Yüksek Performanslı İnternet Sitelerinin 7 Alışkanlığı

1989’da yayınlanan Stephen Covey’in kitabı – Yüksek Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı (The 7 Habits of Highly Effective People) – kişisel gelişim ve üretkenlik konusunda şimdiye dek üretilen en büyük kitaplardan biri olarak kabul edilmektedir.

Covey’in evrensel ve zamansız tavsiyesi, hayatlarımızın birçok yönüne uygun olabilir ve daha önce yazdığımız üzere, hızlı internet siteleri dünya için iyidir.

Ama bu yalnızca insanlar için geçerli değil – kesinlikle internet geliştirmede de yeri vardır.

İşte onun 7 alışkanlığının yüksek performanslı internet sitelerine nasıl uygulandığı:

Proaktif olun

Proaktif olun

Olumlu bir şekilde yanıt vermek ve durumu iyileştirmek için inisiyatif kullanın

Çoğu zaman, internet sitemizin performansı, yalnızca bir sorun olduğunu fark ettikten sonra göz önünde bulundurmamız gereken bir şeydir.

Bu, site oluşturmanın yanlış bir yöntemidir, çünkü bu yalnızca işlevsellik ve performans arasında karar vermeniz gereken yolda çözülmesi zor sorunlar oluşturacaktır.

  • Siteye yerleştirmeden önce görsellerimizin boyutunu göz önünde bulundurmak
  • Hatırı sayılır bir sağlayıcıdan iyi bir barındırma planı seçmek
  • WordPress gibi bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) kullanırken hangi eklentilere ihtiyacınız olduğunu planlamak (ve saygın olanları seçmek)
  • Görseller için tembel yükleme kurmak

Tüm bunlar, tasarımcıların ve geliştiricilerin sitelerinin en başından beri iyi bir şekilde performans gösterdiğinden emin olmak için almaları gereken proaktif yaklaşımların örnekleridir.

Sonunu düşünerek işe başlayın

Sitenizle neyi başarmaya çalışıyorsunuz?

İlk alışkanlığa benzer olarak, bu adımla, sitenizin sizin için neler yaptığını değerlendiriyor ve buna göre planlama yapıyorsunuz.

Binlerce ürün ve devasa veri tabanı olan bir e-ticaret mağazası mı oluşturuyorsunuz?

Siteniz, çok sayıda ayrıntılı fotoğrafı ön plana çıkarması gereken bir portföy mü?

Yalnızca şirketiniz için bir kartvizit olarak hizmet eden basit bir broşür sitesine mi ihtiyacınız var?

Yukarıdaki örneklerin tümü, en iyi performansı sağlamak için farklı taktiklere gereksinim duyacaktır.

Bu, açıkça sitenizin asla ölçeklenemeyeceği veya yönünü değiştiremeyeceği anlamına gelmemektedir.

Ancak, nihai hedefi bilmek, bilinçli kararlar vermenize yardım edecektir.

Plansız bir şekilde basitçe projenize atlamayın – biz tasarlamadan önce en az iki kez ölçüyoruz.

Önemli Şeylere Öncelik Verin

Önemli şeylere öncelik verin

Şablonunuza öncelik verin, planlayın ve değerlendirin.

karar verme matrisi

Madem bir plan oluşturduk ve sitemizin amacına karar verdik, artık harekete geçmeye başlıyoruz.

Sitenizin amacı, yukarıdaki görselin dörtlüğüne görevleri yerleştirirken size kılavuzluk edecek ve bu görevlerin Yapılacağı, Planlanacağı, Görevlendirileceği veya Ortadan Kaldırılacağını buradan belirleyebilirsiniz.

Bizim yukarıdaki örneğimizde, eğer fotoğrafçılık işletmeniz için bir internet sitesine ihtiyacınız varsa, öncelik açıkça görselleri optimize etmek, onları tembel yüklemek, ve boyutu küçültmek olacaktır, böylece 5MB’lık görselleri yüklemezsiniz.

Ayrıca barındırma sağlayıcılarını araştırmaya ve gereksinimlerinize en iyi şekilde uyanı incelemeye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Öte yandan, eğer siteniz çoğunlukla metin ve kopyalardan oluşacaksa, o zaman temel barındırma ile eşleştirilmiş basit HTML ve CSS sizin için en iyi şekilde çalışabilir.

Sitenizi WordPress veya bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) ile oluşturmak, bu türden bir şey için ihtiyacınız olandan daha fazla şişkinlik olabilir.

Öncelik sırasına koymak ve planlamak, sizin durumunuz için gerekli olmayan görevlerde çıkmaza girmemenizi sağlar.

Çift taraflı kazanç düşünün

Çift taraflı kazanç düşünün

Karşılıklı olarak faydalı olan durumları arayın.

Yüksek performanslı bir internet sitesi hem kullanıcı hem de site sahibi için faydalıdır.

Kullanıcılar ince ayarlamalar yapılmış bir internet sitesine geldiğinde, uzun yükleme süreleriyle zamanlarını boşa harcamıyor ve cihazları şarjları ve kaynakları tüketmiyor.

İnternet sitesinin sahibi ayrıca düşük hemen çıkma oranları ve azaltılmış sunucu yükleri (daha düşük barındırma maliyeti ile sonuçlanır) şeklinde faydalanmaktadır.

Çift taraflı kazanç.

Bu, sitenizin performansını her optimize ettiğiniz zaman bir çift taraflı kazanç çözümü sağladığınız anlamına gelmektedir.

Sitenizin performansı için en iyi çözümleri nasıl bulacağınızı öğretebilecek yaklaşımlar konusunda birçok kez yazdık ve hepsi geçerli.

Örneğin, görüntü optimizasyonu yazımızda birçok görüntü formatını tartışıyor ve her bir türün ne zaman kullanıldığı konusunda sizinle üzerinden geçiyoruz.

Bu bilgiler ile, ister bir bilgi görseli, bir logo, bir ikon veya bir portföy parçası olsun, ihtiyaçlarınıza uygun olan bir görüntü formatı seçebilirsiniz.

Herkese uyan bir yaklaşım yerine bunlar gibi kararlar vermek, performans ölçütlerinize fayda sağlayacak çift taraflı bir kazanç yaklaşımıdır.

Çift taraflı kazanç düşüncesi, kestirme çözüm önlemi değildir.

İlk planlama aşamalarından itibaren bu düşünce yapısına sahip olmak, her şey canlı (ve yavaş) olduktan sonra yama yapmaya çalışmak yerine internet siteniz için harika bir altyapı oluşturmanızı kolaylaştıracaktır.

Önce anlamaya, sonra anlaşılmaya çalışın

Önce anlamaya, sonra anlaşılmaya çalışın

Son kullanıcınızı düşünün. Olumlu çözümlerin olduğu bir atmosfer oluşturun.

Eğer diğer yazılarımızdan herhangi birini takip ettiyseniz, yavaş bir sitenin ne kadar zarar verici olabileceğini gösteren istatistikleri görmüşsünüzdür:

  • Hemen çıkma oranı artar
  • Gelir düşer
  • Siteniz hakkındaki genel fikir / izlenim düşüktür

Devamlı olarak müşterilerimizi ve kullanıcılarımızı düşünerek, başarılı olmak adına kendimizi en iyi durumlara yerleştirebiliriz.

Bir e-ticaret mağazası işletmiyorsanız bile, yine de içeriğinizi veya fikri mülkiyetinizi satmaya çalışıyorsunuz.

Ziyaretçilerimizin günümüz çağında bir internet sitesinden ne istediğini ve neyin beklentisi içinde olduğunu anladığımızda, bu beklentileri karşılayacak bir tasarım ve plan oluşturabiliriz.

Bu da tüketici görüşünü ve sırayla site ziyaretçileri ve gelirini artırır.

Sinerji yaratın

Sinerji yaratın

Yalnız başına elde edilemeyene erişmek için güçleri birleştirin.

Bu alışkanlık, Önemli Şeylere Öncelik Vermek ile mükemmel bir şekilde bağlantılıdır.

Eğer bir arkadaşlık siteniz veya kullanıcıların kişisel bilgileri konusunda size güvendiği herhangi bir siteniz varsa, bu sitenin açıkça yüksek performanslı ve yüksek güvenlikli olması gerekmektedir. Bu durumda, genel paylaşımlı barındırma beklentiyi karşılamayacaktır.

Bir Sanal Özel Sunucu alabilir ve kendiniz yönetebilirsiniz, ama bu, siteniz için yapmanız gereken diğer her şeyin vaktinden çalmaktadır.

Nasıl yönetildiğini öğrenmeniz ve sonra bununla ilgilenmek için zaman harcamanız gerekmektedir.

Belki daha iyi bir fikir, yönetilen barındırma satın almak ve bu konudaki her şeyle ilgilenmesi için bir barındırma şirketine ödeme yapmak olacaktır.

Sitenizin çökmesi ve kalan gelir konusunda asla endişelenmeniz gerekmeyecektir, çünkü yanı başınızda bununla ilgilenen bir şirketiniz var.

Sitenizin kapsamı, bireysel olarak üstlenebileceğiniz görevlerin sayısını belirleyecektir.

En başından beri bir plana sahip olmak, sitenin tasarım ve performansını kendi başımıza üstlenmek isteyip istemediğimize veya bu görevlerden bazılarına sinerji kazandırıp devretmemiz gerekip gerekmediğine karar vermemize olanak sağlar, böylece internet performansını ikinci plana atmayız, bunu sadece bir kullanıcı performans veya güvenlik konusunda şikâyet ettiğinizde düşünürüz.

Testereyi keskinleştirin

Testereyi keskinleştirin

Sürdürülebilir ve uzun vadeli büyüme yaratmak için kaynaklarınızı dengeleyin ve yenileyin

İnternet performansı devamlı olarak gelişen bir alandır ve bir site sahibi olarak, bununla iletişim halinde kalmanız gerekmektedir.

Her zaman öğrenilecek yeni beceriler, kullanılacak yeni yöntemler ve sorunlarımız için daha iyi çözümler vardır.

Ancak, öğrenmeye ve bununla büyümeye devam edenler, ilerlemeye ve hedeflere ulaşmaya çok daha iyi hazırlanmış olacaktır.

7 Alışkanlık yalnızca insanlar için değildir

7 Alışkanlık yalnızca insanlar için değildir

Covey’in alışkanlıkları, bireysel mutluluğumuz için olduğu gibi, internet performansına nasıl yaklaşılacağı konusunda da bir şablon sağlar.

Bu 7 ilkeyi alışkanlık haline getirerek, kullanıcılarınız için değeri artırırken, kendiniz için hayatı daha da kolaylaştıracaksınız.

Ayrıca, sadece ziyaretçilerinizin uzun yükleme süreleri deneyimlediğini ve sonrasında hemen siteden çıktığını fark etmek için internet sitenizi oluşturmanın sonuna asla ulaşamadığınızdan emin olursunuz.

Sonuç olarak, sunulacak harika bir internet siteniz var ve biz insanların bunu görmesini sağlamada size yardım etmek istiyoruz.

TurboPak - Web Sitenizi Hızlandırın

TurboPak | turbopakhizservisi.com ile internet sitesi hız optimizasyonu, WordPress sitenizin dünya çapında, gün boyu hızlı bir şekilde yüklenmesini ve dahası çeşitli cihazlarda Google’ın temel web verilerini geçmesini sağlar.

Sitemizde başka yazılarımızı da okumak ister misiniz?