz gerekenlerin yalnızca birkaçını oluşturur.

Kendi vaktinizi boşa harcamadan bu silme işlemini verimli bir şekilde gerçekleştirmek için eklentileri kullanabilirsiniz.

7. Eski temalar, eklentiler ve WordPress

Şimdiye dek sistem ve eklenti güncellemelerini yok saydıysanız, şimdi düzeltme zamanı.

Eski temalar sunucularınıza ağırlık yükleyip sunucularınızı ileri düzeydeki tehditlere maruz bırakır.

8. Düşük kaliteli veya hacimli temalar ve yapılar

Büyük resimler ve dosyaların sitenizi yavaşlatacağı gibi, ayrıntılı veya düşük kaliteli tema ve çerçeveleri kullanmak da sitenizi yavaşlatacaktır.

Sitenizin verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için daha az eklenti kullanmanıza gerek yok, sadece kaliteli eklentilere yatırım yapın!

9. İstenmeyen tema ve eklentiler

Web sitenizi her güncellediğinizde, kullanmayı bıraktığınız tüm devre dışı kalmış temaları temizlemeniz gerekir.

Bunları temizlemek, sunucunuzdaki yükü azaltıp dolayısıyla hızınızı artırır.

10. Çok fazla harici bağlantı

İçeriğinizi SEO normlarına göre en uygun şekle getirmenin iyi bir yolu da içeriğinize ilgili harici bağlantılar eklemektir.

Ancak çok fazla harici bağlantı kullandığınızda sunucunuz ilgili tüm verilere zamanında erişmekte güçlük çekecektir.

Bağlantılarınızı gözden geçirip yalnızca SEO sıralamanız için gerekli olanları dahil edin.

Kısaca açıklayalım

Her web sitesi benzersiz olduğundan söz konusu hız olduğunda yalnızca tek bir çözüm yoktur.

Bu sorunlardan biri (veya) çoğu sitenizi yavaşlatıyor olabilir, bu yüzden herhangi bir sorunu çözmeye çalışmadan önce kapsamlı bir inceleme yapmanız büyük önem taşımaktadır.

İşin hepsini kendiniz yapmak yerine, web sitenizi en uygun hale getirmeleri için performans raporlarınızı güvenilir bir destek ekibine de iletebilirsiniz.

TurboPak teknik ekibi olarak sizlere yardımcı olmaktan veya sitenizin performansı hakkında daha fazla bilgi sunmaktan memnuniyet duyacağız.

TurboPak hizmetini sunan Butik İnternet Limited Şirketimiz müşteri odaklı bir yazılım geliştirme, dijital pazarlama ve danışmanlık şirketidir.

İşletmenizi çevrimiçi ortamda daha yüksek seviyeye nasıl çıkarabileceğinizi öğrenmek için bugün bizimle iletişime geçin!

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın