Yeni bir internet sitesine ihtiyacınız olduğunu nasıl bileceksiniz

Eğer bu yazıya tıkladıysanız, büyük ihtimalle yeni bir internet sitesine veya en azından yeniden tasarlanmış bir siteye ihtiyacınız var demektir.

İnternet sitenizin bakımı ve güncellemesi kolay olmalıdır ve yeni işler kazandırmak için sizden daha fazla iş yapması gerekmektedir.

Eğer sizin internet siteniz bir işletme sitesinin temel gereksinimi olan bu iki şarttan birini karşılamıyorsa, o zaman yapmanız gereken bazı işler var.

Bununla birlikte, sadece iç sesinize dayanarak potansiyel olarak pahalı ve upuzun bir yeniden tasarım süreci için harekete geçmek zor olabilir.

Bu karar verme sürecinize yardımcı olmak için, işte size internet sitenizin güncellemeye ihtiyacı olduğunu gösteren, kolay anlaşılır 7 işareti kapsayan bir liste!

 • İçindekiler
 • İnternet Sitesinin Yeniden Tasarımı için Yedi Kıstas
  • Düşük Dönüşüm Oranı
  • Yüksek Siteden Hemen Çıkma Oranı
  • Mobil Uyumlu Olmayışı
  • Yavaş Sayfa Yükleme Hızı
  • Şirket Hedeflerinin & Önceliklerinin Değişmesi
  • Sitenizi Güncellemeniz Gerektiğinde Birini Aramanızın Gerekmesi
  • İnternet Sitesi Demode Görünmesi & Hissettirmesi
 • Son Söz
İnternet Sitesinin Yeniden Tasarımı için Yedi Kıstas

Yeni bir internet sitesinin ya da derinlemesine bir yeniden tasarımın tam zamanı olup olmadığını kolaylıkla tespit etmek için güncel internet siteniz hakkında kendinize sorabileceğiniz yedi soru mevcut.

Bu sorular cevaplaması kolay olmalıdır.

Eğer sitenizi yeniden tasarlamanın sırası geldiğine karar verdiyseniz de size iyi bir başlangıç noktası sunacaktır.

Düşük Dönüşüm Oranı

Düşük Dönüşüm Oranı

Dönüşüm oranınız , internet sitenizi ziyarete gelen müşterilerden kaçının gerçek müşterilerinize dönüşeceğinin bir ölçütüdür.

Sıralaması iyi olan ve birçok müşteri adayını bir araya getiren bir internet sitesi harikadır, ancak eğer bu müşteri adayları sizin gerçek müşterileriniz olmuyorsa, internet siteniz işini iyi yapmıyor demektir.

Düşük bir dönüşüm oranı, ziyaretçilerinizin çözmek için yardıma ihtiyaç duydukları problemlere çözüm bulma konusunda internet sitenizi faydalı bulmadıklarının bir işareti olabilir.

İnternet siteniz hedef kitleniz dikkate alınarak tasarlanmalıdır.

Bu şekilde tasarlanmalıdır ki, gelenler sorularına hızlı ve kolayca cevap bulabilsinler.

Sitenizin ilk açılışında üst ekranda görünen kısma ve ekranda hemen görünmeyen kısma stratejik olarak yerleştirilmiş harekete geçirici mesajlar ve kayıt işlemleri (kullanıcıdan alınan izinler) dönüşümünüzü artıracaktır.

Ayrıca, önemli uzun kuyruk anahtar kelimelerin stratejik olarak optimize edilmesi, satın almaya hazır olan müşterilerinizi cezbedecektir.

Bu sebeple internet sitenizin tasarımı sizin dönüşüm oranınıza engel değil, yardımcı olmalıdır.

Siteden Yüksek Hemen Çıkma Oranı

İnternet sitenizin, gelen müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamadığının bir diğer işareti ise çok yüksek bir siteden hemen çıkma oranıdır.

Siteden hemen çıkma oranının yüksek oluşu, müşterilerinizin sayfanıza geldiğini, aradıklarını bulamadığını ve hemen sitenizden ayrıldığını gösterir.

Google Analizleri bu istatistiği size tam arama konsolunuzda gösterecektir.

Siteden hemen çıkma oranınızın %40’ın altında olmasını istemelisiniz.

Bir siteden hemen çıkma oranı %40-55 arasında bir değerse genellikle iyidir, evet geliştirilmesi gereken yerler vardır ama başınız büyük bir belada değildir.

%55’in üstünde bir siteden hemen çıkma oranı ise size internet sitenizde gerçekten geliştirilmesi gereken yerler olduğunu gösterir.

Mobil Uyumlu Olmayışı

Mobil Uyumlu Olmayışı

Eğer internet siteniz mobil uyumlu (mobile responsive) değilse, kesinlikle sitenizi yeniden tasarlamanın zamanı gelmiştir.

Mobil dostu bir internet sitenizin olması artık pek de isteğe bağlı değil.

Google öncülüğündeki arama motorları, arama sıralamalarını bir dereceye kadar sitenizin mobil uyumlu olup olmamasına dayandırıyor.

Sitenizin arama motoru optimizasyonu da artık kısmen sitenizin mobil dostu olup olmaması esasına dayanıyor.

İlaveten, mobil internet sitesi trafiği, internet ziyaretlerinin yarısından fazlasını oluşturuyor.

Dolayısıyla eğer sizin siteniz mobil cihazlar ile uyumlu değilse, tüm bu potansiyel ziyaretçileri kaçırmış oluyorsunuz.

Ziyaretçileriniz, hangi cihazdan giriş yaptıkları fark etmeksizin sitenizden aynı kullanıcı deneyimini yaşamayı bekler.

Biraz da sayılara göz atalım:

 • Kullanıcıların %57’si, kötü tasarlanmış bir mobil sitesi olan işletmeyi başkalarına önermeyeceklerini söylüyor.
 • Akıllı telefon dönüşüm oranları, masaüstü dönüşüm oranlarına kıyasla %64 artmakta.
 • İnsanlar markalarla başka bir yere kıyasla mobil üzerinden iki kat daha fazla etkileşime giriyor.
 • Günümüzde işletmeler arası arama sorgularının %50’si akıllı telefonlar üzerinden yapılıyor ve bunun gelecek yıl %70’e çıkacağı bekleniyor.
 • Günümüzde ortalamada tüm çevrimiçi trafiğin %57’si akıllı telefonlar ve tabletlerden geliyor.

Uyumlu internet tasarımı kurallarının dahil edildiği bir yeniden tasarım, dönüşüm oranı ve kullanıcı deneyimi gibi SEO’nuzu da geliştirmek için iyi bir adım olacaktır.

Yavaş Sayfa Yükleme Hızı

Yavaş Sayfa Yükleme Hızı

Tüketicilerin %47’sinin sitenizin 2 saniyeden daha kısa bir sürede yüklenmesini beklediğini ve bunlardan %40’ının eğer yükleme 3 saniyeden fazla sürerse siteyi terk ettiğini biliyor muydunuz?

Bu, eğer siteniz yavaş yükleniyorsa kaçırabileceğiniz çok fazla potansiyel trafik demektir.

Eski siteler, hızlı yükleme deneyimi için siteyi en iyi hale getirmeyi engelleyen grafik ve görselleri barındırmaya meyillidir.

Ancak kullanıcılar, bir şeyi ne zaman isterse o zaman elde etmek ister.

Bu yüzden de tüm bu grafik ve görsellerin yüklenmesi için boşa vakit harcamazlar.

Uzun yükleme süresi, internet sitenizin arama motoru optimizasyonunu da etkileyecektir.

Google ve diğer arama motorları, sizin arama sıralamanızı belirlerken yükleme hızınıza öncelik verir.

Google, 2010 yılında site hızını kendi algoritmalarında sıralama belirtisi olarak kullanmaya başladı.

2018 yılında ise, mobil arama sonuçlarında sıralama kriteri olarak mobil sayfa hızını kullanarak, sayfa hızı önemi konusunda daha kararlı bir tavır takınmış oldu. Google, internet sayfalarını değerlendirmeye sayfa hızı dahil tüm sayfa içi deneyimlere dayandırmaya başlayacakları bir güncelleme gerçekleştireceklerini duyurdu. Bu sebeple, sayfa hızı her geçen yıl daha da önemli bir hal alacaktır.

Eğer internet sitenizin hızını nasıl ölçeceğinizi görmek istiyorsanız, Google’ın PageSpeed Insights aracını bir kontrol edin.

Bu araç size 2021 yılında faaliyete geçecek güncellemelerden önce internet sitenizi yeniden tasarlamaya ihtiyacınızın olup olmadığı konusunda bir fikir verecektir.

Şirket Hedefleri & Öncelikleri Değişmişse

Şirket Hedefleri & Öncelikleri Değişmişse

İşletmeniz ve sektörünüz dahil olmak üzere, hayatta hiçbir şey sonsuz değildir.

İnternet sitenizin de markalarınız, ürünleriniz ve mesajınızla birlikte gelişmesi gerekmektedir. İnternet siteniz, mesajınız ve sektörünüzdeki en iyi yöntemler ile uyumlu hale gelmelidir.

Bu özellikle güncel siteniz faaliyete geçtikten sonra markanız değiştiyse geçerlidir. İyi bir yeniden markalaşma sürecine güncelleşmiş bir internet sayfası dahil edilmeliydi, ancak bazen bazı şeyler gözden kaçar.

İnternet sayfanızın, işletmenin geri kalanını desteklemesi gerekmektedir.

En son gerçekleştirdiğiniz yeniden tasarımdan bu yana geçen sürede, hizmetler gelip gitmiş olabilir. Odağınız, ürün bazlı bir işletmeden danışman bazlı bir işletmeye veya tam tersi bir durumda kaymış olabilir.

Eğer internet siteniz marka hizmetleriniz, görünüm ve hissinde yaptığınız değişiklikleri yansıtmıyorsa, kafası karışmış olan müşterileri kaybetme riski ile karşı karşıyasınız demektir.

İşletmenizle ilgili önemli hiçbir şey değişmemişse bile, internet sitenizin amaçları değişmiş olabilir.

Ziyaretçi sorularını yanıtlamak için tasarlanmış bilgilendirici bir internet sitesi ile başlayabilirsiniz, ama buna gerçekten hala ihtiyacınız var mı?

Hala e-ticaret özelliklerini olan bir site mi istiyorsunuz? Ya da ziyaretçilerinize randevularını planlamalarına izin veren bir site mi?

Eğer öncelikleriniz ve hedefleriniz değiştiyse, internet sitenizin de değişmesi gerekmektedir.

Sitenizi Güncellemeniz Gerektiğinde Birini Aramanız Gerekiyor

Sitenizi Güncellemeniz Gerektiğinde Birini Aramanız Gerekiyor

İçerik yönetimi, kullanışlı bir internet sitesinin çok büyük bir parçasıdır.

Eğer internet siteniz kullanıcı dostu bir içerik yönetim sistemi ile oluşturulmadıysa, o zaman büyük ihtimalle en basit içerik güncellemesi bile sizin para harcamanıza sebep olacaktır.

Blog gönderileri eklemek ise herhangi bir telefon konuşması ya da e-posta gerektirmemelidir.

İçerik pazarlama stratejiniz, internet sitenizi düzenli olarak güncelleme yeteneğinize dayanmaktadır.

Eğer içerik güncellemeleri için bir web geliştiricisine ya da üçüncü şahıslara bağlıysanız, internet siteniz zorunluluğu bulunmamakla birlikte zaman ve para kaybınıza sebep olur.

WordPress gibi bir içerik yönetim sistemine dayalı bir internet sitesi, size ihtiyacınız olan hızlı ve kolay güncelleme imkânı sunmaktadır.

İnternet Sitesi Demode Görünüyor & Hissettiriyorsa

İnternet Sitesi Demode Görünüyor & Hissettiriyorsa

Tıpkı moda ve ev tasarımı gibi, internet tasarımı da trendlere göre şekillenir.

İnternet siteniz kendi başına kötü olmayabilir, ancak son tasarımınızdan bu yana üç-beş seneden fazla biz zaman geçtiyse, demode görünme ihtimali oldukça yüksektir.

Eğer teknoloji uzmanı değilseniz ve tam olarak neyin demode göründüğünü ya da hissettirdiğini anlayamıyor ya da umursamıyorsanız, rakiplerinizin internet sitelerine göz atmanız çok iyi bir kontrol yöntemi olacaktır.

Onlarınki sizin sitenizden kayda değer bir şekilde farklı mı? Eğer öyleyse, kendi internet sitenizin demode olduğunu fark etmiş olursunuz.

İnternet sitenizin görünüm ve hissine önem vermenizin bir diğer sebebi de internet kullanıcılarının güzelce tasarlanmış bir içeriği incelemek istemeleridir. Bu durum işletme hakkındaki genel düşüncelerini de etkiler.

Bir işletmenin güvenilirliğine karar verme noktasında onlar için bir numaralı etkenin ne olduğu sorulduğunda, %48’i o internet sitesinin tasarımı olduğunu söylemiştir.

Eğer siz sitenize bakmaktan keyif almıyorsanız, o zaman hiç kimse keyif almaz.

Sizin ilgi çekici, göze hoş gelen ve markanızın en iyi yönlerini ortaya çıkaran bir internet sitesine ihtiyacınız var.

Unutmayın, internet siteniz potansiyel müşterilerinizin ilk izlenimidir ve gerçekten iyi olduğundan emin olmak isterler.

Son Söz

Son Söz

İnternet siteniz işletmenizin dijital ön kapısıdır.

Daha çok müşteri kendi kendine alışveriş yapacak yerler bulmak için internete yöneldikçe, internet sitenizin de onların sorularına yanıt verecek ve onları gerçek müşterilerinize çevirecek kadar uzun süre tutacak şekilde tasarlanmış olması hayati önem taşımaktadır.

Eğer siteniz müşterileri eskisi gibi kendine geri döndürmüyorsa, sitenin yeniden tasarımı veya yeniden oluşturulması ihtiyacınız olan tek şey olabilir.

Eğer sitenizi zahmetsizce ve 7/24 hızlandırmak, ziyaretçilerinize daha iyi bir deneyim sunmak isterseniz TurboPak burada!

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın