Yavaş Bir WooCommerce Mağazasını Düzeltmenin 7 Etkili Yolu

Eğer insanların sitenizde alışveriş yapmasını ve ürünlerinizden daha fazla satın almalarını istiyorsanız, hızlı bir mağazaya sahip olmak çok kolay.

Bu günlerde anlık memnuniyet standarttır.

İnsanlar, Netflix’in arabelleğe alınması için beklemeyi bırakın, süpermarket ve hatta Starbucks’ta bile sırada bekleme sabrından yoksundur.

Bu yüzden, eğer müşteriler ürün sayfanızı hızlıca yükleyemezlerse, mağazanızı terk etme ve rakiplerinizden satın alma konusunda iki kez düşünmeyeceklerdir.

Kullanılabilirlik araştırmasına göre, müşterilerin %47’si 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenecek bir internet sayfası beklentisindeyken, insanların %40’ı yüklenmesi 3 saniyeden fazla zaman alacak bir internet sitesini terk edecektir.

İlaveten, sayfa yanıtındaki 1 saniyelik bir gecikme dönüşümde %7’lik bir azalma ile sonuçlanabilir.

Bu şu anlama geliyor:

Eğer sizin e-ticaret mağazanız, örneğin günlük 100.000TL kazandırıyorsa, 1 saniyelik bir gecikme size potansiyel olarak her yıl 2.5 milyon TL’lik kadar kayıp satışa mal olabilecektir.

Sizin WooCommerce mağazanızı hızlandırmanıza, hızlı ve etkili bir siteye sahip olmanın çok önemli hedefine ulaşmanıza yardımcı olmak için, ipuçlarını aşağıda topladık – mağazanızın pürüzsüz bir şekilde çalışmasını sağlamak için düzenli olarak gözden geçirmeye değer tüm temel adımlar.

İçindekiler

 • Mağazanız Ne Kadar Büyük?
 • Yalnızca Kaliteli Barındırma (Hosting) Kullanın
 • Görselleri Her Zaman Optimize Edin ve Sıkıştırın
 • İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Kullanın
 • Kaliteli Bir Önbelleğe Alma (Caching) Eklentisi Kullanın
 • Daima Güncel Kalın
 • AJAX Sepet Parçalarını Devre Dışı Bırakın
 • Mağazanızın Veri Tabanını Optimize Edin
 • Hızlı Bir Mağaza İyi Bir Mağazadır
Mağazanız Ne Kadar Büyük

Mağazanız Ne Kadar Büyük?

Söz konusu çevrimiçi mağazalar olduğunda, boyut önem taşımaktadır.

HTML, JavaScript ve CSS dosyaları ve görselleri dahil olmak üzere, ürün sayfanızın dosya boyutu sizin sayfa yükleme hızınıza katkı sağlamaktadır.

Bu sebeple, eğer belirli bir ürün sayfasının dosya boyutu çok büyükse, müşteriler göz atmadan ve/veya satın almadan önce görseller ve dosyalar gibi unsurların tamamen yüklenmesi için beklemek zorunda kalacaklardır.

Sitenizin boyutuna – ve sayfanızın yükleme hızına – karar vermek için Google Sayfa Hızı İçgörüleri, Pingdom ve GTmetrix gibi araçlar sitenizi tarayabilir (ücretsiz!), neyin yüklendiği ve sitenizi muhtemelen neyin yavaşlattığına dair size kesin bir görüntü verir.

Pingdom, araç sizin sitenizi tararken gerçek zamanlı olarak sayfa yükleme şelale analizi içeren kullanıcı dostu bir arayüz sunar.

Bir tarama tamamlandığında 100 üzerinden bir performans notu, yükleme süresi, sayfa boyutu ve sunucu isteklerinin sayısını alırsınız.

Ayrıca, genişletildiğinde sitenizdeki yavaş yüklenen belirli dosyalar hakkında daha detaylı bilgiler sunan performans çözümlemelerine de erişebilirsiniz.

woocommerce pingdom test sonuçları - dosya büyüklüğü

Woocommerce.com‘un hızlı bir taraması, ana sayfa boyutunun 2.8 MB olduğunu gösteriyor.

Şelale analizi, sunucu isteklerinin dosya dosya dökümünü ve dosyalar, görseller ve sosyal medya ve CDN gibi üçüncü şahıs hizmetler dahil olmak üzere her sayfanızın varlıklarının yükleme süresini sağladığı için özellikle faydalıdır.

woocommerce web sitesi analizi

WooCommerce ana sayfasının bir şelale analizi, biri sitenize ne zaman erişirse erişsin yüklenen dosyaları ve üçüncü şahıs hizmetleri görüntüler.

Sitenizi düzenli olarak karşılaştırmalı değerlendirmek iyi bir fikirdir, böylece performansını takip edebilirsiniz.

TurboPak sitemizde yer alan sayfa hızı ve kıyaslama yazılarımızdan daha fazlasını öğrenin.

Yalnızca Kaliteli Barındırma (Hosting) Kullanın

Yalnızca Kaliteli Barındırma (Hosting) Kullanın

Birçok çevrimiçi mağaza, ucuz paylaşımlı internet barındırma ile küçük başlamaktadır.

Bu kulağa çok mantıklı geliyor – henüz yeni başlıyorken ve mağazanızın fazla trafiği yokken pahalı bir VPS’e veya özel barındırmaya kaydolmanın bir anlamı yoktur.

Ancak zamanla, mağazanız büyüdükçe, trafik arttıkça ve sizin bant genişliği ihtiyaçlarınız patlamaya başladıkça, paylaşımlı barındırmanıza hızla küçük geleceksiniz.

Bu, mağazanızın boyutunu büyütmek için arttırılmış disk hacmi, hafıza ve bant genişliği olan daha iyi bir barındırma planı aramaya başlamanın zamanı geldiğini anladığınız zamandır.

Farklı barındırma çeşitlerinin bir açıklaması için, Paylaşımlı, VPS, Özel ve Bulut Barındırma karşılaştırmasını kontrol edin.

Mağazanızın tükettiği kaynakları her ay takip etmek önemlidir, böylece barındırma planınızı yükseltmenin veya yeni bir barındırıcıya geçmenin zamanı geldiğini bilirsiniz.

Bunu, cPanel veya barındırıcınızın kontrol paneline giriş yaparak ve sitenizin kaynak kullanım bilgilerine erişerek yapabilirsiniz – bant genişliği kullanımınıza ve mevcut disk hacminizin ne kadar olduğuna bakın.

Yükseltilmiş bir barındırma planı ile, mağazanızın büyümek için daha fazla alanı olacak ve müşteriler için daha hızlı ve etkili yüklenecektir.

Unutmayın, seçtiğiniz barındırma internet performansı için önemlidir.

Görselleri Her Zaman Optimize Edin ve Sıkıştırın

Görsel ağırlıklı bir mağazanın yüklenmesi sonsuza kadar sürebilir.

Her bir görsel için bu başka bir HTTP isteğidir – ve müşterilerinizin sayfaların yüklenmesi için beklemesi gereken daha çok zamandır.

Görseller, tüm internet içeriğinin %51‘ini oluşturur ve sayfanızın yükleme süresinin %50’sini açıklar, işte bu yüzden görselleri optimize etmek kesinlikle esastır.

Imagify gibi eklentiler; sizin JPG, PNG ve GIF dosyalarınızı otomatik olarak optimize edebilir ve sıkıştırabilir, böylece görsellerinizin kalitesinden ödün vermeden boyutlarını %70’e kadar azaltabilir.

Tembel yükleme (lazy loading) görselleri de mağazanızı hızlandırmanıza yardımcı olabilir.

Etkinleştirilmiş tembel yükleme ile yalnızca müşteri sayfayı kaydırdığında meydana çıkan görseller yüklenecektir.

Bu, eğer bir müşteri sayfadaki belirli bir görsele ulaşmazsa, o görselin yüklenmeyeceği anlamına gelmektedir.

Mağazanıza tembel yükleme eklemenin en kolay yolu, bunu TurboPak ile yapmaktır. Sitemizdeki diğer yazılarımızda daha fazlasını öğrenin.

İçerik Dağıtım Ağı CDN Kullanın

İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Kullanın

İçerik Dağıtım Ağı (CDN), kullanıcılar ve sunucular arasındaki coğrafi mesafenin internet sorununu çözmeye yardımcı olmuştur.

Bu yüzden, eğer diğer illerde / ülkelerde (mesafenin çok olduğu durum) çok fazla müşteriniz varsa, iyi bir CDN’e yatırım yapmanıza değecektir.

Eğer bir müşteri sitenizin depolandığı sunucuya yakın bir konumdan mağazanızı ziyaret ediyorsa (örneğin, aynı bölge, hatta aynı şehirden), mağaza içeriğinizin onların tarayıcısına ulaşmak için çok fazla yolculuk yapması gerekmez.

Ancak, eğer müşteri şehrin veya ülkenin başka tarafında ve hatta başka bir kıtada yaşıyorsa, her içerik paketinin daha fazla yolculuk yapması gerekir, bu da daha yavaş sayfa yükleme hızı ile sonuçlanır.

CDN’ler, sitenizin statik içeriğinin bir kopyasını dünya genelinde konumlanmış sunucularda depolayarak çalışır.

Bu sebeple, müşteri mağazanızı ziyaret ettiğinde, tarayıcıları sitenizin kopyasını onlara en yakın olan sunucudan indirir, bu da bekleme süresini azaltır.

CDN’lerin bu kadar kullanışlı olmasının sebebi budur.

CDN’ler, özellikle de bir internet sitesinin ortalama %80’inin statik kaynaklardan oluştuğunu göz önünde bulundurursanız, daha hızlı mağaza deneyimi sağlamaya yardımcı olabilir.

Cloudflare gibi CDN’lerin, başlamanıza yardımcı olacak ücretsiz planları vardır.

Ayrıca, büyütmeye hazır olduğunuzda incelemeye değen Amazon CloudFront, KeyCDN ve StackPath gibi seçenekler de mevcuttur.

TurboPak hizmetimiz içerisinde de CDN hizmeti vardır.

Bir CDN için kaydolmadan önce, özellikle ziyaretçilerinizin büyük bir çoğunlukla bulunduğu yerlerde ve bant genişliği gereksinimlerinizde ihtiyaçlarınızı hesap etmek önemlidir. Bu, müşterilerinize en iyi hizmeti verecek içerik dağıtım ağını seçmenize yardım edecektir.

İçerik dağıtım ağı konusunda temel bilgiler için bu bağlantıdaki yazımız için bu bağlantıdaki yazımızı okuyunuz.

Kaliteli Bir Önbelleğe Alma (Caching) Eklentisi Kullanın

Önbelleğe alma (caching), mağazalarını kolay ve ekonomik bir şekilde hızlandırmak isteyen mağaza sahipleri için harika bir adımdır.

Esasen, bir önbelleğe alma eklentisi mağazanızın statik bir sürümünü oluşturur ve depolar, dolayısıyla müşteriler sizinle tekrar alışveriş yapmak için geri döndüğünde, sizin ürün sayfalarınızın önbelleğe alınmış sürümünü göreceklerdir.

WordPress önbelleğe almanın en güzel yanı, müşteriler bunun gerçekleştiğini bilmiyorken meydana geliyor olması ve daha önceden indirmiş oldukları içeriği görüyor olmalarıdır.

Önbelleğe alma; müşterinin tarayıcısı, WordPress veri tabanı ve internet sunucusu arasında gönderilen veri miktarını en aza indirger, bu da daha hızlı yükleme süresi anlamına gelmektedir.

WooCommerce siteniz için önbelleğe alma eklentisi kullanırken şu sayfaları önbelleğe dahil edip etmediğinizden emin olun:

 • Sepet
 • Hesabım
 • Ödeme Yeri

Bu sayfalar ve sepet gereçleri gibi diğer unsurların, mevcut müşteriye özel bilgileri görüntüledikleri için dinamik kalmaları gerekmektedir.

Sizin sepet ve ödeme yeri sayfalarınız önbelleğe alınamadığı ancak dönüşüm için kritik olduğundan, bunların hızlarına özel ilgi vermeniz zorunludur.

Bu sayfaları elinizden geldiğince düzene sokmak için yapabileceğiniz her şeyi yapmanız önemlidir, ki bu da gereksiz varlıkları ortadan kaldırır.

TurboPak, WooCommerce ile tamamen uyumludur, dolayısıyla bu sayfaları manuel bir şekilde hariç tutmanıza gerek yoktur.

TurboPak, tüm WooCommerce sayfaları otomatik olarak tespit eder ve eniyiler.

Önbelleğe almanın (caching) olması gerektiği gibi çalıştığını düşünüyorsanız bile, beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için önbelleğe alma eklentinizi yapılandırdıktan sonra WooCommerce önbellek kurulumunuzu test etmeniz önemlidir.

Daima Güncel Kalın

Daima Güncel Kalın

WordPress, WooCommerce ve mağazanıza güç veren uzantıları güncellemeyi ihmal ederseniz, büyük ihtimalle performans iyileştirmelerini kaçırıyorsunuzdur.

Her bir WooCommerce sürümünde, çekirdek geliştiriciler genellikle hız ve performans için iyileştirmeler içeren platforma geliştirmeler eklemek için çalışırlar.

Çekirdek yazılımın ve kullandığınız her uzantının en son sürümünü çalıştırmak, mağazanızı bozabilecek bilinen güvenlik tehditleri ve açıklarına karşı sitenizin korunmasını sağlayacaktır.

Bu yüzden, eğer eski bir WooCommerce sürümü ve güncel olmayan uzantılar çalıştırıyorsanız, mağazanızı düzenli olarak güncellemeye başlamanın (ve düzenli yedeklemeler yapmanın) tam zamanı demektir.

AJAX Sepet Parçalarını Devre Dışı Bırakın

AJAX Sepet Parçalarını Devre Dışı Bırakın

WooCommerce’deki AJAX “alışveriş sepeti parçaları (cart fragments)” özelliği, sayfayı yenilemek zorunda kalmadan müşterinin alışveriş sepetindeki sepet toplamını otomatik olarak güncellemektedir. Bu, müşteriye öğelerin sepete eklendiğine dair hızlı geri bildirim sağladığı için kullanışlı bir özelliktir.

Ancak problem, bu özelliğin sayfa hızını şiddetli bir biçimde etkilemesi ve daha yüksek sunucu kaynakları tüketmesidir. Üstelik, WooCommerce bu eylemi alışveriş sepetinin veya ürünle ilişkili detayların olmadığı sayfalarda bile gerçekleştirmektedir.

WebNots, bu sorunun nasıl düzeltileceğini wc-ajax=get_refreshed_fragments hakkındaki bu yardımcı ve çok detaylı gönderide açıklamaktadır.

Mağazanızın Veri Tabanını Optimize Edin

Mağazanızın Veri Tabanını Optimize Edin

Daha büyük mağazalar için, veri tabanınızı temizlemek sitenizi hızlandırmaya yardım edebilir, böylece siteniz daha hızlı yüklenir ve ayrıca daha verimli çalışması için mağazanızda önemli bir boşluk açmaktadır.

TurboPak veri tabanı optimizasyonu sağlamaktadır – bu kolay kullanımlı özellik sunduğumuz birçok özellikten biridir!

Hızlı Bir Mağaza İyi Bir Mağazadır

Hızlı Bir Mağaza İyi Bir Mağazadır

Çevrimiçi mağazanızı hızlandırmak sadece müşterilerinizi memnun edip daha fazlası için geri gelmelerini sağlamakla kalmayacak, ayrıca umarız ki daha fazla satış için teşvik edecek ve mağazanızın büyümesine yardım edecektir.

Her şeyin pürüzsüz bir şekilde çalıştığından emin olmak için mağazanızı düzenli olarak test etmeyi unutmayın.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın

TurboPak WooCommerce web sitenizi hızlandırmak ve müşteri deneyimini iyileştirmek için en iyi çözümdür.

Bizimle iletişime geçin, nasıl olduğunu gösterelim.

Başka yazılarımıza da göz atmak ister misiniz?